tv3.lv

Uzvārda maiņa laulājoties un ceļojums uzreiz pēc kāzām tiešām dārgi un neiespējami? “Bez Tabu” skaidro, kā ir patiesībā

“Bez Tabu” saņem vēstuli “Sūdzību dēlī”, kur topošā līgava satraukta, ka mūsu valsts likumdošana diskriminē tos, kuri laulājoties maina uzvārdu un uzreiz vēlas doties ceļojumā. Skaidrojam, kādi ir noteikumi tiem, kuri maina uzvārdu un cik dārgi tas izmaksā.

Alla
Bez Tabu skatītāja

Ja vēlos doties medusmēneša ceļojumā uzreiz pēc laulībām, tad sākas problēmas, jo pēc laulību apliecības saņemšanas dzimtsarakstu nodaļā jaunās sievas pase vairs nav derīga, ja viņa pāriet vīra uzvārdā. Tātad ceļojumā var doties ātrākais pēc pāris dienām, pasi mainot steidzamības kārtā.

Var arī palikt savā uzvārdā un pēc ceļojuma doties atkal uz dzimtsarakstu nodaļu ar iesniegumu par uzvārda maiņu, ko izskata 30 dienu laikā un kas izmaksā 71 EUR. Nesaprotu, kāpēc citās valstīs dod laiku vismaz 2 nedēļas pēc laulībām pases maiņai, bet mūsu valstī par to atkal jāmaksā lielas naudas summas.

 

Pati līgava ar raidījumu tikties nav gatava, tāpēc uzrunājam mūziķi Mārtiņu Ruski, kurš precoties mainījis uzvārdu. Lēmums abiem pieņemt senu sievas dzimtas uzvārdu nācis ilgi un pārdomāti, bet pats uzvārda maiņas process noticis katram citā laikā.

Mārtiņš Ruskis
mūziķis un radio dīdžejs

Kāzu dienā sieva bija nomainījusi, es vēl biju vecajā uzvārdā. Precējāmies piektdienā, bet sestdien svētdien dokumentu maiņa nav iespējama. Tāpēc pirmdienā devos uz Jelgavu, jo tur bija vismazākās rindas, ļoti ātri visu izdarījām.

Mārtiņam ar sievu Žaneti medusmēneša ceļojums uz Itāliju bija ieplānots nedēļu pēc kāzām, tāpēc dokumentu maiņa nesagādāja nekādas problēmas. Pase nomainīta divu dienu laikā, turklāt nav bijis jāmaksā par pases maiņu steidzamības kārtā.

Kā norāda PMLP pārstāvis, tad likumā ir noteikts, ja pasi maina 30 darba dienu laikā pēc kāzām, nav paaugstinātas maksas arī tad, ja to dara paātrinātā kārtā, proti, divu dienu laikā.

Ģirts Pommers
Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāvis

Vēlos uzsvērt, ka mēs no savas puses šo darbiņu paveicam vēl ātrāk, nākot pretī jaunlaulātajiem. Ja pāris dokumentus maiņai iesniedz Rīgā, tad, no rīta to izdarot, jauno pasi saņemt var tās pašas dienas pēcpusdienā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Iemesls, kāpēc pase jāmaina un vecais dokuments pēc laulībām uzreiz kļūst nederīgs, ir ierakstīts normatīvajos aktos.

Solvita Saukuma-Laimere
Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta direktore

Ja pāris stājas laulībā un maina uzvārdu, ar to brīdi esošais personu apliecinošais dokuments kļūst nederīgs.

Kā norāda kāzu rīkotāja Dace Miezīte, pāri, kuriem viņa palīdz organizēt dzīves svarīgo notikumu, ir zinoši un nemaz nesteidz doties pa galvu pa kaklu ceļojumā. Tāpēc viņa neredz iemeslu celt paniku, ka valstī kaut kas nebūtu kārtībā. Jā, iepriekš esot bijuši gadījumi, kad pāri uzreiz pēc laulībām devušies ceļojumā, ar nomainītu uzvārdu, bet nenomainītu pasi, tomēr šobrīd tāda prakse vairs netiek piekopta. Un iemesls – tehnoloģiju attīstība, kas nodrošina to, ka jaunais uzvārds parādās visās datubāzēs.

Vēl agrāk esot bijusi prakse, ka, laulājoties baznīcā, dokumentus par laulību un uzvārda maiņu dzimtsarakstu nodaļai iesniedz pēc kāzu ceļojuma, bet arī tā šobrīd vairs nedarot.

Protams, ir risinājums, kā rīkoties, ja ceļojums plānots uzreiz pēc kāzām un jaunu dokumentu izgatavošanai nav laika.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Solvita Saukuma-Laimere
Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta direktore

Ja ceļojums ieplānots ātrāk, reģistrējot laulību, uzvārdu nemainīt un pēc tam mainīt uzvārdu cita procesa ietvaros. Tad gan ir jāmaksā 71 eiro.

Kā uzsver Tieslietu ministrijā, tad kārtība kāda ir Latvijā, ir arī citviet Eiropā. Tomēr tiekot diskutēts par to, kā atvieglot vai mainīt dokumentu maiņas procesu. Sarunas un diskusijas rit starp Tieslietu ministriju, Iekšlietu ministriju, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi, sarunas bijušas arī Saeimā. Lai izmainītu esošo kārtību, nepietiek tikai ar izmaiņām normatīvajos aktos, nepieciešams izmaiņas veikt arī informāciju sistēmās.

Pateikt, vai un kad izmaiņas varētu notikt, šobrīd pateikt nevar neviens.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm