Saturs turpinās pēc reklāmas

Eksperiments: vakcīnskeptiķi akli izplata viltus profilā ievietotu ”pasaku”

Sociālā tīkla ”Facebook” domubiedru grupa ”Darbs nevakcinētiem” ieguvusi strauju popularitāti. Pavisam īsā laikā grupas dalībnieku skaits ir jau 20 000.

2021. gada 30. novembrī 19:10

Grupas aprakstā norādīts, ka tajā tiek gaidīti gan darba devēji, kuri ”nejautās darbiniekiem ŠO sertifikātu”, gan arī darba ņēmēji. Tāpat norādīta piebilde: ”Ne jau kangari lems, kam dzīvot, kam nē!”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Raidījuma Bez Tabu novērojums liecina, ka grupā visbiežāk sludinājumus ievieto darba meklētāji. Kaut noteikumos norādīts, ka grupa nav paredzēta tirdzniecības aģentiem, Bez Tabu pārliecinās, ka iepriekš norādītie aģenti aktīvi izmanto jebkuru iespēju, lai privātā vēstulē uzrunātu grupas dalībniekus.

Domubiedru grupu izveidojusi sieviete vārdā Jelizaveta. Bez Tabu aicina Jelizavetu uz interviju pa šīs grupas izveidošanu, tomēr saņem atteikumu: ”Paldies par iespēju izteikties, bet tomēr nē!”

“Bez Tabu” nolemj izveidot viltus profilu, lai pārbaudītu, kāda būs grupas dalībnieku reakcija, kad tiks publicēts darba meklēšanas sludinājums.

Viltus profila Santa

Labdien!

Šodien saņēmu ziņu, ka ar mani no 15. decembrī tiek pārtrauktas darba attiecības, jo es kategoriski atsakos sevī ievadīt TO šķidrumu.

Mums ģimenē ir bērniņš, vīrs bez darba ir jau no novembra vidus, tieši tāds pats iemesls. Mums ir nepieciešami iztikas līdzekļi, jo izdevumi ir diezgan lieli, cenšamies tos samazināt, bet ir lietas, ko nevar nepirkt.

Man ir pavāra ”papīri”, esmu strādājusi arī kā viesmīle, viesnīcas administratore, tajā skaitā arī ārzemēs. Pēdējo gadu biju saistīta ar apdrošināšanas jomu. Man ir B kategorijas autovadītāja apliecība.

No darba nebaidos, mācos un jauno apgūstu ļoti ātri. Spēju pielāgoties. Patīk strādāt komandā. Ikdienā uzturos Rīgā, taču ar savu mašīnu varu aizbraukt visur, kur ir darbs.

Paldies par darba piedāvājumiem jau iepriekš!

Būsim vienoti!

Dažu dienu laikā ar ierakstu dalās vairāk ne 600 grupas dalībnieki. Pie ieraksta lasāmi vairāk nekā 260 komentāru, kā arī 550 personas reaģējuši ar emocijikonām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Komentāros lasāma gan pamācība, ka šādos gadījumos, kad draud atlaišana, nepieciešams iegūt tā saucamo slimības lapu, kāds cits “antivakseris” tikmēr aicina uz demonstrācijām. Un ir arī aicinājumi ”sodīt valsti”.

Dagnija
AICINA NEMAKSĀT NODOKĻUS

Nevakcinētie uzvarēs šo melu sērgu. Strādāt var arī neoficiāli. Nemaksājot nodokļus, iegāžot valdību grūtībās. Slimi ir tie darba devēji, kas kalpo valdībai.

Viltus profila Santa saņēma vairākus piedāvājumus darboties tīkla mārketingā, kā arī darba piedāvājumu zivju cehā, kur gaidīti arī nevakcinētie.

Bez Tabu nolemj veikt vēl vienu eksperimentu, kā rezultātā izveido otru viltus profilu. Arī šoreiz tiek uzaicināti draudzēties pilnīgi svešinieki, pēc pieteikšanās domubiedru grupā, ierakstām darba meklēšanas sludinājumu

Viltus profils Armands

Sveicināti, grupas biedri!

Šajā laikā daudzi Latvijas iedzīvotāji nonākuši grūtībās, tajā skaitā arī es. Pieteicos šai grupai, jo arī meklēju darbu.

Mēs ģimenē gan visi esam vakcinēti, tomēr uzskatu, ka cilvēki nav jāšķiro, mums visiem vienam otru jāatbalsta, tikai tā mēs spēsim pārvarēt šīs grūtības.

Man ir ekonomista izglītība, dzīvoju Pierīgā. Varu darīt dažādus darbus.

Gaidīšu vēstules.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Šoreiz komentāri ir daudz negatīvāki, viltus profila vakcinēto Armandu aicina papriecāties pirms miršanas, kā arī brīdina par sabojātu veselību. Pēc pavisam īsa brīža, klausot komentētāju ieteikumiem, ieraksts no grupas tiek dzēsts.

Nika Aleksejeva
Dezinformācijas pētniece

Paskatoties ierakstus, kas tur ir, tie ir darba meklētāju sludinājumi. Tas vien, ka šī grupa tik īsā laikā ir savākusi daudz biedru, liecina, ka tā ir pieprasīta tēma. Cilvēki nedodas uz grupām tāpat vien. Daļa no iemesliem, kādēļ cilvēki nevakcinējas ir bailes. Bailes visdrīzāk ir radušās dezinformācijas ietekmē. Šie cilvēki jau ir ar zināmu pasaules skatījumu, tādēļ apmainās ar līdzīgu retoriku, ko jau ir kaut kur dzirdējuši. Pieredze liecina, ka, ja grupā sāks publicēt cita veida informāciju, interese par domubiedru grupu var arī mazināties.

Pētniece norāda, ka sociālo tīklu lietotājiem bieži vien nav svarīgi, vai lietotāja profils, kas informāciju publicējis, ir īsts, daudz svarīgāk ir tas, kas tiek publicēts.

Artūrs Špaks
Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas