Saturs turpinās pēc reklāmas

“Cūkas liesa liecina, ka būs ilga ziema.” Jau nedēļas nogalē ziemai parādīsies “zobiņi”

Gaiziņkalns ir ne tikai augstākais kalns Latvijā ar virsotni aptuveni 312 metrus virs jūras līmeņa. Gaiziņš ir zīmīgs ar vēl kādu būtisku faktu – šeit fiksēts Latvijas sniega dziļuma rekords – 130 centimetru. “Bez Tabu”, dodoties meklēt, kur palikusi īstā ziema, Gaiziņkalna virsotnē gan nemana milzīgas kupenas. Tomēr vismaz šeit ir ziema salīdzinājumā ar citiem punktiem Latvijā.

2021. gada 8. janvārī 19:30

Gaiziņa apkaimē sastopam arī kādu ģimeni no Rīgas, kas apzināti devusies uz Vidzemes augstieni, lai izbaudītu ziemu. Vecmāmiņa Sandra pat atminas, ka pirms 40 gadiem arī bijis skaudrs skats – Rīgā pelēcība un dubļi, bet Gaiziņkalna – ziema kā atklātnītēs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Tikmēr Lauris no Dobeles atvedis bērnus, lai vismaz vienu dienu šoziem kārtīgi izvillotos pa kalnu.

Jau šajā nedēļas nogalē un nākamās – sākumā – Latvijā āra gaisa temperatūra būs ap -10 grādiem pēc Celsija, skaidro Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) Klimata un skaitliskās modelēšanas nodaļas datu analītiķis-metodiķis  Viesturs Zandersons. Iespējams, dažviet tā pazemināsies pat zem -10 grādiem. Līdz ar to janvārī un vēlāk arī februārī vidējā gaisa temperatūra plānota normas robežās, proti, atbilstoši ziemai raksturīgiem apstākļiem.

Viļakas pusē jau teju 50 gadus dabas novērojumus veic Vilis Bukšs. Arī viļakietis uzskata, ka šogad nudien neatkārtosies pērnās ziemas scenārijs un visā Latvijā būs iespējams baudīt aukstā gadalaika priekus.

Vilis Bukšs
dabas vērotājs

Un, starp citu, arī putni tāpat, ja vērojot tos pašus zvirbuļus, ko katrs var vērot, un zvirbuļi arī pārvietojas no vienas vietas uz otru, kas arī nozīmē, ka aukstāks laiks tuvojas. Vēl nozīmīga diena ir 12. janvāris. Ja kauj cūkas 12. vai ap 12. janvāri, tātad pirms Vecā Jaunā gada, jo 14. janvāris ir Vecais Jaunais gads pēc vecā stila. Kad kauj cūciņu, tad atkal ir jāvēro liesa. Un, ja tā liesa tik tiešām apstiprinās tāpat ar to sabiezinājumu vienlaidus, bet sabiezinājums uz otru galu, tad ziema tik tiešām turpināsies līdz Lieldienām.

LVĢMC eksperts gan norāda, ka sniega dziļuma rekordi šoziem un arī tuvākajos gados gan netiekot prognozēti. Tomēr ir pieļaujami pēkšņi ekstremāli laikapstākļi, piemēram, sniegavētra, kuras laikā tad var palielināties sniega segas biezums.  Pašreiz ziemas mīļiem jāpriecājas, ka vispār uzkrīt kāda sniegpārsliņa.

“Bet pārsvarā var teikt, ka no Rīgas uz austrumiem – tur tā ziema ļoti iespējams, kā rādās, arī būs, ka saglabāsies. Jo pēc cūkas liesas, ko pirms Ziemassvētkiem te es ar vairākiem cūku kāvējiem aprunājos, ka cūkas liesā sabiezinājums plašs bijis uz gada beigām, tas nozīmē, ka sniegs varētu pieaugt tieši uz ziemas beigām – februārī, martā. Un pat līdz Lieldienām, 5.aprīlim, aprīļa sākumam – tik tiešām tas sniegs lielā daļā Latgales noturēsies,” piebilst Bukšs.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas