Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
“Apsargi dzenā, jo bosiņiem nepatīk!” No “Z‑Towers” pakājes “aizslauka” jauniešus, sipas spēlētājus
Jaunieši neizpratnē, kāpēc jaunuzcelto augstceltņu “Z-Towers” apsargi, priekšniecības skubināti, viņiem aizrāda par sipas jeb dažu desmitu gramu smaga, neliela maisiņa spēlēšanu (spārdīšanu, stāvot aplī) debesskrāpju pakājē. Raidījums “Bez Tabu” uzklausīja apsarga un “Z-Towers” administrācijas pārstāves skaidrojumu. Viedokli par to, vai Latvijā pilsētvide ir draudzīga jauniešu aktivitātēm, pauda Nils Jansons, profesionāls skrituļslidotājs.

“Bez Tabu” redakcijā ar savu sāpi vērsās vairāki pusaudži, kuri, gaidot nodarbības mūzikas skolā vai to starplaikos, īsina laiku ar sipas spēli. Kā paskaidroja jaunieši, sipas spēle dzimusi Āzijā, bet jau sen kā ir populāra daudzviet pasaulē. Arī skolu gaiteņos, publiskās vietās Latvijā daudzi iecienījuši spārdīt šo nelielo maisiņu, ko var iegādāties vai, piemēram, uztamborēt pats, piepildot to ar graudiem vai bumbiņām. Sipu spārda lielākā pulkā viens otram, cenšoties to ilgāk noturēt gaisā, vai vienatnē, izpildot dažnedažādus trikus. Daudzviet pasaulē notiek sipas spēles sacensības.
Jaunieši, kuri vērsās “Bez Tabu” redakcijā, stāstīja, ka nekur, piemēram, lielveikalā, tā stāvvietā un skolā neviens viņiem par sipas spēli neaizrāda. Izņēmums ir augstceltņu “Z-Towers” pakāje. Tur viņi noskatījuši pateicīgu vietu: platu ietvi uz nomaļas ielas, kur darbojas dzīvojamās zonas noteikumi. Iela ir publiska un atduras pie augstceltnēm.
Tur ir patīkama vieta, kur spēlēt, ļoti brīvs, bet apsargiem vai bosiņiem īsti tas nepatīk – mūs dzen prom. Kā atnākam, tā mūs dzen prom. Nesaprotam, kāpēc. Saka: “Puiši, šeit nedrīkst spēlēt! Šeit ir ofiss, šeit nedrīkst!” Tomēr mēs to darām uz ielas, blakus ofisiem. Tā nav norobežota teritorija. Pagājušoreiz apsargs teica, ka kaut kādi stikli krītot, bet nezinu gan. Vispār jocīgi. Mēs tur atrodamies diezgan tālu no logiem. Mēs nemaz nevarētu tik stipri uzsist. Vienkārši stāvam uz vietas un spēlējam.
“Bez Tabu” jauniešu kompānijā arī vēlējās paspārdīt sipu augstceltņu pakājē, tomēr prieks bija īss: aptuveni pēc minūtes ieradās apsargs un aizrādīja. Apsargs norādīja, ka labāka vieta ir netālais bērnu rotaļu laukums.
“Z-Towers” apsargs: Labdien! Varat, lūdzu, aiziet uz bērnu laukumu? Vienkārši bosiem nepatīk.
Žurnālists: Kāpēc te nevar?
“Z-Towers” apsargs: Nu, ehh… Tāpēc, ka vienkārši nevar. Bērnu laukums blakus.
Žurnālists: Bet te taču publiska vieta. Vai tad mēs pēc bērniem izskatāmies?
“Z-Towers” apsargs: Nu, izskatāties gan. Ir bērnu laukums.
Žurnālists: Paldies! Man gandrīz 30 ir. Paldies par komplimentu!
“Z-Towers” apsargs: Nu, piedodiet.
Žurnālists: Kas tieši traucē viņiem [bosiem]?
“Z-Towers” apsargs: Jūs zināt galvenos…
Žurnālists: Viņi devuši norādes aizrādīt par spēlēšanu šeit?
“Z-Towers” apsargs: Nu ja.
Žurnālists: Jums pašam tas ir saprotams?
“Z-Towers” apsargs: Tas ir stulbums! Es zinu, ka tas ir pēdējais stulbums! Es zinu! Man būtu pavisam “pofig”!
Pēc sarunas ar apsargu “Bez Tabu” devās taisnā ceļā uz “Z-Towers” administrācijas ēku, kas atrodas otrpus ielai. No priekšniecības biroju logiem paveras skats uz lolojumu – torņiem – un ietvi, ko iekārojuši jaunieši.
Uzrunātā administrācijas pārstāve sākotnēji nevēlēšanos redzēt sipas spēli augstceltņu pakājē argumentēja, norādot, ka teritorija ir privātīpašums. Kad žurnālists atbildēja, ka ielai var piekļūt ikviens (nav norāžu par privātīpašumu) un ka tā ved līdz vairākām teritorijām ar publisku pieejamību (parku, bērnu rotaļu laukumu), “Z-Towers” pārstāve pauda, ka jaunieši, spārdot maisiņu uz ietves, ir apdraudēti.
Tur ir piegādes zona. Tas ir tas pats, kas, ja viņi spēlētu uz ielas, kur garām brauc mašīnas. Tas vienkārši nav droši. Re, kur ir parka zona, viņi var brīvi darboties tur. Tā ir piegādes zona, kur brauc transports. Tas vienkārši ir bīstami! Tas nav tāpēc, ka vienkārši nepatīk. Šeit ir iela. Kas notiks, ja kāds viņus notrieks?
Uz ielas darbojas dzīvojamās zonas noteikumi, par ko liecina uzstādītā ceļazīme. “Z-Towers” pārstāve aicināja izvēlēties citu vietu, piemēram, bērnu rotaļu laukumu vai bruģakmens laukumu nedaudz tālāk.
Ekstrēmās skrituļslidošanas profesionālis Nils Jansons, kurš pats ar mainīgām sekmēm izmantojis pilsētvidi sava talanta attīstībai, pauda viedokli, ka aktīvajiem jauniešiem un teritoriju saimniekiem jācenšas sadzīvot. Tomēr kopumā Latvijā pilsētvide kļūst draudzīgāka dažādām jauniešu aktivitātēm, uzskata Jansons. Vairāk par pusaudžu likstām uzzini, noskatoties sižetu raksta augšā. Savukārt profesionālā skrituļslidotāja viedokli uzzini video, kas apskatāms zemāk.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!