tv3.lv

Datu drošības eksperti atklāj, kādu privātu informāciju var ievākt par mājaslapas apmeklētāju!

Raidījuma skatītājai Ārijai ir apnicis, katru reizi atverot iecienīto ziņu mājaslapu, izlec paziņojums “apstiprināt sīkfailus” jeb angliski “accept cookies”! Kas ir šie “cepumi”, kas kundzei traucē lasīt jaunumus?

2021. gada 9. februārī 18:19
Ārija
neizpratnē

Atverot tvnet.lv, uzlec tāds plašs loks, kurš aizsedz visu ekrānu. Tur gari un plaši stāstīts par sīkdatnēm. Es nevaru lasīt to, ko vēlos, jo logs visu aizēno un kļūst tumšs. Iziet no tā ir grūti. Kam vajag manas sīkdatnes? Kur vēl sīkāk? Dati man visi ir datorā. Gan Facebook.com ir, gan citur, ja viņi prot atrast, lai skatās. Man jānosauc ar kādu vīrieti es guļu, vai cik man bankā naudas? Tās vienīgās ir sīkdatnes.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Arī citi sastaptie rīdzinieki nav līdz galam pārliecināti, ko viņi apstiprina. Lielākoties daudzi uzreiz jautājuma logu aizver ciet tikai tādēļ, ka informācija tiek pasniegta pārāk garā tekstā.

Diemžēl no šā traucējošā paziņojuma nav iespējams izvairīties. Ja nevēlaties tam piekrist, tad nāksies datoru vien vērt ciet, jo lapa nedarbosies pilnīgi. Ir atsevišķas vietas, kuras piedāvā izvēlēties, kam piekrist un kam ne.

Datu drošības eksperte skaidro, ka ir divu veidu sīkfaili. Vieni ir funkcionāli un nepieciešami, bez kuriem nav iespējams iztikt, taču otri ir analītiski un statistiski, kurus gan var neakceptēt.

Jekaterina Macuka
Datu valsts inspekcijas direktore

Sīkfails ir cepumiņš jeb angliski “cookies”, kas ir neliels teksta fails, kurš tiek saglabāts datorā, kad apmeklējat tīmekļa vietni. Tas vietnei palīdz zināmu laiku atcerēties lietotāja darbības un iestatījumus (lietotājvārdu, valodu), lai tie nebūtu katrreiz jānorāda no jauna, kad atgriežas vietnē. Ir arī cita veida sīkdati, bez kuriem mājaslapa darbosies, bet ir nepieciešami, lai uzzinātu lietotāja paradumus, cik ilgi kādā mājaslapā uzturas, kas tiek meklēts.

Lai gan šis logs ar apstiprinājuma jautājumu var būt kaitinošs, diemžēl bez tā iztikt nevar. Lapu īpašniekiem ir pienākums informēt lietotāju, kādi dati tiks izmantoti, citādi uzņēmēju var sodīt. Tomēr bažām nav pamata, privāta informācija gan netiek apdraudēta.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Andrejs Konstantinovs
Cert.lv kiberdrošības eksperts

Šādi baneri ir nepieciešami, jo Eiropā pirms dažiem gadiem tika pieņemta datu aizsardzības regula un e-privātuma direktīva, kas pieprasa mājaslapai lietotājam šādu informāciju paziņot. Vai var būt tā, ka ievadāt datus bankas mājaslapā un, pārejot uz citu adresi, informācija tiks pārnesta uz to? Nē, varbūt kādreiz tas bija iespējams, taču šobrīd pavisam noteikti tā nebūs.

Mājaslapas vēlas par lietotāju iegūt pēc iespējas vairāk informācijas, lai zinātu, ko piedāvāt. Ja “Google” meklētājā meklēsiet virtuves iekārtu, pēc tam jebkurā citā lapā jums piedāvās neskaitāmus variantus, kur iegādāties meklēto preci. Ir iespējams arī akceptēt apmeklētās vietnes sīkfailus, bet bloķēt tādu vietņu sīkfailus, kuru reklāmas vai attēli ir izvietoti šajā lapā. Tas būs jādara interneta pārlūka iestatījumos. Tomēr datu drošības eksperti iesaka ik pa laikam izdzēst akceptētos sīkfailus.

Pirms kārtējo reizi spiest apstiprinājuma ķeksīti, vēlams tomēr izlasīt, kam piekrītat, jo nevar jau zināt, uz ko beigās parakstīsities. Patiesībā šāda informācija par lietotāju tika ievākta arī iepriekš, tikai neviens par to neinformēja.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm