tv3.lv

"Dēls teica, ka tā ir viegla nauda!" Māti satrauc maksājumiem paredzētas lietotnes drošība

Raidījumā Bez Tabu vērsās kāda māmiņa, kura ļoti vēlējās palikt anonīma, taču piekrita telefonsarunai, lai brīdinātu citus vecākus par kādu visai aizdomīgu viedierīču lietotni.

2021. gada 22. oktobrī 21:06
mamma

Pirmais, kad pieķēru savu dēlu tādā momentā, ka viņš bija paņēmis pasi un kaut ko ļoti intensīvi pie datora darīja. Pēc pāris dienām ieeju bankas kontā, ņemot vērā, ka viņš ir nepilngadīgs, viņam bankas konts ir arī pieslēgts manam kontam, un skatos, ka viņam ir kādi trīs naudas ieskaiti no tādas iestādes “Versa Transfer”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mātei izdodas noskaidrot, ka dēls savā viedierīcē lejupielādējis lietotni “Versa Payments”. Nosūtījis bankas kartes un arī pases datus. Piekritis visiem lietošanas noteikumiem, turklāt arī ieskaitījis vienu eiro, lai varētu izmantot lietotnes pakalpojumus.

mamma

Un tad var sākt aicināt draugus. Par katru uzaicināto draugu, saņem piecus eiro – gan viņš, gan draugs. Un tad es teicu, kāpēc tu mani neklausīja. “Tā ir viegla nauda!”

Finanšu nozares asociācijas IT drošības darba grupas vadītājs Oskars Blumbergs pieļauj, ka šis varētu būt gadījums, kad konta īpašnieks kļūst par “naudas mūli” nelegāli iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanā.

Tieši digitālajā vidē tā esot visnotaļ reāla situācija. Lai to noskaidrotu un pierādītu, gan ir nepieciešama krietni detalizētāka informācija un izmeklēšana.

Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija “CERT.LV”

Lietotāji pirms jebkuras lietotnes lejupielādes vienmēr ir aicināti iepazīties gan ar citu lietotāju atsauksmēm, gan pašas lietotnes privātuma politiku un tās darbībai nepieciešamajām atļaujām. No apraksta izriet, ka nepilngadīgām personām šo lietotni bez vecāku piekrišanas lietot nav atļauts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tikmēr “Drošāka interneta centra” vadītāja Maija Katkovska uzsver, ka pats svarīgākais brīdī, kad kāda lietotne vai interneta vietne prasa ievadīt kartes datus, tostarp arī fotografēt personas dokumentus, maksājumu kartes, tas jau nozīmē, ka ir jābūt īpaši uzmanīgiem. “Tas nozīmē, ka kādam ir piekļuve jūsu kontam.”

“Versa Payments” izstrādāta Spānijā, juridiskais birojs reģistrēts Lietuvā. Aplūkojot kompānijas oficiālo lapu “Facebook”, beidzamais ieraksts publicēts pagājušajā gadā. Tikmēr “Instagram” lietotne ir krietni aktīvāka, publicējot jaukas fotogrāfijas. Taču informācija vairāk koncentrēta uz spāņu valodā runājošu auditoriju.

“Saistībā ar “Verse Payments” neko krāpniecisku nemanu. Šis jaunuzņēmums ļoti atgādina “Revolut” tā darbības pirmsākumos. Kā jau parasti, jālasa līgumi un noteikumi, jāizvērtē, vai ar sadarbību saistītie riski atsver ieguvumus, un tad var pieņemt izsvērtu lēmumu,” piebilst Finanšu nozares asociācijas pārstāvis.

Bankas Latvijā piedāvā dažādas funkcijas, lai ierobežotu, piemēram, nepilngadīgā bērna vai pat savus bankas izmantošanas paradumus.

Blumbergs iesaka būt uzmanīgiem, piemēram, lai iepirktos internetā, izmantot citu bankā izveidotu karti. Cita iespēja ir internetbankā noteikt pārskaitījuma limitu, lai krāpniecības gadījumā netiktu pārskaitītas lielas summas, tādējādi pasargājot savu budžetu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Līdz ar to – pirms iesaistāties jelkādā finanšu shēmā, tostarp izmantojot aizdomīgas lietotnes, pirmkārt, pārliecinieties, vai jūsu dati būs drošībā, otrkārt, vai kāds pēkšņi neiztukšos jūsu maciņu. Uzticēties vai neuzticēties, tas ir būtisks jautājums.

Mamma, kura dalijās ar savu pieredzi, piebilda, ka ir atteikusies no pakalpojuma un izdzēsusi lietotni, taču nekāda oficiāla lēmuma vai ziņas no lietotnes uzturētajiem nav saņemtas. Mamma tomēr gaida kādu vēsti, lai nākotnē tomēr nebūtu kāds negaidīts un lieks pārsteigums par kaut kādas naudas summas parāda piedzinu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm