tv3.lv

“Tā var iedzīvoties nepatikšanās – zaudēt tiesības!” Ko alkometrs uzrāda pēc bezalkoholiskā alus lietošanas?

Kāds sociālo tīklu lietotājs sacēlies īstu vētru internetā, publicējot ierakstu portālā “Facebook.com”, kurā apšauba bezalkoholiskā “Tērvetes” alus atbilstību tā nosaukumam. Viņš raksta, ka kāda jaunā māmiņa nopirkusi divas pudeles un, jau dzerot alu, secinājusi, ka garša ir nedaudz savāda, pēc pāris stundām nokļuvusi mājās un pārbaudījusi alkohola koncentrāciju izelpā, izmantojot kalibrētu alkometru, tas uzrādījis 0,20 promiles.

2019. gada 23. jūlijā 19:45

Tāpat ieraksta autors atklāj, ka arī iegādājies bezalkoholiskā “Tērvetes” alus pudeli, izdzēris to līdz pusei, pārbaudījis izelpu alkometrā, un uzrādītas 0,16 promiles. “Bez Tabu” saņēma vēstules no vairākiem soctīklu lietotājiem, kurus veiktais eksperiments ir pārsteidzis. Kāds raizējas, ka šādā veidā var iedzīvoties ļoti nopietnās nepatikšanās, piemēram, zaudēt autovadītāja tiesības.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Bez Tabu” skatītājas vēstule

Arī es esmu jaunā māmiņa, un arī es mēdzu iegādāties bezalkoholisko alu, jo rūgtumiņu prasās, bet tagad sāku uztraukties, vai var ticēt šīm etiķetēm! Un vai divas pudeles var būt liktenīgas bērnu veselībai un tiesībām?

“Bez Tabu” veic eksperimentu, pārbaudot četrus bezalkoholiskos alus, starp kuriem arī “Tērvetes”. Vispirms četri eksperimenta dalībnieki pierāda, ka mierīgi var vadīt automašīnu, jo alkohola koncentrācija izelpā ir 0,00. Tad katram tiek izdalīta viena puslitra bezalkoholiskā alus pudele.

Otrais mērījums tiek veikts uzreiz pēc dzēriena iztukšošanas, un “Tērvetes” alum alkometrs uzrāda ievērojamu promiļu daudzumu: 0,78. Alkometrs uzrāda promiles arī pārējo eksperimenta dalībnieku izelpā: 0,26; 0,15 un 0,11, taču pēc piecpadsmit minūtēm trīs “Bez Tabu” kolēģu izelpā alkohola promiļu nav, bet viena, kurš dzēra “Tērvetes” alu, izelpā ir 0,17 promiles.

Pēc apmēram pusstundas pie Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra alkometrs neuzrāda promiles arī ceturtā eksperimenta dalībnieka izelpā. Ambulatorās nodaļas vadītāja, daktere Inga Landsmane norāda, ka bezalkoholiskais alus var saturēt līdz 0,5 tilpuma procentiem alkohola.

Inga Landsmane
Ambulatorās nodaļas vadītāja, daktere

Tas varētu parādīties fermentācijas procesā, parasti gan saka, ka notiek arī destilēšanas process, kur tā alkohola frakcija tiek noņemta nost, tāpēc šis bezalkoholiskais alus ir salīdzinoši drošs, un nevajadzētu baidīties, ka var iegūt kādu reibuma pakāpi. Ja cilvēks lieto kaut ko ļoti daudz vai lieto ļoti strauji, un viņš nav lietotājs, tad viennozīmīgi organisms var reaģēt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tāpat daktere norāda, ka uzreiz pēc alus pudeles izdzeršanas nebūtu jānotiek alkotesta mērījumam. Tam piekrīt arī alkometru izplatītājs Mārcis Rēdmanis, turklāt pirms mērījuma veikšanas ieteicams ar ūdeni izskalot muti, jo tur grādīgā dzēriena daļiņas var būt stipri lielākā koncentrācijā, “Bez Tabu” eksperimenta dalībnieki to nedarīja.

Mārcis Rēdmanis
alkometru speciālists

Uzreiz iedzerot šo bezalkoholisko alu, alkometrs promiles uzrādīs, bet, ja tomēr pēc vairākām bezalkoholiskā alus pudelēm un pēc pusstundas vēl uzrādīsies promiles, turklāt vairāk nekā likumā atļautās, piemēram, 0,5, tad būtu kaut kas uz tām pudelēm jānorāda vai jāizmēra, cik šajā bezalkoholiskajā alū ir procenti alkohola, jo tas jau rada bažas un aizdomas, ka tur kaut kas nav tīrs.

Daktere Inga Landsmane norāda, ka bezalkoholiskais alus nav ūdens un to nevajadzētu malkot vienu glāzi pēc otras, tā ir alternatīva atsevišķos gadījumos, nelielā daudzumā, kas varētu būt viena vai divas pudeles. Ar eksperimenta rezultātiem tiek iepazīstināts arī “Tērvetes” alus darītavas vadītājs Valters Paškausks, kurš norāda, ka alkoholu var saturēt dažādi pārtikas produkti, turklāt alkometra mērījumu ieteicams veikt pat pēc četrdesmit minūtēm.

Valters Paškausks
“Tērvetes” alus darītavas vadītājs

Likums nosaka, ir Ministru kabineta noteikumi un Eiropas regulas, kas nosaka maksimāli pieļaujamo alkohola saturu, bezalkoholiskajā alū tas ir līdz 0,5 tilpuma procentiem, kvasā līdz 1,2 tilpuma procentiem. Un tās normas, es pieļauju, ka ir gudri vīri izlēmuši un pieļāvuši tieši šādas, lai neradītu draudus ne šoferiem, ne arī jaunajai paaudzei, kas lieto šos bezalkoholiskos dzērienus.

Lai sasniegtu tādu alkohola koncentrāciju izelpā vai asinīs, kas var būt bīstama vai radīt draudus autovadītājiem, jāizdzer ļoti liels daudzums bezalkoholiskā dzēriena. Tomēr novērojams, ka uz pāris bezalkoholiskā alus iepakojumiem norādīts, ka dzēriens var saturēt līdz 0,5 procentiem alkohola.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Valters Paškausks
“Tērvetes” alus darītavas vadītājs

Eiropas regula nosaka marķēšanas kārtību, un bezalkoholiskajiem dzērieniem, kuros alkohola saturs ir līdz 1,2 procentiem, nav jāuzrāda alkohola saturs. Uz augļu sulām arī neraksta virsū, ka tur ir alkohola saturs 0,3 procenti, piemēram, jo tas pat nedaudz maldina patērētāju, viņš domā, ka viņš pērk kaut ko alkoholisku, lai gan patiesībā tas ir produkts, kur tas alkohols ir jau no produkta būtības.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm