“Ir bijusi situācija, ka nobraucu 400 metrus ar ciet acīm!” Atzīst aktieris Gints Andžāns un piesaka cīņu nogurumam!

Raidījums Bez tabu bija klāt sociālajā eksperimentā, kurā ar īpašas aparatūras palīdzību bija iespēja notiekt savu miegainības līmeni. To gribēja zināt arī sabiedrībā pazīstami cilvēki, lai saņemtu padomus, kā uzlabot miega kvalitāti, lai ikdienā, tostarp esot pie auto stūres justos mundri.

2018. gada 27. februārī 20:11

Eskperimentā piedalījās trīs vīriešu kārtas pārstāvji: aktieri Gints Andžāns un Lauris Dzelzītis, vieglatlēts Elvijs Misāns un arī divas dāmas: Gundega Skudriņa un Marta Kukurane.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Rīgas Stradiņa universitātes Cilvēka fizioloģijas un bioķīmijas katedras asociētais profesors Leons Blumfelds skaidro, ka liela daļa cilvēku cieš no hroniskas neizgulēšanās un pat ir aizmirsuši, kāda ir sajūta būt mundriem.

Šo noguruma sajūtu viņi ir pieņēmuši kā pavisam normālu stāvokli un, sēžoties pie stūres, nevar objektīvi novērtēt, cik augsts ir iemigšanas risks. Leons Blumfelds ar aparatūras palīdzību veic mērījumus eksperimenta dalībniekiem.

Miegainības un noguruma pakāpe katram ir dažāda. Uzzinot katra dalībnieka miega paradumus, sniedz katram  padomus, kā uzlabot savu miega kvalitāti: vienam pirms gulētiešanas iedzert siltu pienu, citam – citu padomu.

Desmit dienas katram eksperimenta dalībnikam jāpilda “dienasgrāmata”, kurā jāatzīmē informāciju, kas sasitīta ar miegu. Kāds kuram būs rezultāts, ja izpildīs visus profesora ieteikumus, varēs uzzināt pēc desmit dienām, kad visi eksperimenta dalībnieki veiks mērījums atkārtoti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Visi eksperimenta dalībnieki atzīst, ka piedzīvojuši brīžus, kad vadot automašīnu, jutušies ļoti noguruši un cīnījušies ar miegu. Aktieris Gints Andžāns pat nobraucis kādus 400 metrus ar acīm ciet, jo ļoti nācis miegs. Pēc tādas pieredzes vairs nevada auto, ja jūtas noguris.

Apstājas, nakšņo tuvākajā viesnīcā, ja līdz galamērķim ir vēl tālu. Arī Lauris Dzelzītis dalās pieredzē, kā pats cīnās nogurumu. Cīņa ar miegainību autovadītājiem ir ļoti svarīga, tas pierādīts CSDD pētījumā, kas veikts sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitāti.

Ar aparatūras palīdzību tika mērīts miegainības līmenis autovadītājiem uz ceļiem. Rezultāts ir satraucošs.

Katrs trešais autovadītājs atzīst, ka viņš gada laikā pie auto stūres ir piedzīvojis sekundes miegu; trešdaļa autovadītāju hroniski neizguļas, ilgstoši diennaktī guļ mazāk par septiņām stundām, katram astotajam autovadītājam ir augsts iemigšanas risks.

40% šoferu, kuriem fiksēts augsts iemigšanas risks, uzskata, ka viņiem nav problēmu vadīt transportlīdzekli. Lai pievērstu visas sabiedrības uzmanību neapzinātam riskam ceļu satiksmē, CSDD pirmo reizi Latvijā uzsāk kampaņu pret nogurumu pie auto stūres “Apstājies, pirms atslēdzies!”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pasaules satiksmes eksperti uzskata, ka nogurums, ātrums un alkohols ir trīs galvenie slepkavas uz ceļiem. Ja pie stūres aizmieg, nav iespējams novērst avāriju. CSDD un Rīgas Stradiņa universitātes kopīgi veiktajā eksperimentā secināts, ka 35 procenti sieviešu un 65 procenti vīriešu vada automašīnas ļoti noguruši un miegaini.

Cik stundas diennakti būtu jāguļ, asociētais profesors Leons Blumfelds teic, tas esot katram individuāli, vidēji 7-8 stundas, vienam vairāk, citam mazāk. Ja jūt, ka pēc 6-7 stundu miega gribas vēl gulēt, tad to vajag darīt, ja nepietiek ar astoņām, arī tad jāatrod ilgāks laiks miegam.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm