Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
“Māsa sagrieza sev rokas!” Deviņgadniece noticējusi briesmīgajam, internetā klīstošajam Momo
Citviet pasaulē un arī Latvijā strauji izplatās ziņas par interneta bubuli Momo. Tā tiek dēvēta par bīstamu, uz pašnāvību rosinošu spēli, kas parādās bērniem domātā saturā, piemēram, populārajā animācijas filmiņā par cūciņu Pepi. Momo draudot nogalināt ģimeni vai nodedzināt māju, ja bērns nedarīs to, ko viņa liek. Kamēr vieni sit pie trauksmes zvana, otri piesauc viltus ziņas, “Bez Tabu” tiekas ar Santu un Viktoriju, kuras par Momo uzzinājušas no mammas un mazās māsiņas.

Pēdējo dienu laikā “Bez Tabu” saņēmis vairākas vēstules par kādu interneta tēlu Momo, kas it kā parādoties populāros bērnu video un liekot darīt sev pāri, citādi Momo izrēķināsies ar bērna ģimeni. “Vēlos pievērst uzmanību visiem bērnu vecākiem, lai seko līdzi tam, ko bērni skatās “YouTube”, jo bērnu multfilmu laikā parādās kadri ar pārveidotām multfilmām, kur to varoņi izdara pašnāvības un iesaka darīt tāpat,” raksta kāda “Bez Tabu” skatītāja.
“Bez Tabu” tiekas ar Viktoriju un Santu, kuras par Momo izaicinājumu uzzinājušas no mammas un māsas, kuras dzīvo Anglijā. “Mūsu māsa bija sagriezusi sev rokas, viņai ir tikai deviņi gadi, mamma pastāstīja, ka tas viss notika internetā, kad viņa skatījusies multfilmas “YouTube”, un tas esot izlēcis ārā, tā Momo esot draudējusi viņai, tāpēc māsa sagriezusi rokas,” tā Santa.
Deviņgadniece no rīta mammai visu izstāstījusi, lūgusi, lai atņem telefonu, jo negrib to vairs savā tuvumā. Par laimi, māsa jau nomierinājusies, telefona SIM karte nomainīta, un Momo vairs nav rādījusies. Santa un Viktorija zina, ka Momo neeksistē un ir ļaundaru radīts tēls, taču norāda, ka bērni to var uztvert nopietni, tāpēc uzskata, ka par to ir jārunā.
No rīta mamma teica, ka nabaga bērns baidās, viņa šausmīgi baidās, ka kaut kas tiks nodarīts viņas vecākiem, ģimenei, draugiem. Mēs baidāmies par to, kas tālāk notiks ar viņu, ka viņa nodarīs sev pāri, bet, paldies Dievam, ka viņa neko tādu nav izdarījusi, tagad telefonā viss ir aizsargāts.
Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā norāda, ka neviens par Momo vēl nav ziņojis, un uzskata, jo mazāk informācijas, jo labāk, taču iesaka vecākiem turēt roku uz pulsa. “Vecākiem jābūt izglītotiem, būtu labi arī, ja pedagogi būtu izglītoti, bet bērniem jāpaskaidro viens, ka tā nav spēle, tas ir radīts interneta veidols ar mērķi iebiedēt bērnus, vai dabūt pēc iespējas vairāk klikšķu, protams, ka jābūt bērnam blakus,” norāda Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas psiholoģe Ilze Garkalne.
Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska atklāj, ka par Momo dzirdēts jau senāk, bet informācija apzināti slēpta, lai neradītu paniku. Taču, redzot spekulācijas un maldinošu informāciju sociālajos portālos, nolemts neklusēt, pirms tam konsultējoties ar Valsts policiju. “Mērķis ir nobiedēt bērnus, bet galvenais mērķis tam ir, lai par to runātu, un aizvestu cilvēkus uz konkrētām vietnēm, konkrētiem “YouTube” kontiem, lai pelnītu naudu,” skaidro Maija Katkovska.
Vecāki aicināti uz ierīcēm, ko izmanto bērni, ieslēgt “YouTube” ierobežoto režīmu, tā samazinot iespēju, ka bērns nejauši saskarsies ar vardarbīga satura video. Iestatīt drošu meklēšanu “Google” meklētājprogrammā un ziņot attiecīgā tīkla administrācijai vai Drošāka interneta centram par aizdomīgiem video.
Tāpat aicinu vecākus meklētājprogrammās nemeklēt pēc atslēgas vārdiem šos briesmoņus, jo internets ir izstrādāts tā, ka pēc algoritma tiek piedāvāts tas saturs, kuru kāds jau ir skatījies. Ja vecāki ir skatījušies kaut ko par Momo, nav brīnums, ka bērnam kaut kādās vietnēs “izlec” tas saturs, kuru ir meklējuši vecāki.
Drošāka interneta centri visā Eiropā, sadarbojoties ar tiesībsargājošajām institūcijām, kontrolē reālo situāciju, pagaidām nav ziņu par to, ka kāds būtu centies Momo latviskot. Ja vecāki, ko tādu pamana, tad jāziņo policijai.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!