tv3.lv

Daudzstāvu nama iedzīvotāji Rīgā vairākus mēnešus spiesti riskēt ar savu drošību, pārvietojoties bīstamā liftā

Hipokrāta ielas 13. nama iedzīvotāji jau vairākus mēnešus spiesti riskēt ar savu dzīvību, pārvietojoties bīstamā kravas liftā, jo pasažieru lifts pēc neskaitāmiem remontdarbiem joprojām nedarbojas.

Polīna, kura pārvietojas riteņkrēslā, namā dzīvo jau sesto gadu un ik dienu spiesta nokļūt uz darbu un treniņiem no septītā stāva dzīvokļa. Viņai nākas pārbaudīt savu baiļu slieksni, braucot kravas liftā, ko apsaimniekotājs atvēris pēc ilgiem un nesekmīgiem pūliņiem salabot pasažieru liftu. Viņa ievērojusi, ka kravas liftā brauciena laikā parādās dzirksteles, kabīne kratās un skaņas ir ausij nepatīkamas, liekot bīties par drošību. Par to pārliecinamies kopā ar sievieti – brauciena laikā izjūtam ne tikai trokšņainus klaudzienus un kratīšanos, bet arī skaļus blīkšķus, kas liek vēlēties ātrāk no lifta izkļūt.

Polīna
dzīvo bailēs

“Mums ir lifta apsaimniekošana – katru mēnesi mēs maksājam 2,18 eiro no dzīvokļa, 95 dzīvokļi, bet nekas nenotiek. Mazajam liftam mums nomainīja vinčas par 7109 eiro, no visiem iedzīvotājiem tika nokasēta naudiņa. Bet viņš no maija nestrādā.”

Pensionāre Erna, kurai ir 85 gadi, stāsta, ka brīžos, kad abi lifti nestrādā, spiesta palikt dzīvoklī. Viņa dzīvo 16. stāvā. Augšā uzkāpt viņa vairs nespējot. Nākoties riskēt un izmantot kravas liftu.  Irēna, kura mīt 7. stāva dzīvoklī, ir neizpratnē, kā izlietoti 7000 eiro, kas paredzēti lifta remontam, ja tas joprojām nedarbojas.

Nesagaidot paskaidrojumus par zemē izmesto naudu, iedzīvotāju pacietības mērs bijis pilns un pieaicināts neatkarīgs eksperts, kurš, veicot pārbaudi kravas liftā, secinājis, ka brauciens tajā kuru katru brīdi var izrādīties pēdējais. Polīna stāsta, ka divas stundas pēc tam, kad eksperts kravas liftu aizvēris, atnākuši kooperatīva pārstāvji, atvēruši to, apgalvojot, ka ir salabojuši.

Valdis Jankausks
Celšanas iekārtu un palīgiekārtu eksperts

“Veicot pārbaudi atklājās, pirmais, jau braucot liftā, no lifta iekšpuses iespējams atvērt lifta kabīnes durvis, nenostrādā nekādi drošības slēgi. Durvju pievade – tur ķēdes savienotas ar kaut kādu nagliņu. Trošu savienojums ar pretsvaru, tur nāk lielas skrūves un ir lielas atsperes, tās atsperes visas saspiestas kopā. Tās ir tādas kā amortizējošās pretsvara atsperes. Viņas saspiestas ir kopā pilnīgi, mums vēl brīnums, ka viņas nav lūzušas. Viņu labāk slēgt un labākais varinats arī mainīt visu to lifta mašīnu.”

Mājinieki aicinājuši dzīvokļu īpašnieku biedrības pārstāvjus uz sapulci, lai situāciju risinātu, taču saņēmuši atteikumu. Iedzīvotāji stāsta, ka dažam telefoniski apsaimniekotāja pārstāvji pat esot rupji likuši iet tur, kur, tā teikt, ķeizars dodas kājām. Arī par “Bez Tabu” viesošanos Dzīks. “Mežciems” priekšsēdētājs Māris Libeks nav sajūsmā, taču negribīgi sarunai piekrīt. Viņš atzīst, ka remontdarbi ieilguši, jo 80. gados Baltkrievijā ražotā lifta labošanai bijis grūti atrast detaļas, nācies izmantot vinčas no Itālijas, kas veco liftu nav spējušas dabūt pie dzīvības. Nepilnības uzņēmumam gan uzdots novērst par saviem līdzekļiem; apsaimniekotāja pārstāvji neilgi pirms mūsu vizītes devušies pārbaudīt, vai remontdarbi beidzot veiksmīgi noslēgušies. Mūsu klātbūtnē M. Libeks pa telefonu sazinās ar kolēģi, kura nupat bijusi pārbaudē, un pēc sarunas atklāj, ka darbi tomēr nav pieņemti – liftā iesprūduši trīs cilvēki. Remontstrādniekiem būšot jāturpina iesāktais.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Apsaimniekotāja neizderība un nespēja tikt galā ar likstām, kas apvij mājas liftus, nonākušas arī Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) redzeslokā. Santa Zarāne atzīst, ka veikta apsekošana, kuras laikā atklājies, ka lifts nav drošs un problēmas nekavējoties jānovērš. Apsaimniekotājam uzdots veikt ārpuskārtas lifta pārbaudi, kā arī iesniegt informāciju par visu pārbaužu rezultātiem, novērstajiem trūkumiem patērētāju sargiem. Ja iedzīvotājiem radušās aizdomas par līdzekļu vieglprātīgu izšķērdēšanu, viņi aicināti kopīgi vērsties pret apsaimniekotāju tiesā. Tāpat iespējams sasaukt kopsapulci un lemt par tā maiņu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm