Aizmirsti vārdu “nevaru”! Pēc divarpus gadiem slimnīcā airējas pasaules mačos; “zāles” pret diabētu – velosipēds

27. septembrī 19:05

Sastopoties ar nopietnu slimību, Sarmīte Pīka atteicās no zāļu lietošanas un priekšroku deva aktīvam dzīvesveidam, kas uzlabojis veselību. Savukārt Krists Mickēvičs, kurš pirms vairākiem gadiem cieta smagā avārijā, negaužas par kājas zaudēšanu, bet gan pieņēmis realitāti un tiecas uz sporta virsotnēm.

Eiropas Sporta nedēļas vēstneša Krista Mickēviča dzīvi pilnībā mainīja autoavārija Taizemē pirms pieciem gadiem. Braucot ar motorolleru, viņš cieta smagā, dzērājšofera izraisītā avārijā. Kristam veica aptuveni 30 operāciju, bet kāju izglābt neizdevās.

Krists Mickēvičs
Eiropas Sporta nedēļas vēstnesis

Rupji rēķinot, divarpus gadus gulēju pārsvarā slimnīcā. Pati gulēšana veselībai atņēmusi daudz. Sāpes bija tik spēcīgas, ka gribējās kaut kur atsist galvu, lai tās beigtos. Konstantas sāpes bija pirmos divus gadus. Kad nogrieza kāju, bija fantomsāpes. Ķirurgiem doma tāda – kad nogriež kāju, jāpieņem, ka tās nav, bet smadzenes to nevar pieņemt. Nevienas pretsāpju zāles nepalīdz tam, kā nav. Atbrīvojos no fantomsāpēm, pielietojot spoguļterapiju, ko ieraudzīju “jūtūbā”, bet arī pretsāpju medikamenti bija jālieto ļoti lielā daudzumā.

Kopš bērnības Krista sirdslieta bija motosports un hokejs, bet pēc pārciestā par šīm fiziskajām nodarbēm bija jāaizmirst. Kad atjēdzās no zāļu delīrija, kas ilgstoši aizmigloja saprātu, iemīlēja airēšanu. “Nekad iepriekš nebiju saistīts ar airēšanu. Tas ir sports, kurā saskatīju dažas līdzības ar motokrosu: visi nostājas uz starta līnijas un tur tiecas uz finišu. Paraolimpiskā airēšanas bāze ir Daugavpilī, mani lauki ir Aglonā, kur pavadīju laiku. Sazinājos ar treniņbāzi, un tā mēs jau trešo gadu ņemamies,” stāsta Krists.

Foto: EIROPAS SPORTA NEDĒĻAS PUBLICITĀTES FOTO

Krists treniņus sāka ar airēšanas trenažieri – arī šajā disciplīnā notiek sacensības. Šogad virtuālās airēšanas pasaules čempionātā Krists ieguva 2. vietu 500 metru un 2 kilometru distancēs. Krists arī piedalās sacensībās uz ūdens – gan vienatnē, gan kopā ar pārinieci. Šogad visu vasaru Krists trenējās paraairēšanas pasaules čempionātam, bet īsi pirms došanās uz starta plānus izjauca saslimšana ar Covid-19. Krists gan nemet plinti krūmos un apņemas piedalīties pasaules čempionātā nākamgad. Krists un viņa airēšanas pāriniece cer kvalificēties Paraolimpiskajām spēlēm.

Ar katra spējām atbilstošām fiziskām aktivitātēm var nodarboties ikviens, neatkarīgi no vecuma, fiziskās sagatavotības un veselības kaitēm, pārliecināts ir Krists.

Krists Mickēvičs
Eiropas Sporta nedēļas vēstnesis

Pierādīts, ka fiziskas aktivitātes palīdz saprātam, palīdz pret demenci, pret citām slimībām. Pat nevajag sporta zāli. Pietiek ar pastaigāšanos pusotru stundu dienā, jebkuru fizisku aktivitāti. Ļoti daudz kas mainās, ja regulāri un adekvāti kusties. Tādējādi cilvēki daudz jauna par sevi var uzzināt, un rodas jaunas vēlmes un mērķi tālāk kaut ko darīt. Galvenais ir saņemties un uzsākt darīt! Man nekad nav bijuši pārdzīvojumi un depresija par to avāriju. Nedomāju, kā būtu, ja būtu. Tas ir noticis. Mans dzīves moto: ja kaut ko var mainīt, tad nav par ko uztraukties; ja neko nevar mainīt, arī nav jāuztraucas. Ja kaut kas ir risināms, to var atrisināt! Man tas notika automātiski: sapratu, ka kaut kas ir jādara, jākustas. Nav bijusi doma neko nedarīt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Aktīvs dzīvesveids – “brīnumzāles”

Citu Eiropas Sporta nedēļas vēstnesi, uzņēmēju Sarmīti Pīku būt fiziski aktīvai pamudināja ārsta diagnoze. Viņas dzīve kūleni arī apmeta ceļojuma laikā Malaizijā.

Sarmīte Pīka
Eiropas Sporta nedēļas vēstnese

Nejauši sanāca noķert salmonelozi. Saindēšanās sagrāva endokrīno sistēmu. Apmeklējot dakterus Latvijā, diagnosticēja 2. tipa cukura diabētu, sirds pārsitienus, paaugstinātu asinsspiedienu, buķete bija iespaidīga.

Sarmīte nebija ar mieru visu atlikušo mūžu dzert medikamentus, tāpēc nolēma ārstēties ar fiziskām aktivitātēm. Viņa labprāt dodas pārgājienos, bet jo īpaši sadraudzējusies ar velosipēdu.

Sarmīte Pīka
Eiropas Sporta nedēļas vēstnese

Pirmo mēnesī no rītiem visi muskuļi čīkstēja un brēca pēc atpūtas. Tam es tiku pāri. Vēlāk braucu svilpodama. Ātri vien sapratu, ka bez tā nevaru. Ja neuzsēžos uz velosipēda, šķiet, ka diena nav sākusies. Braucu trešo gadu, esmu nominusi ap 10 000 kilometru.

Regulāri veicot analīzes, Sarmīte pārliecinājusies, ka nevis medikamenti, bet aktīvs dzīvesveids uzlabojis viņas veselību. “Esmu daudz spriganāka nekā pirms 10, 15 gadiem,” priecīga teic Sarmīte.

Pīka iesaka sākt sportot laikus, nevis sagaidot ārsta uzstādītu diagnozi, kā noticis viņas gadījumā.

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm