tv3.lv

Iedzīvotāji Ganību dambī spiesti elpot kodīgu smaku. Gaisa piesārņošanā vaino uzņēmējus

Rīdzinieki nobažījušies par gaisa piesārņojumu Ganību dambī, kam par iemeslu min rūpniecības teritorijās esošo uzņēmumu darbinieku negodprātīgu atkritumu apsaimniekošanu. Nepatīkamā smaka, kā pamanījis “Bez Tabu” skatītājs Mārtiņš, visticamāk, saistīta ar kādas ražotnes skursteņa radīto dūmu mutuli, kas regulāri paceļoties virs galvaspilsētas ielām.


“Bez Tabu” skatītājs Mārtiņš aizdomīgo dūmu mutuli iemūžinājis fotogrāfijās un video. Tas redzams no viņa daudzdzīvokļu mājas balkona diennakts tumšajā laikā. Viņš raksta, ka bieži nakts stundās Ganību dambī sajūtama gumijas smaka, kas, visticamāk, nāk no kādas ražotnes skursteņa, kā arī milzīgi dūmu mākoņi. Smaka esot tik spēcīga, ka dzīvokļa logi jāver ciet. Viņš jautā, vai tas ir pieļaujams pilsētas centrā? Kas šos milzīgos dūmu mākoņus un smaku rada? Vīrietis aizdomājas, ka, visticamāk, uzņēmumi sadedzina kurināmo, kuru būtu jāutilizē citā veidā.

Bez Tabu skatītāja aicināti, esam ieradušies Ganību dambī Rīgā. Apjautājamies vietējiem – varbūt kāds pēdējā laikā pamanījis smacīgu dūmu mutuli, kas liek riebumā aizspiest degunus? Izrādās, ka teju visi, gluži kā Mārtiņš, pamanījuši nepatīkamo aromātu, taču kas pie tā vainīgs – skaidras atbildes nav. Apkārtnes iedzīvotājs Vladimirs stāsta, ka gaiss Ganību dambja apkārtnē esot katastrofāli piesārņots. Jurijs piekrīt Mārtiņam, sakot, ka kodīgā, gumijai vai sēram līdzīgā smaka, uzjundījot tieši vakara stundās vai brīvdienās.

Kāds “Bez Tabu” uzrunāts vīrietis, kurš strādā vienā no netālu esošajiem uzņēmumiem, pats centies uziet gaisa piesārņotājiem pēdas. Viņš novērojis, ka kodīgā smaka nākot no kaimiņos esošā metālapstrādes uzņēmuma teritorijas. Taču tie esot nieki: vīrietis iemūžinājis vietu pie sētas, aiz kuras tie paši ļaunprāši izveidojot nelegālu ugunskuru, kuru vēlāk ar ūdeni apdzēšot, taču pēdas uz piebraucamā ceļa paliekot vēl ilgi. Pēc lietus pamanām vien nelielas metāliskas driskas, kas ar ūdeni izskalotas pa visu piebraucamo ceļu.

Uzņēmējs
Grib sodīt smakas izraisītājus

“Mēs zinām, ka tā ir ļoti slikta smaka, tā nodara ļaunumu apkārtējai videi.”

Viņš uzaicina mūs iebraukt sava uzņēmuma teritorijā, kur arī citi strādnieki sūdzas par kaimiņu izdarībām. Noliktavas darbiniece prāto, ka citi kaimiņi, kas darbojas ar autobusu pārvadājumu biznesu un pārtikas preču jomā, smaku nevarētu radīt, kā arī viņu teritorijā nepatīkamā aromāta avotam nevajadzētu būt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kāds darbinieks izved mūs cauri aizaugušai pažobelei, lai piekļūtu tuvāk toksiskā ugunskura vietai blakus uzņēmuma teritorijā, taču sēta šeit ir par augstu. Mums gan tomēr izdodas pakāpties citviet un ielūkoties, šķietami, pamestajā un nesakoptajā rūpniecības zonā, taču neko aizdomīgu nepamanām. Plinti krūmos nemetam un dodamies uz metālapstrādes uzņēmumu uzmeklēt kādu atbildīgo. Mums izdodas sastapt firmas pārstāvi, kurš piekrīt – kāds tik tiešām apkārtnē dedzinot rūpnīcas atkritumus un visu rajonu klājot smacējošs smogs, taču vainīgie esot kaimiņi vai vismaz kāds, kurš nelegāli uzdarbojoties aiz viņu sētas. Viņš arī apgalvo, ka esot video pierādījumi, ka dedzinātāji bijuši citi. Oficiālam komentāram gan vīrietis un viņa sazvanītais firmas jurists nepiekrīt. Solīto video tā arī nesagaidām. Taisnā ceļā dodamies uz Valsts vides dienestu un izrādās, tur par gaisa bendēšanu jau ir lietas kursā.

Valsts vides dienesta pārstāvis Kalvis Avotiņš stāsta, ka dienests saņēmis iedzīvotāju sūdzības un jau veicis pārbaudes un ne tikai vienā, bet vairākos nekustamajos īpašumos Lugažu ielas un Ganību dambja rajonā. Izrādās, ka jau ir pirmie panākumi – izdevies identificēt iespējamos pārkāpējus. Kuri tie ir, to K. Avotiņš vēl neatklāj, jo pārbaudes rūpnīcu teritorijās vēl turpināšot, taču sola, ka bez soda atbildīgie nepaliks.

Toms Sadovskis
Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis

“Ja tiek dedzināti, ja ir runa par bīstamiem atkritumiem – plastmasas, kaut kādi vadi un tam līdzīgi – tas viennozīmīgi ir atkritumu apsaimniekošanas pārkāpums, un par to likumā ir paredzēta arī diezgan barga atbildība, fiziskām personām tas var būt sods, kas var sasniegt pat 1000 eiro, juridiskām personām pat 2800 eiro.”

Lai pēc iespējas ātrāk noķertu galvaspilsētas gaisa piesārņotājus, iedzīvotāji, sajūtot kodīgu smaku, aicināti uz karstām pēdām zvanīt policijai (110) vai Valsts vides dienestam (+ 371 26338800).

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm