Arī tev ir iespēja! Skaties, kā arī tu vari kļūt par ledus skulptūru mākslinieku

Bez tabu ziemas darbu noslēdzošajā sērijā Ēriks Palkavnieks ir aizsūtīts trimdā uz Zemgales pērli Jelgavu, lai mēģinātu iejusties ledus tēlnieka lomā. Viņš nokļūst tieši ledus skulptūru festivāla epicentrā starp profesionāliem tēlniekiem, kuri gatavo darbus festivālam. Arī viņam tiek uzdots izgrebt gaili.

2017. gada 16. februārī 21:01

Esmu lielā baltā teltī, kur man visapkārt rosās tēlnieku komandas no dažādām valstīm. Viņi gatavo komandu darbus – vairāku metrus lielas un platas ledus skulptūras. Es staigāju apkārt ieplestām acīm un cenšos saprast, kā no milzīga ledus kluča var tapt māksla, jo zinu, ka arī man šodien vajadzēs kaut ko tādu radīt. Tā kā pirmo reizi veidošu skulptūru, turklāt vēl no ledus, man ir iespēja pamēģināt dažādus instrumentus uz ledus atgriezumiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Paņemu elektrisko motorzāģi un sāku griezt ledus klucī taisnu līniju. Pēc tam tai pāri vēl vienu. Beigās sanāk tīri smuks krusts. Ledus baznīcai domāju, ka patiktu. Vēl nedaudz krusta malas paskrāpēju ar dažāda izmēra kaltiem, kurus sākumā to gumijas uzgaļu dēļ noturu par neirologu āmuriņiem.

Ar to arī mana izklaide beidzas, un pie mani pienāk lietuviešu mākslinieks Donats Mockus. Donats ir vairākkārtējs dažādu festivālu laureāts un, lai arī viņa saknes ir meklējamas Lietuvā, runā latviešu valodā ar mīlīgu lietuviešu akcentu.

“Tev vajadzēs izveidot šo gaili”, viņš rāda telefonu, kurā ir uzzīmēts gailis, kurš noteikti iegūtu galveno lomu kādā gaiļu multfilmā. “Tagad tev vajag paņemt kādu asu instrumentu un iezīmēt formu”, Donats izskaidro visa procesa sākumu.

Ņemot vērā, ka zīmēšanā man bija ļoti pieticīga atzīme, ar vieglu kauna sajūtu ņemu asu īlenu un skrāpēju spīdīgajā un kantainajā ledus klucī gaiļa kontūru. Donats aplūko gala rezultātu un izlabo trūkumus. Pēc tam viņš iedod man zāģi un saka, lai nozāģēju nost lielākos ledus posmus, kas nebūs vajadzīgi gaiļa skulptūrā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Zāģējot nost ledus gabalus, nedaudz ir sajūta, ka esmu kādas asa sižeta filmas varonis – nu, Komando vai vismaz Rembo – ledus skaidas šķīst uz visām pusēm un arī troksnis ir atbilstošs. Un starp citu – šis nav parasts, no upes vai ezera izgriezts ledus. Skulptūrām paredzēto ledu festivālam nodrošina skulptoru un ledus saldētāju brigāde no ledusdizains.lv.

Tas tiek saldēts speciālās saldētavās ļoti zemā temperatūrā no īpaši attīrīta ūdens, kas saldējot visu laiku tiek cirkulēts. Šāds ledus vairāk padodas dažādām modifikācijām, lēnāk kūst un skulptūru no tāda var izveidot pat vasarā savā dārza ballītē. Bet šajā brīdī par vasaru it nemaz nedomāju, jo seja ir noklāta ar ledus skaidām, un Donats saka, lai es vēlreiz krītu kaunā un pārzīmēju ledus skici, ko esmu nozāģējis nost.

“No šīs puses vajag vairāk noņemt nost. Cepure var palikt, būs labs dizains”, pamāca Donats, lai es turpinu atbrīvoties no lielākajiem ledus gabaliem. Taču šķiet, ka viņš ir sapratis, ka ar manu tempu gulēt aiziet netiks un ķeras gailim arī pats klāt.

“Piemēram, ja man būtu šāds gailis jāuztaisa, nu, skaists gailis, vajadzētu apmēram dienu”, Donats man izskaidro, lai saprastu, cik ātrs vai lēns esmu. Pamazām jau gailis sāk iegūt savus apveidus, un arī mani jaunie kolēģi – citi tēlnieki – to sāk novērtēt un, ejot garām, domīgi skatās. “Jums patīk? Tas ir gailis, vispār, ja nu jūs domājat, kas tas tāds ir”, es viņus nedaudz apgaismoju, redzot neizpratnes rievas viņu pierēs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

 

Kad ar zāģi un lielajiem kaltiem visas lielās formas ir izgrebtas, atliek ņemt rokās citus, mazākus kaltus un pielīdzināt dažus sīkumus, iegūstot apaļākas formas. Gailis aizvien vairāk sāk līdzināties skaistam gailim un noslēgumā vēl Donats iemāca dažus knifus, lai gailim būtu spīdīgākas acis:

“Tagad novelc cimdus un ar plikām rokām nospodrini acis. Knābim arī jābūt spīdīgam”. Noslēgumā atlicis vēl pats galvenais: “Autogrāfu! Vajag parakstu”, Donats dod man asu īlenu, lai es zem gaiļa ieskrāpēju savu vārdu.

Un tā no kantaina ledus kluča apmēram pusotras stundas laikā ir dzimusi mana pirmā ledus skulptūra. Jāatzīst, ka bez Donata palīdzības droši vien vēl ilgi būtu mocījies, jo mākslinieka talantam ir jābūt. Rezultāts tik tiešām ir pārsteidzoši labs. Organizatori ļoti atzinīgi novērtē manu un Donata kopdarbu un apsola to eksponēt arī pašā festivālā. Tas jau ir vairāk nekā cerēts!

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm