tv3.lv

“Bez Tabu” ekskluzīvi ielūkojas depozīta sistēmas ”vēderā”

Salaspils novada Aconē atrodas šķirotava, kur tiek nogādāti iepakojumi no visas Latvijas. Šobrīd katru dienu šķirotavā nonāk ne mazāk kā 450 tūkstoši iepakojumu.

Pašreiz liek lēsts, ka uzbūvētajā šķirotavā dienā varētu uzņemt līdz trīs miljoniem iepakojumu. Kā redzams, līdz maksimālai jaudai vēl tāls ceļš ejams.

Puse no visiem iepakojumiem ir plastmasa, trešdaļa alumīnija skārdenes un pārējais ir stikls. 85% no visiem iepakojumiem pieņemti taromātos ar saspiešanas metodi un tos vairs nav jāpārskaita. Pārējie iepakojumi ar īpašu ierīču palīdzību tiek saskaitīti un sašķiroti.

Latvijā tikai pieci procenti no visiem iepakojumiem ir vienreiz lietojamās stikla pudeles. Pirms smalcināšanas baltās, brūnās un krāsainās pudeles atdala.

Viena atkārtoti uzpildāma pudele vidēji tiek izmantota piecpadsmit reižu.

Miks Stūrītis
SIA ”Depozīta iepakojuma operators” valdes priekšsēdētājs

Katrs ienākošais maiss satur unikālu svītru kodu, lai noteiktu, no kuras pieņemšanas vietas tas ir atsūtīts. Visi maisi tiks noskenēti. Caurspīdīgās plastmasas pudeles tiek atšķirotas no citas krāsas pudelēm. Lielajos taromātos iepakojumi tiek saplacināti, tie vairs nav jāpārskaita. No mazajiem taromātiem, kafejnīcām sūtītie iepakojumi ir nesaspiestā veidā. Tie ir jāskaita, lai vienu un to pašu iepakojumu nenodotu vairākas reizes. Īpaša mašīna atdala krāsaino PET iepakojumu no caurspīdīgā. Tas ir svarīgi, caurspīdīga PET pudele ir daudzkārt izmantojama. No tās var uztaisīt zaļu, zilu, brūnu pudeli. No zaļas pudeles var uztaisīt tikai zaļu, vai jauktas krāsas.

Depozīta sistēmas ieviesēji pirmajā darbības gadā cer saņemt 70 procentus iepakojumu.

PET iepakojumi nonāk pārstrādei uzņēmumam Jelgavā, alumīnija skārdenes tiek sūtītas uz Vāciju, turpretī stikls nonāk Lietuvā.

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm