Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
“Esam īpaši!” Saeimas deputāti rod laiku pelnīt citos darbos. Kalpošana tautai cieš?
Daļa 14. Saeimas deputātu, pildot svarīgos un šķietami laikietilpīgos parlamentārieša amata pienākumus, rod laiku, lai strādātu arī citviet. Rubrikā “Saeimas piezīmes” raidījums “Bez Tabu” izvaicā deputātus, kā spēj paveikt tik daudz, vai kalpošana tautai nav atstāta novārtā.
Lai mazinātu interešu konflikta risku, likums liedz Saeimas deputātiem daudzas peļņas iespējas, bet atļauj savienot parlamentārieša amatu ar pedagoga, zinātnieka, sportista vai radošo darbu. Tāpat atļauts gūt ienākumus no lauksaimnieciskās ražošanas, mežizstrādes, zvejniecības. Drīkst veikt saimniecisko darbību, pārvaldot sev piederošo nekustamo īpašumu, un strādāt citās sabiedrībai nozīmīgās nozarēs un amatos.
14. Saeimā vairāki deputāti svarīgo tautas kalpa amatu savieno ar skolotāja, pasniedzēja, mediķa, lauksaimnieka un citiem darbiem. Piemēram, deputātam Jurim Jakovinam (ZZS) Valmierā ir viena no lielākajām ģimenes ārsta praksēm Latvijā.
Ja dienas laikā visu nepaspēju, nāk palīgā nakts. Astoņas stundas tur [ģimenes ārsta praksē] nostrādāju, astoņas šeit [Saeimā]. Trešdienās, ceturtdienās [red.-Saeimas komisiju, apakškomisiju, plenārsēdes dienas] nestrādāju Valmierā. Savukārt piektdienās ir darbs ar vēlētājiem. Tāpat arī sestdienās visu dienu tiekos, ārstēju. Es piedzimu Sibīrijā, veči! Kad piedzimu un ievilku svaigo gaisu, tas visam mūžam deva spēku! Pagaidām turos kopā. Kad vairs nevarēšu, kaut kas būs jāmet malā.
Jakovins apgalvo, ka ne tikai ir klātesošs obligātajās plenārsēdēs un komisiju, apakškomisiju sēdēs, bet arī citās nedēļas dienās rod laiku, lai iepazītos ar likumprojektiem un sagatavotu priekšlikumus par pašam svarīgiem jautājumiem. Piemēram, uzstāj, ka Latvijā nepieciešama atomelektrostacija. “Man vēl bez tā [ārsta] darba darba ir vēl pieci darbi, bet nevar skaļi teikt, jo “knābis” būs kaklā,” joko Jakovins.
Maz stundu miegam ir arī Hosamam Abu Meri (JV), kurš ir ne tikai Saeimas deputāts, bet arī populārs gastroenterologs.
Īstenībā, slodze ir milzīga. Piemēram, komisiju dienā agri no rīta strādāju medicīnā. Pēc komisijas arī skrienu uz privātpraksi, jo ilggadējiem pacientiem jāpalīdz. Trešdienās, ceturtdienās es nestrādāju medicīnā. Tad esmu Saeimā. Mēdzu strādāt arī sestdienās, arī šo sestdien. Guļu 5-6 stundas. Es strādāju ne tikai komisijās, bet arī apakškomisijās, darba grupās, sadarbības grupās, tiekos ar vēstniekiem un vēlētājiem. Ir cilvēki, kuri man raksta un kuriem es atbildu. Arī zvana un prasa kaut ko. Ar vēlētājiem tiekos arī klātienē. Tā visa ir aisberga neredzamā daļa. Mans darba laiks ir no aptuveni 7:00 līdz 23:00.
Vēlētāji uzticības mandātu devuši arī Līgai Kozlovskai (ZZS), ģimenes ārstei no Balviem, kura ir arī Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente. Kozlovska apgalvo, ka viņai ir lielas darbaspējas un prot labi plānot darbus. “Pirmdienās un piektdienās garas stundas pieņemu pacientus, sākot no 8:00 līdz 18:00. Ārsta praksē palīdz komanda: ģimenes ārsta palīgi un vēl viens ģimenes ārts, kurš mani aizvieto uz pusslodzi,” stāsta Kozlovska.
Kozlovska uzskata, ka godam pilda Saeimas deputāta pienākumus, gatavojoties komisiju un apakškomisiju sēdēm. Strādājot Saeimā, cenšas uzlabot, piemēram, paliatīvo aprūpi, uzsver Kozlovska. Tāpat deputāte apgalvo, ka labprāt komunicē ar vēlētājiem. Taujāta raksturot deputātus, kuri spēj izrauties vairākos darbos, Kozlovska saka, ka “neesam pārcilvēki, bet īpaši gan”.
Domāju, ka neviens kolēģis no pozīcijas un opozīcijas neteiks, ka neesmu aktīva un kompetenta.
Rīgas ielās aptaujāto iedzīvotāju viedoklis par amatu savienošanu dalās. Daļa uzskata, ka pilnvērtīgi kalpot tautai deputāti var, veicot tikai un vienīgi parlamentārieša pienākumus. Risku amatu savienošanai saskata arī Andris Grafs, Latvijas Korporatīvās pārvaldības institūta vadītājs Latvijā.
Jāvērtē, vai laiks pildīt pamatdarbu. Ja ir divi pilna laika darbi, skaidrs, ka kāds no tiem cieš. Sabiedrības gaidas no deputātiem ir kvalitatīvs likumdošanas process, iedziļināšanās, aktīvas diskusijas, priekšlikumu sagatavošana, nevis sēdēšana krēslā. Ne visi 100 deputāti ir aktīvi, kāpj tribīnē un aizstāv savu viedokli.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!