tv3.lv

“Bērnu sešus kilometrus nest uz rokām?” Pļaviņās slēgs bērnudārzu, ar ierādīto iestādi nav mierā

2018. gada 10. aprīlī 19:40

Pļaviņu iedzīvotāji neizpratnē, kāpēc pašvaldība grasās slēgt pirmsskolas izglītības iestādi, kā rezultātā bērnu vecākiem radīsies sarežģījumi. Stāsta, ka pēdējos gados pašvaldība ieguldījusi līdzekļus bērnudārza remontēšanai, tāpēc audzēkņu vecāki likvidēšanas pamatojumu neizprot.

Pirmsskolas izglītības iestāde ”Rūķītis” atrodas Pļaviņu nomalē, Gostiņu apkaimē. Tajā zinības apgūst arī apkaimes iedzīvotāju bērni. Olga pirms sešiem gadiem no attālāka lauku reģiona pārcēlās uz Pļaviņām, Gostiņiem. Ģimene ir ļoti priecīga, ka rokas stiepiena attālumā no mājām ir bērnudārzs ”Rūķītis”.

Olga strādā garas darba stundas: no pulksten 7.00 līdz 22.00 vakarā. Bērnudārza atrašanās vieta ir ļoti parocīga: mazāko bērnu no izglītības iestādes mājās var nogādāt vecākās atvases, šķērsojot vien pārdesmit metru, kamēr pati ir darbā. To, ka nākamajā mācību gadā ”Rūķīša” audzēkņiem grasās ierādīt telpas otrā Pļaviņu galā, bērnudārzā ”Bērziņš”, Olga uzzinājusi vien no publikācijas avīzē. Jaunā vieta, kur izglītoties, atrodas sešus kilometrus no Gostiņiem.

”Kad mēs pārvācāmies no laukiem uz šejieni, mēs meklējām tādu vietu, kur blakus ir bērnudārzs. Agrāk dzīvoju tādā vietā, no kuras uz rokām nesu bērnu uz bērnudārzu piecus kilometrus. Un tad arī atpakaļ tāpat. Tagad būs atkal tas pats. Ja nav transporta? Arī sabiedriskajam autobusam tērēt katru dienu naudu ir būtiskas izmaksas mums,” teic Olga.

Arī cita audzēkņa mamma saka, ka būšot apgrūtinoši aizvest atvasi uz bērnudārzu un atvest atpakaļ no tā, jo pati kādu laiku nestrādā, audzina bērnus, savukārt vīrs drīz uzsākts darba gaitas Rīgā.

”Mana meita arī mācās ”Rūķītī”. Mēs gadu te dzīvojam. Man arī bērnudārzs šeit ir parocīgāks, nevis vest uz Pļaviņu otru galu. Mēs jau apsveram domu pārvākties atpakaļ uz iepriekšējo dzīvesvietu, jo tur viss bija blakus: bērnudārzs, skola, veikals. Mums tās naudiņas nav tik daudz, lai izbraukātu katru dienu,” teic cita audzēkņa mamma.

Pašvaldība: Telpas nav piemērotas

Bērnudārzu ”Rūķītis” slēgs, jo ir grūtības nodrošināt sanitāro normu ievērošanu un telpas ir pārāk šauras 20 audzēkņiem, tāpēc plānots ”Rūķīša” audzēkņiem ierādīt telpas lielākā bērnudārzā ”Bērziņš” citā Pļaviņu nomalē, stāsta Pļaviņu novada domes priekšsēdētājs Aigars Lukss.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

”Lai ”Rūķītis” varētu turpināt uzņemt audzēkņus, mums būtu jāiegulda pietiekami lieli līdzekļi, lai sakārtotu sanitārās normas, telpas, vizuālo izskatu izskatu. Mēs vērtējām to, bet mums ir telpas pirmsskolas izglītības iestādē ”Bērziņš”, kuras atjaunojot varam nodrošināt šīs grupiņas izvietošanu, tādējādi nodrošināt atbilstošus apstākļus,” teic Pļaviņu novada domes priekšsēdētājs Aigars Lukss.

Uzklausītie ”Rūķīša” audzēkņu vecāki gan stāsta, ka arī slēdzamajā bērnudārzā pēdējos gados veikti remontdarbi. Viesojoties ”Rūķītī”, “Bez Tabu” novēro, ka telpas ir remontētas, tīras, ēkai uzklāts jauns jumts. Bērnudārza darbinieki baidās izteikties kameras priekšā, tomēr aizkadrā arī pauž neizpratni par ”Rūķīša” slēgšanu, uzskata, ka bērnudārzs ir gana labs, lai tajā turpinātu uzņemt audzēkņus.

Pļaviņu novada domes priekšsēdētājs Aigars Lukss stāsta, ka vecāku piesauktie remontdarbi esot vien kosmētiskie ēkas uzlabojumi. Nopietna problēma šeit esot šaurība, 20 mazajiem audzēkņiem privātmājas izmēra ēka esot par mazu. Turklāt, kā stāsta Pļaviņu novada domes priekšsēdis, neesot prātīgi, ka dažādu vecumu bērni šeit apgūst zinības vienā bariņā. Jaunajās, lielākās cita bērnudārza telpās tiks audzēkņus sadalīs pa vecuma grupām.

Tam iebilst audzēkņa mamma Olga: ”Manai meitai ir pieci gadi. Jau trijos gados zināja burtiņus, skaitļus. Kāpēc? Jo mans bērns skatījās, ko darīja lielāki bērni. Man prieks, ka viņa visu ātri mācījās, pat angļu valodu.”

Izglītības kvalitātes valsts dienestā (IKVD) skaidro: ”Normatīvie akti nenosaka ne bērnu skaitu, ne vecumu pirmsskolas grupiņās (izņemot speciālās pirmsskolas grupiņas), tomēr pirmsskolai ir jāievēro higiēnas prasības, kā arī jāizvērtē iespējas kvalitatīvi īstenot pirmsskolas izglītības programmu. Prasības telpu minimālajai platībai uz vienu bērnu būs obligātas grupām, kas izveidotas pēc 2020. gada 1. janvāra, savukārt jau šobrīd Izglītības likumā ir noteikts pienākums īstenot izglītības programmu personas dzīvībai un veselībai drošos apstākļos, kā arī izglītojamo tiesības uz dzīvībai un veselībai drošiem apstākļiem izglītības iestādē.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

IKVD atstāj lemšanu par bērnudārzu likteni pašvaldības rokās, jo vietvara ne vien nosaka izglītojamo uzņemšanas kārtību pirmsskolā, tai skaitā izglītojamo skaitu grupiņās, bet arī kopumā ir atbildīga par pirmsskolas darbību.

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm