tv3.lv

Jānis Krīvēns: “Podkāsts ir kā saruna ar čomiem bārā!” Podkāsts – kas tas par “zvēru mežā”?

2019. gada 4. oktobrī 12:15

Podkāsti pārņem pasauli! 2018. gadā Amerikas Savienotajās Valstīs tos lietoja 44 procenti iedzīvotāju, Dienvidkorejā podkāstus klausās pat 58 procenti nācijas. ”Bez Tabu” tiekas ar grupas ”Singapūras satīns” dalībnieku Jāni Krīvēnu, kurš pusgada laikā kļuvis par vienu no populārākajiem pašmāju podkāstu autoriem. Ar podkāstu lietošanas paradumiem dalās Rūta Dvinska, televīzijas personība un jaunā māmiņa.

Rīgas ielās sastaptais mūziķis Ralfs Eilands stāsta, ka podkāstu lietošana ir labs laika pavadīšanas veids.

Ralfs Eilands
mūziķis

Braucu, piemēram, trīs stundas uz koncertu. Nav ko darīt, klausies jaunumus podkāstos.

Apkopojot tīmeklī atrodamās definīcijas, podkāsts raksturojams kā periodisks, tiešsaistē publicēts audio, video saturs (fails), ko klausīties kustībā.

Jānis Krīvēns: Podkāsts ir kā saruna ar čomiem bārā

Grupas ”Singapūras satīns” dalībnieks Jānis Krīvēns ir viens no populārākajiem pašmāju podkāstu autoriem. Savā podkāstā ”Pēdējā pilīte” platformā ”Youtube.com” pulcē desmitiem tūkstošu lielu auditoriju. ”Pilītē” uz sarunām aicinājis spilgtas personības: Latvijas prezidentu, mūziķus, izbijušu narkokurjeru, pārliecinātu vegānu un citus. Sarunas ar viesiem ieilgst no stundas līdz pat trim. “Pēdējo pilīti” meklē šeit.

Jānis Krīvēns (KRIVENCHY)
podkāsta “Pēdējā pilīte” autors

Esmu muldoņa! Podkāsts ir vienkārši relaksējoša saruna. Kā saruna starp čomiem virtuvē pie galda bārā vai kafejnīcā. Skatītājs, klausītājs nevar ielēkt šajā sarunā, klausās tajā no malas. Tajā var ielēkt, atstājot komentāru.

Allaž komunikablajam Krīvēnam sarunāšanās tiešsaistē atraisa rokas un mēli. Viņaprāt, nepiespiestās sarunas par dažnedažādiem tematiem ir tas, kas piesaista auditoriju.

Jānis Krīvēns (KRIVENCHY)
podkāsta “Pēdējā pilīte” autors

Cilvēki grib kaut ko autentiskāku. Nedaudz noguruši no stīvām, tīrām un, ja tā var teikt, atstrādātām radio intervijām, televīzijas debatēm. Cilvēki vēlas autentisku, cilvēcīgu, patiesu sarunu. Kad mēs sarunājamies, mēs arī lamājamies, pasprūk kāds lamuvārds. Podkāsts ir tas, ko saka visi, kad mikrofons ir izslēgts, bet podkāstā tas ir ieslēgts. Mēs necenšamies kaut ko uzspēlēt, esam tādi, kādi esam.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto: ROBERTS BLASS, BEZ TABU

Krīvēns teicis ardievas darbam birojā, nu podkāstiem atdevies ar pilnu jaudu. Stāsta, ka spējot nopelnīt iztikai, jo, augot skatītāju skaitam, izdodas piesaistīt sponsorus.

Jānis Krīvēns (KRIVENCHY)
podkāsta “Pēdējā pilīte” autors

Spiežam uz divām, trim epizodēm mēnesī. Saturiski epizodei gatavojos divas līdz trīs dienas. Epizodēs man priekšā ir dators, kurā ir sešu, septiņu lapu referāts ar punktiem par tematiem, par kuriem vēlos parunāt ar viesi. Es vēlos, lai cilvēki izbauda savu laiku. Vēlos, lai ir izklaidēti, sasmīdināti, citkārt arī izglītoti.

Ilgās sarunās allaž izaicinājums ir noturēt skatītāja un klausītāja uzmanību, tāpēc arī sarunas partnera atraisīšanās ir lieliska podkāsta stūrakmens. “Pēdējā pilītē” gan skubināt viesus uz sarunām nav nācies, jo vienmēr esot runīgi. Krīvēns atzīst, ka satraucies pirms sarunas ar Latvijas Valsts prezidentu Egilu Levitu Rīgas pilī.

Jānis Krīvēns (KRIVENCHY)
podkāsta “Pēdējā pilīte” autors

Bija ļoti ”raustīgi”. Jāiet cauri visām drošības pārbaudēm, katrā telpā ir miesassargi ar austiņu ausī. Tad sapratu, ka šī nebūs parunāšanās ar ”jūtūberiem” un reperiem, šis ir nedaudz nopietnāk. Kad prezidents ienāk telpā, jūti, ka šis kļūst baigi nopietni, ”izgājis no rociņas”, mēģinu savākties, jo esmu ļoti uztraucies. Tas bija stresaini, bet es atvēros. Sarunās viņš [Egils Levits] ir ļoti komunikabls cilvēks, iedrošina atvērties.

Podkāsti – Rūtas Dvinskas sabiedrotie

Podkāsti ir televīzijas personības un jaunās māmiņas Rūtas Dvinskas ikdienas sabiedrotie. Tos visbiežāk klausās, braucot pie stūres.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Rūta Dvinska
televīzijas personība

Tas ir tāds vēl viens instruments, kā iegūt informāciju, līdz ar to zūd attaisnojumi, piemēram, jaunajām māmiņām, kāda esmu es. Vairs nevar teikt, ka sēdi mājās un neko nezini, presi nelasi. Lūdzu! Tev ir iespēja atrast interesējošo, to arī saklausīt.

Savs podkāsts ir arī Rūtas Dvinskas vīram un sporta žurnālistam Kasparam Dvinskim. Rūta smej, ka brīvprātīgi piespiedu kārtā par sportu zina visu, tāpēc vīra radīto saturu podkāstos ļauj patērēt citiem radu lokā.

Rūta Dvinska
televīzijas personība

Ir tā, ka esmu mājās, kaut ko kārtoju un man sagribas ko uzzināt. Kaut ko par politiskajām aktualitātēm. Arī tādas dienas mēdz būt. Citkārt gribu smelties iedvesmu, gribu uzzināt, kā veiksmīgāk menedžēt savus ienākumus un izdevumus. Podkāsti nāk talkā!

Rūta Dvinska arī prāto par podkāsta veidošanu, kas būtu saistošs jaunajām māmiņām.

Foto: ROBERTS BLASS, BEZ TABU

Vārds ”podcast” angļu valodā radās 2004. gadā. Vārds darināts no diviem vārdiem: ”iPod” un ”broadcast”. Sākotnēji podkāstus varēja lejupielādēt tikai ”Apple” ražotajās ierīcēs ”iPod”, tāpēc arī šāda vārda pirmā daļa. Savukārt  vārda otrā daļa, kas aizgūta no vārda ”broadcast”, gan būtu tulkojama, uzskata Latviešu valodas aģentūras galvenā lingviste Evelīna Zilgalve. Latviešu valodas sargi piedāvā lietot vārdu ”podraide”.

Evelīna Zilgalve
Latviešu valodas aģentūras galvenā lingviste

Tā kā latviešu valodā šī vārda sakne ”pod” atgādina kādu latviešu valodas vārdu, ko izrunājam ar divskani, tad vārds ”podraide” izraisījis ne mezums smieklu. Lai gan ”podraide”, ”podraidījums”, ”aplāde” un ”aplādes fails” ir jau 2007. gadā apstirpināti termini, izskatās, ka lietotājiem tie nav ierasti. Joprojām nerimst labākā vārda meklējumi. Arī angļu valodā tiek meklēti jauni apzīmējumi. Viens no tādiem ir ”netcast”, kas tulkojumā no angļu valodas ir ”tīmekļraide” vai ”tīklraide”. Starp citu, šī gada sākumā bija interesanta diskusija par podkāstiem, kurā izveidoja aptauju, kurā no 30 variantiem varēja nobalsot par sev tīkamāko. Balsotāji pārsvarā bija ar valodu, literatūru un jurisprudenci saistīti cilvēki. Vārds ”tīklraide” izvirzījās saraksta augšgalā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm