tv3.lv

Eksperiments pierāda, – zivju eļļa saēd putuplastu. Cik droši to lietot cilvēkam?

“Bez Tabu” saņem ziņojumu no skatītājas, kura internetā noskatījusies video, kurā pārdūra zivju eļļas kapsulu un uzlēja uz putuplasta. Pēc neilga laika eļļa saēda putuplastu. Skatītāja pati nolēmusi  uztaisīt eksperimentu ar mūsu aptiekās nopērkamu zivju eļļu. Rezultāti viņu šokējuši, jo saēda putuplastu kādās 40 minūtēs. Skatītāja mēģinājusi uz putuplasta liet citas eļļas – rapšu, olīvu, pat kolu un alkoholu, un nekas tā nesaēda, izņemot zivju eļļu. Jautājums, kas notiek ar mūsu organismu, ikdienā lietojot šādu preparātu? Vai kāds maz kontrolē, kas tiek pārdots aptiekās? Atbildot uz skatītājas jautājumu, arī “Bez Tabu” veic savu eksperimentu, kā arī dodas ar tā rezultātiem pie ķīmiķiem un Pārtikas un veterinārā dienesta speciālistiem.

Izvēlamies putuplasta gabalu un piecas dažādas zivju eļļas. Viens pēc otra eksperimenta paraugi, šajā gadījumā zivju eļļas (visdažādākās konsistences), nonāk uz putuplasta gabala. Kad uzklāšanas process pabeigts, sākam vērot zivju eļļas uzvedību. Pirmā pazūd kā nebijusi, otrā uzsāk reakciju, bet atlikušās trīs, tieši tāpat kā pirmā, nesatricināmā mierā ignorē putuplastu. Paiet vēl pāris minūšu, un vietā, kur uz virsmas nokļuva otrās zivju eļļas kapsulas sastāvs, putuplasts pazūd, un tā vietā izveidojas nedaudz putojoša, gļotaina masa.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ar eksperimenta rezultātiem dodamies uz Pārtikas un veterināro dienestu, jo tieši viņi uzrauga uztura bagātinātājus, tostarp zivju eļļu. Neko tādu līdz šim uzraugi nav redzējuši.

Pārtikas un veterinārā dienesta uzdevums ir, pārliecinoties par zivju eļļas drošumu, iekļaut tos uztura bagātinātāju reģistrā.

Flēra Pētersone
PVD Pārtikas produktu reģistrācijas daļas vadītāja

Ražotājs vai izplatītājs iesniedz dokumentus gan par aktīvajām sastāvdaļām, gan par palīgvielām. Mēs no savas puses pārbaudām, vai produkts ir drošs, vai deva nepārsniedz ieteicamo, vai nav neatļautas vielas produkta sastāvā.

Tātad, ja zivju eļļa iekļauta uztura bagātinātāju reģistrā, to lietot ir droši, tā ir pārbaudīta atbilstoši pārtikas aprites likuma prasībām. Ja Pārtikas un veterinārais dienests saņem kādas sūdzības, tad nekavējoties veic pārbaudes, jo mēdz ražošanas procesā “noiet kaut kas greizi”. Bet šādi gadījumi ir ārkārtīgi reti.

Eksperimentā otrā zivju eļļa ir reģistrēta un ir droši lietojama uzturā, tāpēc dodamies pie ķīmiķa uz Rīgas Stradiņa universitātes Cilvēka fizioloģijas un bioķīmijas katedru. Pirms sniegt atbildi, ķīmiķis veic pats savu eksperimentu ar divām dažādām zivju eļļām. Viņa zivju eļļas nereaģē ar putuplastu, tāpēc viņš ir gatavs sniegt savu verdiktu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Eduards Baķis
RSU Cilvēka fizioloģijas un bioķīmijas katedras pasniedzējs un ķīmiķis

Tas, ka dažas zivju eļļas mēdz šķīdināt polimēru, bet dažas ne, liecina vienīgi par to, ka to ķīmiskā struktūra dažādajām omega taukskābēm, kas atrodas zivju eļļa, ir dažāda.

Bet dažāda reakcija eļļai ir tikai un vienīgi, saskaroties ar putuplastu. Tas nozīmē, ka tas ir tikai eksperiments, kas demonstrē to, kas notiek, saskaroties zivju eļļai ar putuplastu. Tam nav nekādas saiknes ar to, kā zivju eļļa reaģē cilvēka organismā.

Eduards Baķis
ķīmiķis

Šis eksperiments lieliski demonstrē fizikālās un ķīmiskās materiāla īpašības, bet neko par to derīguma vai nederīgumu mūsu organismam.

Vienkārši mūsu organisma sastāvs krietni atšķiras no putuplasta sastāva. Tas ir arī viss.

Eduards Baķis
ķīmiķis

Tā kā mēs neesam veidoti no putuplasta, šādu negatīvu iedarbību nevaram sagaidīt. Mums nav ko uztraukties.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm