Apceļo pasauli, vingro un jau 60 gadus ārstē bērnus! Pieceļoties no ratiņkrēsla, seniore Silvija nezina vārdu “nevaru”

2021. gada 17. septembrī 9:14

Piecēlusies no ratiņkrēsla, kam bija piekalta divarpus gadus, un trīs reižu uzvarot vēzi, Silvija Latkovska 85 gadu vecumā aicina aizmirst vārdu “nevaru”. Seniore aizvien kustas bez mitas: no rītiem vingro, jau 60 gadus būdama pediatre, steidz mājas vizītēs dakterēt bērnus, negribot ne dzirdēt ieteikumus par došanos pelnītā atpūtā, kā arī aizraujas ar pasaules apceļošanu. Uzņēmusies Eiropas Sporta nedēļas vēstneses misiju, iedvesmo un aicina nodoties sev tīkamām un piemērotām fiziskām aktivitātēm jebkurā vecumā.

Eiropas Sporta nedēļas vēstnese Silvija Latkovska 85 gadu vecumā kustas bez mitas: apceļojusi puspasauli, bet tepat Latvijā teju katru dienu steidz dakterēt bērnus mājas vizītēs. Silvija ir pediatre ar 60 gadu darba stāžu. Silvijai tīk uzsākt dienu ar rīta rosmi.

Silvija Latkovska
Eiropas Sporta nedēļas vēstnese

Sāku katru rītu vingrot, vēl esot gultā. Tad man ieteica vingrojumu kompleksus, ielādēju tos televizorā un vingroju arī pēc tiem. Sāku arī skaitīt soļus. Ielādēju telefonā lietotni, lai būtu pārliecināta, ka katru dienu nosoļoju noteiktu soļu skaitu. Tā forma ir atgūta. Aktīvs dzīvesveids manos 85 gados ļauj man skriet apkārt, strādāt un kustēties bez ierobežojumiem.

Foto: Silvijas Latkovskas personīgais arhīvs

Reiz gan Silvijas kustību ļoti ietekmēja smaga slimība, kas viņu piekala ratiņkrēslam uz divarpus gadiem.

Silvija Latkovska
Eiropas Sporta nedēļas vēstnese

Tad es pārtraucu strādāt, bija invaliditāte un braucu ratiņkrēslā. Man tik ļoti gribējās strādāt un kustēties, un būt aktīvai. Ratiņkrēslā bija briesmīgi. No sava piektā stāva vispār lejā netiku, ja nu vienīgi mani kāds nonesa. Tie bija briesmīgi gadi!

Piecelties no ratiņkrēsla palīdzēja brīnumdari mediķi un kustība.

Silvija Latkovska
Eiropas Sporta nedēļas vēstnese

Bija dažnedažādi vingrojumi. Sākot ar vissīkākajām ķermeņa daļām: bija jākustina pirksti, rokas, pēdas, plaukstas un tamlīdzīgi, katru dienu arvien pieliekot slodzi.

Vēlāk Silvija trīs reizes piedzīvoja vēža šausmas. Seniore ir bezgala pateicīga kolēģiem-mediķiem, kuri izārstēja veselības kaites. Teju otrreiz piedzimusi, Silvijai vienaldzīgs skaitlis pasē, viņa negaužas, bet gan nemitīgā kustībā bauda dzīvi.

Silvija Latkovska
Eiropas Sporta nedēļas vēstnese

Drūmie gadi uz to pamudināja. Es neticēju, ka pēc ratiņkrēsla varēšu būt tik aktīva. Sākumā domāju kā teicienā “redzēt Parīzi un mirt!”. Domāju – pēc visām šīm kaitēm, cik tad ilgi nodzīvošu? Aizbraucu uz Parīzi. Vēlāk pieturējos pie “visi ceļi ved uz Romu”. Tad sekoja Itālijas brauciens. Tad jau maisam gals bija vaļā. Sākās ceļošanas aizrautība. Domāju: jāpaspēj, jāpaspēj, vēl man daudz jāpaspēj! Centos 2-3 reizes gadā kaut tur aizbraukt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto: Silvijas Latkovskas personīgais arhīvs

62 ceļojumos Silvija bijusi vēl vairāk valstīs. Apceļojot pasauli, kāpjot kalnos, dodoties pārgājienos un apskatot pasaules skaistās vietas, Silvija allaž cenšas būt ceļotāju grupas priekšgalā. Viņa nav no zvilnētājām pie baseina kūrortos. Silvija bijusi teju visos kontinentos, kur piedzīvojusi arī ļoti ekstrēmas situācijas.

Silvija Latkovska
Eiropas Sporta nedēļas vēstnese

Visur eju, cik varu, bet, ja nevaru pati, tad zirga mugurā, kā tas notika Pakistānā. Tur bija traki! Devāmies uz pasaku pļaviņu, jāju zirga mugurā piecas stundas. Devāmies gar aizu malām. Tur likās, ka dzīva nepalikšu. Ceļošana būtībā ir slimība, atkarība, bet ļoti pozitīva atkarība!

Vienoties par intervijas laiku ar Silviju raidījumam “Bez Tabu” nebija viegli, jo seniorei ir ļoti intensīva darba slodze. Taujāta, kāpēc nedodas pelnītā atpūtā, Silvija uzsver, ka strādā, lai palīdzētu citiem un būtu sabiedriskā apritē. Viņu darbs nenogurdina, un naudas pelnīšana nav motivējošais faktors.

Silvija Latkovska
Eiropas Sporta nedēļas vēstnese

Kad Covid-19 dēļ nevarēju strādāt lielajā karantīnas laikā, kad viss bija slēgts un kad nebiju vēl vakcinējusies pilnībā, man uzmācās doma – priekš kam es dzīvoju? Velti aizņemu vietu pasaulē, ja neesmu noderīga. Mani vada apziņa, ka jādzīvo un kaut ko jādod. Ja es dodu kaut ko cilvēku labā, tas rada gandarījumu, ceļ pašapziņu. Man šķiet, ka tikai tādēļ ir vērts dzīvot! Tāda ir mana pārliecība, tāpēc turpinu strādāt. Kustība ir dzīvība, tā ir neapgāžama patiesība!

Foto: Silvijas Latkovskas personīgais arhīvs

Silvija aicina citus seniorus “nenorakstīt” sevi pāragri, bet gan mudina nodoties vecumam un spējām piemērotām aktivitātēm.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Silvija Latkovska
Eiropas Sporta nedēļas vēstnese

Jāizkustas katru dienu. Tas nepieciešams ne vien kustību aparātam, bet arī elpošanas sistēmai, sirdsdarbībai. Tas veicina visus vielmaiņas procesus, uzlabo asinsriti un darbojas arī pret novecošanu.

Ar aicinājumu #piecelies un ikvienam pieejamiem sporta pasākumiem visā Latvijā no 23. līdz 30. septembrim notiks jau septītā Eiropas Sporta nedēļa.

Eiropas Sporta nedēļa ir Eiropas Komisijas iniciatīva, lai rosinātu sportu un fiziskās aktivitātes Eiropā. Tās ietvaros pavisam 41 Eiropas valstī tiks organizēti jauni pasākumi un izmantotas esošās iniciatīvas, kas jau tagad veiksmīgi īstenotas Eiropas, valsts, reģionālā vai vietējā mērogā. Eiropas mēroga kampaņa mudina eiropiešus būt aktīviem (#BeActive) ne tikai Sporta nedēļā, bet visu gadu. Uzzini vairāk par Eiropas Sporta nedēļas ietvaros rīkotajiem pasākumiem šeit.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm