Ģimene ar maziem bērniem spiesta dzīvot apstākļos ar nepieslēgtu apkuri

2022. gada 28. novembrī 16:45

Apkures rēķini būtiski kāpuši — taču, kā rīkoties situācijā, ja rēķini maksāti, bet apkuri nepieslēdz? “”SIA “Ķekavas nami” nenodrošina pilnīgu siltumapgādi dzīvoklī, kur dzīvojam ar diviem zīdaiņiem. Gaisa mitruma un vēsuma dēļ bērni pastāvīgi slimo. Esam spiesti izmantot elektriskos sildītājus, maksāt neiedomājami dārgos rēķinus par elektrību un siltumapgādi. Pieprasot atlaidi, maksimālais, kas piešķirts, ir 15%, — šajā brīdī atlaides nav vispār. Ko mums darīt un kur vērsties?,” pie “Bez Tabu” vēršas divu zīdaiņu tēvs Ralfs Alksnis.

Mājas apsaimniekotājs SIA “Ķekavas nami” no iedzīvotājiem prasa vismaz 10 000 eiro mājas remontam un siltināšanai, radiatoru siltumapgādes nomaiņai, taču mājas iedzīvotājiem šādas naudas nav. Pats galvenais — problēma atkārtojoties jau gadiem, un mājas iedzīvotāji netic, ka apsaimniekotājs ir ieintersēts palīdzēt uzlabot kritisko mājas stāvokli.

Ķekavas novada daudzdzīvokļu namā Alkšņu ģimene nav vienīgie, kuri sūdzējušies par mājas kritisko stāvokli — kanalizācijas problēmām, pelējumu un plūdiem. Tomēr visnepatīkamākais esot tieši dzīvošana bez apkures — tehnisku problēmu dēļ ir atsevišķi dzīvokļi, kuros siltuma padeve nav iespējama. Turklāt arī citi kaimiņi, kas vērsušies pašvaldībā, esot zaudējuši cerību, ka birokrātisko ķibeļu dēļ SIA “Ķekavas nami” patiesi varēšot palīdzēt. “Kaimiņi, kas šeit dzīvo desmit gadus, stāsta, ka nekas gadiem nemainās. Turklāt šajā vasarā jau neveiksmīgi veikti remontdarbi,” stāsta Ralfs.

Jaunais tēvs Ralfs Alksnis atklāj, ka visi četri ģimenes locekļi guļ vienā gultā ar ieslēgtiem elektriskajiem radiatoriem. Bērniem paaugstināta ķermeņa temperatūra un klepus tikai tāpēc, ka nav pietiekams siltums, bet namu apsaimniekotājs atsaka palīdzēt. “Sazinājos ar nama apsaimniekotāju, kurš nievājoši smējās, atbildot, ka pretenziju gadījumā varam sev pirkt jaunu māju,” nepatīkamo saskarsmi atstāsta Ralfs.

SIA “Ķekavas nami” valdes priekšsēdētājs Raivo Lācis skaidro, ka iedzīvotāji gan esot uztraukušies nevietā, jo “lieta tiek virzīta” uz priekšu, taču vaina esot arī pašu iedzīvotāju pusē, jo jau ilgstoši strādāts pie mājas renovēšanas un uzlabošanas darbiem, bet mājas iedzīvotājiem ir liels parāds 10 000 eiro vērtībā. “Risinājumu noteikti atradīsim, taču tas ir komplicēti,” pauž Lācis.

Jānorāda, ka SIA “Ķekavas nami” pusē ir arī Ķekavas novada pašvaldības pārstāvis Edgars Melnieks: “Protams, ka iedzīvotājs rīkojies pareizi, izklāstot problēmu. Tomēr aktīvāk vajadzētu iesaistīties sava nama apasaimniekošanā.”

Savukārt pretējs viedoklis ir ekspertam, Nekustamā īpašuma pārvaldnieku asociācijas vadītājam Vitoldam Peipiņam, kurš uzskata — konkrētā situācija ir kārtējais attaisnojums pašvadību birokrātiskajai neizdarībai. Viņš skaidro, ka tas ir katras pašvaldības godaprāts, vai viņi šo procesu saprot un cenšas risināt. “Šeit “Ķekavas nami” laikam palaiduši garām sūdzību. Ja pareizi saprotu, tad mājas iedzīvotāji nav pieņēmuši lēmumu par mājas pārvaldīšanu, kas nozīmē, ka šādā situācijā atbildība par dzīvojamās mājas apsaimniekošanu gulstas uz pašvaldību, un pašvaldība šo procesu nodod kādai kapitālsabiedrībai —  šajā gadījumā “Ķekavas namiem”.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tāpat kā citās pašvaldībās arī šeit divi galvenie ministru kabineta noteikumi 1113. un 408 regulē to, ka gadījumos, ja no iedzīvotāju puses ir pretenzijas par kādu īpašuma daļu, tad pašvaldības pienākums ir ieplānot šo remontdarbu veikšanu. “Apkures sistēmu var sakārtot aptuveni divu gadu laikā, savācot līdzekļus, lai visos dzīvokļos būtu daudz maz vienāda temperatūra,” skaidro Peipiņš. Šajā gadījumā pat nav vajadzīgs nekāds lēmums, jo atbildība par jautājuma sakārtošanu gulstas uz pašvaldības pleciem.

Tomēr gadījumos, ja šī sistēma nav sakārtota, tāpat būtu jāvadās pēc siltākā dzīvokļa siltuma temperatūras. Tā kā konkrētā dzīvokļa īpašnieka miteklī ir pelējums un neatbilstoša temperatūra, tātad padeve ir visai aptuveni aprēķināta, nerēķinoties no siltākā dzīvokļa. “Tas ir mans viedoklis, bet šajā sistēmā ir daudz nekompetentu cilvēku,” norāda Peipiņš.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm