tv3.lv

“Ir svarīgi, kā bokseris krīt!” Kas jāņem vērā, uzsākot treniņus dūru cīņā? Kādas ir iespējamās traumas?

Reaģējot uz pēdējā laika traģiskajiem notikumiem boksa pasaulē, pie “Bez Tabu” vērsušies iedzīvotāji ar jautājumu: cik drošs īsti ir šis sporta veids? Ņemot vērā to, cik šobrīd Latvijā populārs ir bokss, turklāt jau no agrīna vecuma, vecākiem var rasties bažas. “Bez Tabu” skaidro, kas jāzina, uzsākot treniņus dūru cīņā?

2019. gada 24. oktobrī 9:05

Boksa nodarbības iesācējiem, boksa treniņi entuziastiem, treniņi profesionāļiem, kikbokss un taibokss. Cīņas sporta veidu klāsts nenoliedzami ir gana plašs, un bokseris Kristaps Zutis iesaka izvēlēties savam sagatavotības līmenim piemērotāko. Tas arī esot drošākais veids, kā izvairīties no traumām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kristaps Zutis
bokseris

Pirmkārt, kad tu trenējies, treneris tevi vēro, un tu arī pats kontrolē to, ko tu darīsi. Ja tu trenerim pasaki, ka negribi sparingot, tad tu to nedari un tev nav iespējas tikt pie traumas. Ja tu esi iesildījies, tad, sitot pa boksa maisu, tu īsti sevi satraumēt nevari. Protams, ir precedenti profesionālajā sportā, un šogad ir ļoti traģisks gads boksā, bet tas noteikti nenotiks šajā zālē un treniņos.

Iesācējiem lielākā varbūtība tikt pie traumēta rokas īkšķa, un tas arī viss, ja vien iepriekš nav bijušas kādas veselības problēmas, tādā gadījumā ir pat pienākums par to informēt treneri. Kopumā fizioterapeite Ieva Ķirpa uz boksa nodarbībām treniņu daudzveidībai raugās pozitīvi, vien iesaka neizvēlēties to kā vietu, kur spert pašus pirmos soļus sportā. “Jābūt fiziskajai sagatavotībai, lai negūtu kaut kādas elementāras traumas, piemēram, pleca vai mugurkaula savainojumus, noteikti vajadzētu paralēli strādāt arī ar citām nodarbībām,” tā fizioterapeite.

Protams, jānodala boksa nodarbības iesācējiem no profesionālā sporta. Kristaps Zutis iepriekšējai cīņai gatavojies četrus mēnešus, trenējoties katru dienu, tomēr, smejot atzīst, ka potīti izmežģījis, ejot uz automašīnu. “Man ir milzīga komanda: treneri, fizioterapeiti, fiziskās sagatavotības treneris, izturības treneris, boksa treneris, pareizi un gudri trenējoties, tu izvairies no tām traumām,” norāda Kristaps Zutis.

Sporta ārste Valda Kuģe, kura bijusi arī ilggadēja Latvijas Olimpiskās vienības ārste, nemaz neuzskata boksu par tik bīstamu sporta veidu. “Ja viņš prot boksēties, viņš prot aiziet, aizbēgt, pietupties, viņš prot aizsargāties, tie, kuri neprot aizsargāties, ātri pamet sportu, līdz augšai nokļūst tie, kuri var boksēties,” tā Valda Kuģe.

Valda Kuģe
sporta ārste

Ir svarīgi, kā bokseris krīt, man vienmēr bija bail, vai viņi nekrīt “dienvidu krustā”, kad viņi ar pakausi atsitas pret ringa grīdu, smadzenes paliek uz vietas, un ar savu galvaskausu viņi atsit smadzenes, tāpēc viņi iet bojā. Ja viņš krīt uz priekšu, sakņūp vai noveļas, tad nekas viņam nebūs, parasta smadzeņu trīce. Hokejs izskatās daudz briesmīgāks.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jā, ringā var tikt pie lauzta deguna, traumētiem pirkstu vai delnas kauliem, taču sitienus ķermenis kustībā amortizē, nopietnākas traumas var gūt brīdī, kad bokseris ir, tā teikt, iespiests stūrī. Tāpat augsta līmeņa bokseriem arī savi noteikumi. To apstiprina boksera Maira Brieža menedžeris, sporta komentētājs Raimonds Zeps. Profesionālajā boksā veselības, pirmkārt, jau dopinga, pārbaudes kļūst par ikdienu.

“Pirms katras cīņas Mairi pārbauda vidēji 3-4 reizes, tāpat arī medicīnas pārbaudes ir vajadzīgas, lai saņemtu licences, attiecīgā federācija prasa pārbaudes, pārbaudes ietver visu, sākot no galvas smadzeņu pārbaudēm līdz vispārējās fiziskās sagatavotības pārbaudēm. Ja mēs runājam par līmeni, kas varbūt ir zemāks, ne vienmēr šīm pārbaudēm pievērš tik lielu uzmanību, tā būtu joma, ko boksā vajadzētu uzlabot,” norāda Raimonds Zeps.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm