tv3.lv

Garciema iedzīvotāji uzskata, ka pašvaldība neadekvāti izturas pret dabu!

Pie raidījuma “Bez Tabu” vērsās Garciema iedzīvotāji. Viņi ziņo, ka pirms vairākām nedēļām Mežciema ielā gandrīz visiem kokiem nozāģēja daudzus zarus, kā rezultātā tagad vairāki bērzi pamatīgi sulo. 

2021. gada 21. aprīlī 19:01

Sastaptie Mežciema ielas iedzīvotāji skaidro, ka gandrīz pirms mēneša Carnikavas novada domes atbildīgās institūcijas uzdevumā visā Garciemā zāģēja kokiem zarus. Vietējie, protams, priecājas, ka pašvaldība neatstāj ielu novārtā, taču uzskata, ka šobrīd, lapu plaukšanas laikā, nav īstais brīdis, kad zāģēt zarus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Arī Valdis, kurš Garciemā dzīvo ilgus gadus, ir pagalam pārsteigts par šādu pašvaldības iniciatīvu. Viņam ārpus žoga auga vilkābeles, kuras cītīgi vīrietis pats kopa, taču atbrauca domes norīkotie darbinieki un kokus likvidēja.

Valdis
Pārsteigts par pašvaldības rīcību

Neuzskatu, ka vajadzēja visiem kokiem zāģēt zarus. Manuprāt, dome izmanto iespēju dot darbu saviem cilvēkiem, tuvojas pašvaldības vēlēšanas, taču nezinu, par ko balsot! Viņi visi tādi ir. Vajadzēja iepriekš veikt aptaujas ar iedzīvotājiem, brīdināt.

Ciematu varētu dēvēt par kūrortvietu, jo pavisam tuvu atrodas bangojošā jūra. Tāpēc pēc vietvaras lēmuma visiem zariem, kuri varētu radīt bīstamību, ir jābūt nocirstiem.

Aivis Šumila
Carnikavas novada domes labiekārtošanas nodaļas vadītājs

Mēs veicām koku kopšanas darbus – vainagu veidošanas darbus. Tā ir piejūras teritorija, kur vienmēr jābūt kokiem sakoptiem, jo vēji pūš. Koki var bīstami, tie var gāzties. Mēs zāģējām pirmajā martā, tad aptuveni bija nulle grādu.

Pēc likuma zarus aizliegts zāģēt no 15. aprīļa līdz 30. jūnijam. Lai gan pašvaldība iekļāvās noteiktajā laikā, tomēr vēlamāk būtu bijis pagaidīt, kad saplauks lapas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jānis Strausmanis
arborists

Bērzi ir koki, kuros pavasarī pirms lapu plaukšanas ir izteikta sulu cirkulācija. Šā iemesla dēļ bērzus kopj tikai pēc lapu saplaukšanas un nobriešanas. Jūlijs, augusts ir labākie mēneši šādu darbu veikšanai.

Patiesībā zaru vajadzējis nozāģēt jau pirms vairākiem gadiem, jo šobrīd jau tas ir pārāk liels, lai liktu zāģi klāt. Tomēr labā ziņa – koks bojā gan neaizies, taču pēc vairākiem gadiem gan, iespējams, to nāksies pavisam likvidēt, jo ir izdarīti bojājumi.

Jānis Strausmanis
arborists

Kokiem zāģē zarus, kuru diametrs ir ne lielāks par 5-6 cm. Lielākās brūcēs parasti iekļūst sēņu sporas, koks nespēj ar tām cīnīties un zāģējuma vietā veidojas dobums. Ilgtermiņā šis koks trupes ietekmē paliks bīstams un būs jānozāģē kā avārijas koks. Sulu tecēšana koku nenogalinās, bet tā līdzcilvēkos rada maldīgu ilūziju, ka koks šā iemesla dēļ ies bojā.

Latvijas kokkopju-arboristu biedrība uzskata, ka šī nav laba koku kopšanas prakse un to neatbalsta. Speciālists min, ka nevajadzētu ķerties klāt kuram katram zaram. Pirms ciršanas ieteicams pārmīt pāris vārdus ar speciālistu, lai nenodarītu kokam pāri.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm