tv3.lv

“Ar to jūtos komfortabli!” Amatpersonām pienākas dienesta pase! Kādas privilēģijas ar to bauda?

Pēc izskanējušās informācijas par Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča “zvejas ballītēm” Krievijā Satversmes aizsardzības biroja priekšnieks Jānis Maizītis informējis, ka I. Rimšēvičam ir ne tikai Latvijas pilsoņa, bet arī dienesta pase.

2018. gada 5. martā 19:39

“Bez Tabu” skatītājs vaicā: kam tā paredzēta, vai tā garantē kādas privilēģijas.

“Komentējot iespējamo mūsu bankas [Latvijas Bankas] prezidenta Ilmāra Rimšēviča braucienu uz Krieviju, kurā viņš “zvejas ballītē” sēdējis pie viena galda ar kaimiņzemes augstiem kungiem, Satversmes aizsardzības biroja priekšnieks Jānis Maizītis televīzijā izteicās, ka Rimšēviča kungam ir dienesta pase.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Man ir jautājums: kas ir dienesta pase? Kādi izredzētie to var dabūt, kā to var izmantot?” vaicā “Bez Tabu” skatītājs Gunārs.

Arī “Bez Tabu” Rīgas ielās uzrunātie iedzīvotāji nav pārliecināti par to, kas ir dienesta pase. Piemēram, rīdziniece Aija izsaka minējumu, ka to varētu lietot “tie augstie, gudrie“.

Dienesta pase nav vīģes lapa, ar ko vicināties

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes interneta vietnē lasāms, ka “Latvijas Republikas dienesta pase ir personu apliecinošs ceļošanas dokuments, kas norāda, ka tās uzrādītājs ir vadošā valsts amatā, diplomātiskajā vai konsulārajā dienestā un dodas uz ārvalstīm Latvijas Republikas valsts institūciju uzdevumā.

Personu loku, kurām izsniedz dienesta pases, kā arī dienesta pasu izsniegšanas kārtību nosaka Ministru kabinets.”

Dienesta pases izsniedz un apmaina Ārlietu ministrijas (ĀM) Konsulārais departaments trīs dienu laikā pēc nepieciešamo dokumentu saņemšanas.

“Dienesta pases izsniedz, ja cilvēkam dienesta uzdevumos jādodas uz ārvalstīm. Ar dienesta pasi var ceļot, tikai veicot konkrēto dienesta uzdevumu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Nevar būt tā, ka paņem dienesta pasi un brauc atpūsties kaut kur, jo dienesta pases jēga ir, ka valstī, uz kuru dodas, ar šo dokumentu apliecina, ka amatpersona pilda konkrētu uzdevumu konkrētā valstī,” informē pārstāvis Gints Jegermanis.

Taujāts, vai līdz šim kāds ir lietojis dienesta pasi atpūtas ceļojumos, ĀM pārstāvis. G. Jegermanis stāsta, ka tādi ir bijuši, tomēr nevēlas atklāt personas, kuras dokumentu izmantojušas negodprātīgi.

“Dienesta pase nav vīģes lapa, ar ko, veicot likuma pārkāpumus, var vēdināties,” piebilst G. Jegermanis.

Bez Tabu noskaidro, ka diplomātisko pasi, kas arī ir dokuments, ko izsniedz personām, kuras ir oficiāli pārstāv Latviju ārvalstīs, savulaik vēlējās atņemt kādreizējai Valsts kancelejas vadītājai Guntai Veismanei.

Viņa bija lietojusi diplomātisko pasi atpūtas ceļojumā uz Ēģiptes kūrortpilsētu Hurgadu, kur viņu tomēr valstī neielaida, jo ēģiptieši saprata, ka atpūtas ceļojumā Latviju nepārstāvēs, tāpēc secināja, ka dokuments netiek lietots atbilstoši.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Laikā, kad iecere atņemt pasi G. Veismanei gandrīz tika īstenota, viņa no dokumenta atteicās pati.

Dažs nezina par dienesta pases “labumiem” un ka tā viņam pienākas

“Bez Tabu” sazinās ar vairākām personām, kurām, kā nosaka Ministru kabineta noteikumi, piešķirama dienesta pase.

Saeimas Sabiedrisko attiecību biroja vadītājs Juris Vīgulis atklāj, ka nezina, ar ko atšķiras dienesta pase no Latvijas pilsoņa pases. Stāsta, ka darba ceļojumos izmanto pilsoņa pasi.

Savukārt Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars norāda, ka brīdī, kad “Bez Tabu” ar viņu sazinās, atrodas komandējumā ārvalstīs, tobrīd lieto tieši dienesta pasi, tomēr arī nezina neko daudz par tās priekšrocībām.

Tiesībsargs Juris Jansons atklāj, ka arī izmanto dienesta pasi darba ceļojumos. Stāsta, ka ar šo dokumentu jūtas drošāk. Tomēr piebilst, ka tās lietotājam ir lielāka atbildība, jo konkrētā valstī pilda uzdevumus Latvijas vārdā.

“Ja ir došanās ārpus Eiropas Savienības, es personīgi kā amatpersona jūtos lielākā komfortā. To respektē arī valstis, uz kurām dodamies. It īpaši, ja tajās ir vīzu režīms, ar diplomātiskajām vai dienesta pasēm tā nav,” stāsta J. Jansons.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem dienesta pasi izsniedz arī republikas pilsētu domju priekšsēdētājiem.

Tomēr Jēkabpils pilsētas pašvaldības priekšsēdētājs Raivis Ragainis sarunā ar “Bez Tabu” teic: “Es no jums pirmoreiz par tādu dzirdu, ja tā godīgi. Tāpēc nezinu, kas tas ir par zvēru. Man ir identifikācijas karte un Latvijas pilsoņa pase.”

ĀM pārstāvis G. Jegermanis teic, ka komandējumos drīkst braukt arī ar pilsoņa pasi.

“Dienesta pase var noderēt, ja persona bieži brauc komandējumos. Tad var būt kaut kādas privilēģijas, piemēram, lidostās pie rindām. Var izmantot rindu, kur iespējams tikt ātrāk cauri drošības kontrolei.

Arī tālās zemēs dokuments var būt noderīgs. Tāpat, ja cilvēks ir akreditēts konkrētā valstī, viņš bauda arī daļu no imunitātēm, piemēram.

Tie var būt arī kādi nodokļu atvieglojumi. Tomēr nav liegts ceļot ar Latvijas Republikas pilsoņa pasi,” teic ĀM pārstāvis G. Jegermanis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm