tv3.lv

“A+, A++ ledusskapju vietā F un D klase! Kas notiek?” Pircēju pārsteidz sadzīves tehnikas klāsts

“Bez Tabu” vēršas skatītāja Ilva, kura ļoti kārojusi iegādāties jaunu ledusskapi. Tiesa gan, iekārtas meklējumi iestrēguši brīdī, kad pircēja sadzīves tehnikā neesot spējusi atrast A+, A++ vai vismaz B+ energoefektivitātes klases ledusskapi.

Ilva

Devos uz sadzīves tehnikas veikalu, lai iegādātos ledusskapi. Kad pirku veco, kas nu ir saplīsis, varēja izvēlēties A++ klasi. Iegāju veikalā, bet tur ne miņas, ne ziņas no šādām iekārtām. Interesanti, kur visas elektropreces ar atzīmi A+, A++ vai B+ ir pazudušas un to vietā ir F vai, labākā gadījumā, C klases elektropreces mājsaimniecībā? Vai tiešām vairs neražo ekonomiskos ledusskapjus? Kā tagad rīkoties? Vai tiešām būs jāpērk elektrību rijošs ledusskapis?

Arī “Bez Tabu” nolemj uzmeklēt jaunu ledusskapi, pārliecinoties, vai tiešām sadzīves tehnikas tirgotāji Latvijā ir sajaukuši alfabētu un energoefektivitātes klases.

Pēc nejaušības principa vispirms devāmies uz vienu no tirdzniecības centriem Teikas mikrorajonā. Uzrunājot sadzīves tehnikas veikala darbinieci un lūdzot parādīt kādu no A++ kategorijas ledusskapjiem, sākam kopīgu meklēšanas spēli. Izrādās, tādu iekārtu šeit neesot. Augstākā klase – C. Iemesls, kāpēc tā, paliek bez paskaidrojumiem.

Tikmēr sadzīves tehnikas veikalā Sarkandaugavā pārdevējs apstiprina, ka līdz šim ierastais iekārtu iedalījums nu esot pagātne. Tiesa gan, piemēram, cepeškrāsnis vēl joprojām rotā latīņu alfabēta pirmais burts kombinācijā ar plusiņiem. Tirgotājs gan iesaka neiespringt un izvēlēties ledusskapi pēc patikas. Pretējās domās ir “Elektrum” Energoefektivitātes centra pārstāve.

Anna Luīze Blodone
energoefektivitātes eksperte

No 2021. gada marta ir mainījies energomarķējums vairākām lielās sadzīves tehnikas iekārtām. Vairs nevarēsim ieraudzīt A ar vairākiem plusiem, jo ir mainīts šis marķējums, un augstākā klase būs A klase.

Un šāda kārtība ieviesta ne tikai Latvijā, bet visā Eiropas Savienībā, lai pircējiem nejauktu prātus ar plusiņiem un pat procentiem. Uzliekot augstāku latiņu, ledusskapju kategorijā A klases iekārtas nemaz neesot. “Tas, saprotams, ir mulsinoši, jo tās iekārtas, kas iepriekš bija A klases ar trīs plusiem, tagad ir kļuvušas par D klases ierīci. Un iepriekš redzētā A klases iekārta būs jau pat F klases ierīce,” turpina Blodone.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šobrīd pēc jaunā marķējuma tirgo ledusskapjus, saldētavas, veļasmašīnas, trauku mazgājamās mašīnas, veļasmašīnas ar žāvētāju un displeja televizorus. Neatkarīgi no alfabēta burta būtiskākais rādītājs, piemēram, izvēloties ledusskapi, ir tā tilpums un enerģijas patēriņš gadā.

No plašā ledusskapju klāsta izvēlējāmies vienu B klases un vienu F klases iekārtu ar līdzīgiem tehniskajiem parametriem. Ekonomiskākais no tiem gadā patērē 129 kilovatstundas, bet otrs – pat vairāk nekā divas reizes – 287 kilovatstundas. Ja pieņemam, ka viena kilovatstunda izmaksā 50 centus, tad gadā B klases ledusskapis no mūsu maciņa izvilks aptuveni 64,50 eiro, bet F klases iekārta – 143,50 eiro. Proti, ekonomija 12 mēnešu griezumā ir ap 80 eiro. Turklāt pie nosacījuma, ka elektrības cenas nesvārstās, taču šobrīd, kā zināms, tās biežāk palielinās.

Taisnības labad jāuzsver, ka izvēlētais energoefektīvākais ledusskapis veikalā maksā 1049 eiro, kamēr ne tik ekonomiskais krietni lētāk – vien 309 eiro. Tāpēc eksperte iesaka katru reizi pirms sadzīves tehnikas iegādes veikt mājasdarbu ar aprēķiniem – vai gala rezultātā ietaupītais atmaksāsies. Jāpiebilst, ka nereti sadzīves tehnika sadārdzinās, ņemot vērā papildaprīkojumu un dažādas funkcijas.

Paredzēts, ka līdz 2023. gadam energoefektivitātes klases tiks mainītas visām lielajām elektroierīcēm, kā arī gaismekļiem un spuldzēm.

Žurnālists
Medijos pavadīti vairāk nekā 14 gadi. Uzskata, ka katrs stāsts un problēma ir iespēja sabiedrībai atgādināt par dažādām dzīves situācijām, kas var skart jebkuru no mums. Strādājot, rod iespēju ne tikai risināt problēmas, bet arī pamācīt citus labākai ikdienai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm