tv3.lv

“Ciest nevaru!! Trula iekasēšana dāvanai, ko izvēlas “vecāku padome”!” Izlaiduma izmaksas nebeidz pārsteigt

“Ciest nevaru to kolektīvo naudas vākšanu! Vēlos apsveikt pati ar ko personīgi jauku, nevis truli mesties kaut kam, ko izlemj “vecāku padome”!” – šāds un daudzi citi viedokļi ir par izlaidumu tēriņiem. Kamēr kādas izglītības iestādes audzēkņu vecāki katrs izlaiduma pasākuma organizēšanai atvēl pat 100 eiro, daudzi uzskata, ka lielie tēriņi ir “šaušana pār strīpu”. “Bez Tabu” uzklausa vecāku, izglītības darbinieku un kvalitātes uzraugu viedokļus par izlaidumu tēriņu “trakumu”.

2019. gada 24. maijā 19:57

Pierīgas pašvaldības bērnudārza audzēkņu vecāki katrs sametas par 55 eiro, bet kādā Rīgas privātajā bērnudārzā izlaiduma pasākums, vienojoties vecākiem, katram izmaksā pat 100 eiro, šādas vēstis par izlaidumu tēriņiem saņem “Bez Tabu”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Rīgas privātajā bērnudārzā sataptais audzēkņa tēvs Aleksandrs stāsta, ka izmaksas atkarīgas no vecāku izpratnes par izlaiduma pasākumu: kamēr vieniem bērnudārza izlaidums ir sirsnīgs atskaites punkts pirms došanās tālāk skolas gaitās, kurā galvenais ir teikt simbolisku un mīļu paldies audzinātājām, citiem – grandiozs notikums, kas jānosvin ar vērienu un dārgām dāvanām bērnudārzam un pedagogiem. Pērn, kad bērnudārzu absolvēja Aleksandra jaunākais bērns, ģimene izlaidumam iztērēja aptuveni 100 eiro, ieskaitot tērpa izmaksas, kas veidoja pusi summas. Otra daļa tika veltīta izlaiduma pasākuma organizēšanai un pateicības dāvanām audzinātājām. Kā šodien Aleksandrs atceras spraigās vecāku diskusijas par naudas vākšanu, tomēr kompromisu izdevās rast.

Pateiksimies, bet sirsnīgi

“Bez Tabu” sociālajā tīklā “Facebook” lūdza dalīties pieredzē par to, kurš vāc naudu – paši vecāki vai izglītības iestāžu darbinieki –, un summām, ko pieprasa un atvēl pateicības dāvanām. Vairums atklāj, ka ar naudas vākšanu nodarbojas paši vecāki, skolās – arī vecāko klašu audzēkņi. Lai gan viedokļos valda vienprātība, ka pateikties ir pašsaprotami, ziņo, ka mammas un tēti mēdzot aizrauties, citkārt arī uzspiest savas vēlmes citiem. Tomēr ir arī pieticīgāka, bet ne mazāk mīļa pieredze. Turpinājumā daži viedokļi no “Facebook”.

Andris

Ja godīgi, tā [naudas vākšana] ir obligāta labsirdība.

Inese

Visa klase darinājām par piemiņu no mums pie sienas liekamu, pītu, lielu dekoru. Dēla klase uzdāvināja rododendru, ko iestādīja pie skolas. Par piemiņu. Ziedi skolotājiem.

Marija

Esmu par skolotāju apsveikšanu, bet ciest nevaru to kolektīvo naudas vākšanu. Vēlos apsveikt pati ar ko personīgi jauku, nevis truli mesties kaut kam, ko izlemj “vecāku padome”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Londa

“36.00 eiro: dāvana bērnudārzam, dāvana audzinātājām, ziedi ietilpst summā, arī cienasts un simboliskas dāvanas pārējam personālam. Izlēmām kopīgā vecāku sapulcē. Protams, atsevišķi tērps izlaidumam.”

Santa

Mums jau uz Ziemassvētkiem skolotājai dāvanā 100 eiro, bail domāt, kas pēc gada darīsies, jo 12. klasi jābeidz!

Sarmīte

Profesionālā vidusskola, 80 eiro no absolventa (dēla kursā). Meitai tajā pašā skolā pirms trim gadiem pietika ar 40 eiro. Lēmumu pieņēma puiši kopā ar audzinātāju. Summā iekļautas visas dāvanas, ziedi utt.

Bērns un izlaiduma vērtības svarīgākas par maku virināšanu

Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) Uzraudzības departamenta direktors Juris Zīvarts uzsver: pat ja kādai ģimenei nav pa kabatai, jāpanāk vienošanās, lai neciestu izglītojamais. “Nedrīkstētu būt tā, ka kādam bērnam liedz piedalīties izlaiduma pasākumā tikai tāpēc, ka ģimene nav veikusi samaksu. To mēs sakām kategoriski – dalība jānodrošina,” teic Zīvarts.

Lai gan naudas vākšana izlaidumam vecāku vidū ir populārs, dažkārt arī sāpīgs temats, jāatceras par izlaiduma vērtībām, tādējādi iespējams rast vienošanos, saka Daina Kājiņa, Latvijas Privāto pirmsskolas izglītības iestāžu biedrības un bērnudārzu “CreaKids” vadītāja

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Daina Kājiņa
Latvijas Privāto pirmsskolas izglītības iestāžu biedrības un bērnudārzu “CreaKids” vadītāja

Katru gadu, tuvojoties izlaidumam, sapulcēs atgādinām par izlaiduma vērtībām: tie ir skaisti kopā būšanas svētki. Ne koncerts, ne telpas neko nemaksā. Mēs to esam ar mieru darīt, to arī darām. Mēs iepazīstinām vecākus ar mūsu tradīcijām, līdz ar to ekskluzīvi un lieki pasākumi pat nav pieredzēti.

D. Kājiņas vadītajos bērnudārzos ir jauka, jau vairākus gadus cieņā turēta tradīcija – vecāku priekšnesumi bērniem un audzinātājām, kas izmaksājot teju neko.

Kājiņa piebilst, ka viņas vadītajos bērnudārzos vecākiem neliedz apdāvināt audzinātājas, tomēr darbinieki paši nepieprasa dāvanas. “Ja mums prasa, ko bērnudārzam vajadzētu, mēs sakām, ka paši varam sagādāt. Esam aicinājuši uzdāvināt kādu ziedu, ko iestādīt pagalmā. Ja prasa idejas dāvanai, mēs iesakām kādu spēli, ko izmantos nākamā grupiņa. Spēlei tad līdzi nāk arī mazs stāstiņš, ka to uzdāvināja bērni, kas jau devušies skolas gaitās,” – tā Kājiņa.

IKVD pārstāvis Zīvarts atgādina, –  pedagogiem ir aizliegts organizēt naudas vākšanu un iekasēt to, savukārt vecāki to var darīt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm