Saturs turpinās pēc reklāmas

Izveido īpašu aplikāciju saziņai ar Covid sasirgušajiem

Jau kopš pērnā gada nogales Latvijas iedzīvotājiem pieejama īpaša aplikācija, kas varētu atvieglot saziņu ar ārstiem, taču šobrīd šo aplikāciju pilnvērtīgi vēl nav iespējams izmantot.

2021. gada 14. janvārī 11:10

Arvi Reketu Latvijas iedzīvotāji 2003. gadā iepazina šovā ”Talantu fabrika”, kur viņš piedalījās kopā ar Donu, Soho, Čilli un citiem. Nu Arvis muzicēšanu ir pārtraucis un sevi sauc par sistēmas arhitektu. Kopā ar domubiedriem izveidojis īpašu aplikāciju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Ar aplikācijas palīdzību būtu iespējams pamatīgi atvieglot ģimenes ārstu un citu speciālistu darbu, īpaši šajā laikā, kad katru dienu jākontaktējas ar daudzajiem ar Covid-19 sasirgušajiem pacientiem. Lietotni gan var izmantot arī citi pacienti, ne tikai saslimušie ar Covid-19.

Tā saucamais ”Pacientu radars” jau šobrīd ir pieejams viedtālruņu lietotājiem, taču to būtu vērts lejuplādēt tikai tajā brīdī, kad ārsts pacientam izveido īpašu piekļuves kodu. Ja šāds kods nav saņemts, aplikāciju pilnvērtīgi nav iespējams izmantot.

Arvis Rekets
Sistēmas arhitekts

Tā ir ziņapmaiņas lietotni, kuru var lietot ārsts un pacients. Šī lietotne vienam ārstam ļauj pilnvērtīgi uzraudzīt apmēram 500 pacientu veselības stāvokli. Sekojot ārsta norādēm, aplikācijā jāievada dažādi dati, piemēram, vairākas reizes dienā jāizmēra temperatūra, jāatbild uz dažādiem jautājumiem. Tā ir kā signalizācija. Tikko kā ir kāda atbilde, kas ārstam liekas uzmanības vērta, piemēram, augsta temperatūra, grūtības piecelties no gultas, uzreiz tiek brīdināts pacienta ārstējošais ārsts.

Idejas par aplikāciju radās pirms vairākiem gadiem, taču Covid pandēmija bijusi stimuls darbu ātrāk pabeigt. Ar galarezultātu iepazīstināta gan Latvijas ārstu biedrība, gan atsevišķi speciālisti, kā, piemēram, psihoterapeits Artūrs Miksons.

Latvijas ārstu biedrības valde pieņēmusi lēmumu lūgt Veselības ministriju atbalstīt aplikācijas ieviešanu. Šobrīd gan jāgaida, kad zaļo gaismu dos Nacionālais veselības dienests.

Alda Reinika
Nacionālā veselības dienesta Ārstniecības pakalpojumu departamenta direktora pienākumu izpildītāja

Esam izsūtījuši aptaujas ģimenes ārstiem, atbildes gaidīsim līdz 15. janvārim. No aptuveni 1300 ģimenes ārstiem atbildes snieguši aptuveni 500. Simts no tiem izteikuši vēlmi aplikāciju izmēģināt. Ārstiem ir sava veida bažas par to, ka viņi varētu palaist garām informāciju, ka pacienta veselības stāvoklis kļuvis sliktāks. Viņu vēlme ir, ja mēs izsakām piedāvājumu aplikāciju izmantot, tad tam ir jānāk kārtībai, nosacījumiem, kā ar šo risinājumu strādāt. Lai ieviestu šo risinājumu visās ģimenes ārstu praksēs, tam noteikti būs nepieciešams papildus finansējums. Būs jāveic arī tirgus izpēte, kādas vēl ir alternatīvas.

Šobrīd nav iespējams prognozēt, kāds būs veselības dienesta lēmums. Kā norāda Arvis- drīzumā šo aplikāciju par maksu paredzēts piedāvāt arī citām valstīm.

Arvis ar komandu aplikāciju gatavi piedāvāt bez maksas. Taču sistēmas uzturēšanas izmaksas būtu jāsedz valstij. Tie būtu 50 centi dienā par katru pacientu. Maksa tiktu pieprasīta tikai tajos gadījumos, ja pacients tiešām izmanto aplikāciju un tajā sniedz atbildes.

Artūrs Špaks
Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas