tv3.lv

“Bez iemesla spundēja “būros”!” Jēkabpils cietuma klienti ar badastreiku cīnījušies par savu “taisnību”

12. septembrī 19:51

Jēkabpils cietumā ieslodzītie, protestējot pret viņu tiesību ierobežošanu, augustā pieteikuši badastreiku. Ieslodzītais, ar kuru sazinājās “Bez Tabu”, norādīja, ka cietuma darbinieki nepamatoti iesloga ieslodzītos tā saucamajos “būros” jeb barakās ar stingrāku režīmu.

Ar “Bez Tabu” sazinājās Jēkabpils cietumā ieslodzītais Jurijs. Viņš sodu izcieš daļēji slēgtajā korpusā, kur ieslodzītajiem ir lielāka pārvietošanās brīvība – visu laiku nav jāpavada slēgtā kamerā. Jurijs raidījumam stāstīja, ka cietuma darbinieki it kā nepamatoti iesloga cilvēkus kamerās, kuras paredzētas ieslodzīšanai uz noteiktu laiku, ja ieslodzītie pastrādā ko sliktu. Protestējot pret šādu rīcību, cietuma klienti pat pieteikuši badastreiku.

Jurijs
Jēkabpils cietumā ieslodzītais

Mēs pasludinājām badastreiku, jo cilvēkus bez iemesla spundēja “būros”. Barakās ar stingrāku režīmu. Vienkārši bez iemesla. Nepatīk cilvēks, tāpēc iespundēja. Tāpēc mēs pieteicām badastreiku, kas ilga diennakti. Kāpēc dusmot cilvēkus? Jau tā viņiem liegta brīvība! Badastreikā piedalījās ap 100 cilvēku, varbūt vairāk. Viss cietums piedalījās. Mēs visi rakstījām iesniegumu, ka piedalāmies badastreikā.

Ieslodzījuma vietu pārvaldē (IeVP) nenoliedza, ka badastreiks šā gada augustā noticis. Daļa ieslodzīto izrādījusi atbalstu citiem ieslodzītajiem, kuriem uz noteiktu laiku tika noteikta ieslodzīšana pastiprināta režīma kamerās. Tomēr, kā norādīja IeVP priekšnieks Dmitrijs Kaļins, ieslodzītie netiek sodīti bez iemesla. Viņš neprecizēja, ko tieši Jēkabpils cietuma klienti pārkāpuši, bet uzskaitīja biežākos pārkāpumus ieslodzījuma vietās.

Dmitrijs Kaļins
IeVP priekšnieks

Biežākie pārkāpumi ir neatļautu priekšmetu glabāšana, dienaskārtības, piemēram, nakts miera neievērošana – kad jādodas gulēt, paliek nomodā.

Lai protests un pretošanās administrācijai neeskalētos, veiktas audzinoša rakstura pārrunas, pēc kā badastreiku ieslodzītie izbeiguši.

Lai cietuma klienti jēgpilni pavadītu laiku, pēc iespējas retāk pārkāptu ieslodzījuma vietu iekšējās kārtības noteikumus, nožēlotu izdarīto, kā dēļ nonākuši aiz restēm, un veiksmīgi iekļautos sabiedrībā pēc soda izciešanas, ieslodzījuma vietās jānodrošina resocializācijas pasākumi un kopumā vide ar labiem sadzīves apstākļiem, pauda IeVP priekšnieks Kaļins. Viņš kā labo piemēru izcēla Olaines cietuma Atkarīgo centru, kas izbūvēts ar Norvēģijas finanšu instrumenta atbalstu un durvis vēra pirms sešiem gadiem. Atkarīgo centrā labos sadzīves apstākļos, ieslodzītajiem brīvprātīgi piesakoties un dzīvojot komūnās, īsteno atkarību mazināšanas programmu notiesātajām personām.

Vairāk uzzini, noskatoties sižetu.

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm