tv3.lv

"Esmu parādā, bļ*ģ! Palīdzi!" Ar viltu iežēlina brālēnu, kurš naivi aizdod un pats iegrimst parādos

Puisis akli uzticas savam brālēnam, kurš žēlojas, ka nonācis finansiālās grūtībās. Vēloties palīdzēt radiniekam, aizņemas vairākus “ātros kredītus” par ievērojamām naudas summām, aizņemas arī no radiniekiem un draugiem. Visu aizlienēto – vairāk nekā 17 tūkstošus eiro – pārskaita brālēnam, tomēr radinieks netur solījumu atdot naudu. Rezultātā labsirdīgajam puisim pašam jānorēķinās ar kredītiestādēm un cilvēkiem, kuri aizdevuši naudu. Lai iežēlinātu radinieku un saņemtu līdzekļus, iespējamais krāpnieks pat viltojis Valsts ieņēmumu dienesta (VID) dokumentus, lai apmuļķotu brālēnu, ka ir parādā valstij.

2018. gada 29. martā 8:15

Pagājušā gada sākumā Oskaru uzrunāja brālēns Artūrs, kurš, kā stāsta puisis, gadiem nebija komunicējis ar viņu. Artūrs Oskaram stāstījis, ka nonācis finansiālās grūtībās: vairākus gadus nospēlējis hokeju, nopelnījis naudu, bet esot aizmirsis samaksāt nodokļus. Nu VID uzbrūkot ar draudu vēstulēm par nepieciešamību samaksāt parādus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vairākus mēnešus brālēns Artūrs izmisīgi lūdza aizdot naudu, savukārt Oskars, lai palīdzētu radiniekam, to aizņēmās no citiem radiniekiem un draugiem, pat ieslīga “ātro kredītu” purvā. To, ka brālēns Oskaram daudzkārt lūdzis par katrām varītēm sagādāt naudu, pierādās saglabātajā abu puišu sarakstē. Tāpat radinieks solījis atdot naudu, turklāt ar uzviju, tiklīdz VID atbloķēšot kontus.

Lūk, tikai daži ļoti garās sarakstes fragmenti: “Paņem tos “ātros kredītus”. Ja nesamaksāju, rīt summa jau pieaugs par 25 procentiem, un tad vispār nereāli! [..] Man, bļ*ģ, jāsamaksā, savādāk tur augs un augs. [..] Ja tu man paņemtu uz tām 30 dienām… Man līdz vakaram jāsamaksā! [..] Vecīt, šī lieta man tiešām ļoti svarīga! Help me, please! [..] Es tos ātros kredītus atmaksāšu nedēļas laikā, un tu dabūsi 5000 eiro no manis par palīdzību! Man vienkārši citu variantu nav!”

17 tūkstoši eiro izmesti nekurienē!

Ar bankas konta izdrukām Oskars pierāda, ka vairāku mēnešu laikā Artūra dzīvesbiedrei pārskaitījis vairāk nekā 17 tūkstošus eiro. Milzu summu, lai palīdzētu brālēnam, aizņēmies no vairākiem cilvēkiem. Tagad pats cenšas norēķināties ar aizdevējiem, tostarp “ātro kredītu” kompānijām, apmaksājot aizdevumus vai maksājot par atmaksas pagarināšanu, jo brālēns solīto naudu nav atdevis.

“Es pēc horoskopa esmu zivs. Esmu ļoti labsirdīgs, ļoti vienmēr gribas izpalīdzēt. Vienmēr visiem esmu centies palīdzēt. Noticēju brālēnam,” par iemeslu, kāpēc aizdeva milzu naudu, stāsta Oskars.

Oskars stāsta, ka brālēnam uzticējies tik ļoti, ka atļāvis savā vārdā aizņemties naudu “ātro kredītu” kompānijās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Oskars
iegrimis parādos, lai palīdzētu

Viņš man prasīja, lai paņemu tos “ātros kredītus”. Man nebija laika visu laiku “sēdēt telefonā un datorā”, lai to visu noformētu. Es iedevu savus personu apliecinošos dokumentus, lai viņš varētu piereģistrēties tajās aizdevēju mājaslapās. Visas iespējas, ko kur varēja paņemt, viņš arī izmantoja. Es tam visam arī piekritu. Tagad, lai norēķinātos ar visiem, kādi trīs gadi jāraujas, lai varētu tikt no tā visa ārā un sākt dzīvi tā, kā es to biju ieplānojis.

Oskara vecmamma Katre, no kuras arī aizņēmās Oskars, lai palīdzētu brālēnam, asarām acīs stāsta, ka radinieks pret viņas mazbērnu izrīkojies nelietīgi. “Novēroju, ka Oskars, sapratis, ka tiek izmantots, vairs nebija savā ādā. Paldies Dievam, ka viņš to pārdzīvoja. Daudzi jaunieši tādā vecumā izmisuma brīdī nez ko var izdarīt.”

Oskars stāsta, ka brālēns, saņemot naudu no viņa, licis klusēt par darījumiem. Vēlāk, kad sapratis, ka apkrāpts, izmisīgi lūdzis atdot naudu (tas lasāms puišu sarakstē). Oskars pat brālēnam teicis, ka ieslīdzis parādu purvā tik dziļi, lai palīdzētu viņam, ka nespēj skatīties acīs cilvēkiem, no kuriem aizņēmies, un apsver domu aizmukt no Latvijas. Uz to Artūrs viņam sarakstē raksta: “Tu man to hu*ņu neraksti! Man tas nenormāli besī! Vecīt, tu mani līdz galam nepazīsti. Mani Cēsīs par bandītu vispār uzskata, cik padzirdēju no dažiem cilvēkiem. Ja kāds aiztiek, visi zina, ka man ir, kas aizstāvēs.”

“Vergos” vairākus gadus, lai izlīstu no “bedres”

Lai atdotu parādus draugiem un radiem, Oskars devies strādāt uz ārzemēm, tāpat rīkojusies Oskara draudzene, lai palīdzētu draugam izlīst no “bedres”. Tikmēr Oskara vecvecāki centušies vērsties pie Artūra tēva un vecvecākiem, lai viņi parunā ar Artūru. Tomēr no krāpniecībā vainotā tuvinieki izmisušā puiša radus atraidījuši. Artūra vecvecāki, kā stāsta Oskara ome Katre, viņus pat esot nolamājuši un uzrakstījuši iesniegumu par centieniem izspiest naudu.

“Bez Tabu” komanda cenšas aicināt uz sarunu Artūra vecomāti. Viņa gan nevēlas stāties kameras priekšā, tomēr atzīst, ka par mazbērna parādiem zina, tomēr “saukt pie prāta” neizdodoties. “Tās ir viņu lietas. Es tur nejaucos. Lieciet mani mierā! Nevaram mēs viņu ietekmēt. Mēs jau centāmies, bet tas nav iespējams. Jaunie jūs paši zināt, kā darās,” stāsta Artūra vecāmāte.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Nosvin kāzas un laimē 20 tūkstošus, bet parādu neatdod

Parādos ieslīgušais Oskars un viņa ome stāsta, ka neilgi pēc tam, kad Artūram pagājušogad pārtrauca sūtīt naudu, krāpšanā vainotais patērējies, nosvinot savas kāzas, tāpat, iespējams, iegādājies īpašumu. Turklāt šogad Artūra dzīvesbiedre uzvarējusi loterijā 20 tūkstošus eiro. Oskars ir pārliecināts, ka brālēns nav finansiālās grūtībās.

Oskars demonstrē “BMW” markas spēkratu, kas novietots omes pagalmā. Arī to līzingā iegādājies Oskars, paklausot brālēnam. Artūrs sarakstē stāsta, ka automašīnu pēc iegādes līzingā varēšot pārdot “loham”, kuru jau Artūrs esot noskatījis par dārgāku cenu. Norādījis, ka “BMW” jānoformē uz Oskara vārda. Brālēna instrukcijām Oskars paklausīja, tomēr nu tas atrodas vecāsmātes sētā, bet katru mēnesi par to puisis maksā 150 eiro.

“Bez Tabu” VID uzrāda dokumentus, ko Artūrs sūtījis Oskaram, tādējādi cenšoties pierādīt, ka patiesi ir parādā nodokļus. VID secina, ka dokumenti ir viltoti, nodokļu iekasētāji vērsīšoties policijā. Arī Oskars pērn vērsās policijā ar iesniegumu, pēc kā uzsākts kriminālprocess par iespējamu krāpšanu.

Krāpšanā vainotais Artūrs sākotnēji ignorē vairākus “Bez Tabu” zvanus. Atzvana vien pēc žurnālistu viesošanās viņa vecvecāku pagalmā. Lūk, žurnālista un Artūra sarunas fragments:

• Vai jūs viltojāt VID dokumentus?

• Galīgi nē.

• Kad jūs atdosiet naudu brālēnam?

• Kāds jums tur sakars? Kāpēc jūs man zvanāt?

• Kam jums tā nauda bija vajadzīga?

• Pašam.

• Kā lūdzu?

• Nu, bija vajadzīga un viss. Man tas nav jāstāsta.

• Jūs nosvinējāt kāzas. Tam jums nauda bija, bet atdot parādu brālēnam nevarat?

• Kāpēc Latvijā radies priekšstats, ka, ja svin kāzas, tad ir nauda?

• Vai tiesa, ka jūsu dzīvesbiedre krietnu summu uzvarēja loterijā?

• Nu, ir, jā. Kas ir baigā summa?

• Tiek minēti 20 tūkstoši eiro.

• Atņemiet nodokļus…

• Bet no tās summas nevarēja atdot daļu parāda dzēšanai?

• Diemžēl nē, jo ir diezgan daudz tie parādi sakrājušies.

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm