“Kāds paņems visu, ko var pagrābt!” 244 000 eiro Saeimas deputātu kompensācijās. Vai tautas kalpi taupīgi, darbam Saeimā notiekot attālināti?

Pagājušajā gadā Saeimas deputātiem, dzīvojošiem reģionos, izmaksāti 244 tūkstoši eiro dzīvojamās telpas īres un transporta kompensācijās. Vai šie tēriņi darba vajadzībām liecina par izšķērdību vai tomēr tautas kalpiem laikā, kad arī Saeimas darbs lielā mērā būtu iespējams un arī nereti notiek attālināti, izdevies ietaupīt?

2021. gada 18. februārī 23:12

Salīdzinot ar naudas summu, kas izmaksāta deputātiem kompensācijās 2019. gadā, kad pasaule vēl nepazina Covid-19 un attālinātā strādāšana nebija aktuāla, pērn, kad jau bija iespējams strādāt attālināti, Saeimas deputātu kompensācijās izdevies ietaupīt ap 8 tūkstošiem eiro. 2019. gadā transporta un dzīvojamās telpas kompensācijās izmaksāti 252 tūkstoši eiro.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Aplūkojot transporta izdevumu kompensāciju pozīciju pērn, salīdzinot ar 2019. gadu, ietaupīts ap 18 tūkstošiem eiro. 2019. gadā deputātiem par izlietoto degvielu izmaksāti ap 133 tūkstoši eiro, savukārt pērn – ap 115 tūkstoši eiro.

Iedzīvotājiem, kuri novērojuši, ka Saeimas solu rindas kļuvušas retākas attālinātā darba dēļ, radies jautājums, kā rodas tēriņi, ja reiz ir iespēja strādāt attālināti, ko daudzi deputāti arī dara.

Signe Apsīte
Saeimas Sabiedrisko attiecību biroja Preses dienesta vadītāja

Katrs deputāts pats organizē savu darbu. Tā ir katra paša izvēle strādāt no mājām vai klātienē. Saeimas sēžu laikā deputāti var uzturēties parlamenta telpās, savā kabinetā vai citur, izmantojot e-Saeimas platformu. Runājot par kompensāciju izmaksu, spēkā ir šāds princips: jo tuvāk Rīgai deputāts dzīvo, jo mazāks ir pieejamais kompensācijas apmērs, limits. Jo tālāk no Rīgas dzīvo, jo augstāki griesti.

Lai gan pandēmija un attālinātais darbs patiesi krietni paretinājis Saeimas sēžu zāles krēslu rindas ceturtdienās, Saeimā norāda, ka dalība šajās sēdēs ir vien deputāta darba redzamā daļa. Parlamenta pārstāve Signe Apsīte norāda, ka deputāti dodas tikties ar vēlētājiem, ierodas Rīgā, lai strādātu no darba kabinetiem un komisijās.

Saeimas deputāti pieprasa arī kompensēt dzīvojamās telpas īres izdevumus. Tās sniedzas līdz pat 650 eiro mēnesī. Kamēr daļa deputātu īrē telpas, lai tajās pārnakšņotu, un pēcāk dodas mājās, citi uz dzīvi tuvāk darba vietai pārcēlušies ar ģimenēm. Pieļaujams, ka jo kuplāka saime, jo lielāku mitekli īrē. Attiecīgi arī izmaksas un kompensācijas ir lielākas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Signe Apsīte
Saeimas Sabiedrisko attiecību biroja Preses dienesta vadītāja

Noteikumi nereglamentē to, vai īres dzīvoklī jādzīvo vienatnē vai kopā ar ģimeni. Tas ir katra paša ziņā. Kompensācijas apmērs [par telpu īri] arī nav neierobežots. Saeima kompensē summu, kas nepārsniedz katram noteikto limitu.

Gan pirms Covid-19 pandēmijas, gan aizvadītajā gadā (informācija par izmaksātajām kompensācijām līdz šim šogad pagaidām publiski nav pieejama) daļa deputātu, kuri dzīvo attālāk no Rīgas, nemaz neprasa kompensēt savus izdevumus, lai gan viņiem kompensācijas pienāktos.

Politologs Filips Rajevskis uzskata, ka ar deputāta amata pienākumu pildīšanu saistīto tēriņu kompensācijām ir jābūt, jo pretējā gadījumā no reģioniem ievēlētie parlamentārieši tiktu diskriminēti attiecībā pret tautas kalpiem rīdziniekiem. Arī no Rīgas attālāk dzīvojošajiem deputātiem godam jāpārstāv savu reģionu vēlētāju intereses, ko visefektīvāk var izdarīt, dodoties uz Rīgu.

Filips Rajevskis
politologs

Ir politiķi, kuri šo laiku izdzīvo, neizlienot no savām mājām, kur sēž un tā nodarbojas ar politiku, kas, neskatoties uz epidemiologu teikto, ir nepareizi. Politikas process notiek Rīgā. Politiskais process patiesībā aizvien notiek arī kontaktā, klātienē, ne tikai caur “Zoom” platformu. Ja politiķis grib ko panākt, viņam ir jābūt Rīgā. Ja viņš ierodas Rīgā, ir tikai normāli, ka izmanto kompensāciju.

Politologs Rajevskis gan pieļauj, ka ne visi kompensējošo mehānismu izmanto godprātīgi. Der atgādināt, ka nupat tiesas priekšā stājās Saeimas deputāts Aldis Adamovičs, kuru apsūdz transporta un dzīvojamo telpu īres kompensāciju izkrāpšanā. Pats parlamentārietis sev inkriminēto neatzīst. Tāpat iepriekšējā Saeimas sasaukumā “zaļzemniekam” Askoldam Kļaviņam transporta kompensācijas rezultējās kriminālprocesā un zaudētā mandātā. Pēc tam likumsargi izvērsa un arī izbeidza vērienīgu pārbaudi par vairāk nekā desmit deputātu kompensācijām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Filips Rajevskis
politologs

Problēma ir nevis sistēmā, bet gan cilvēkos. Kompensāciju lieta ir līdzsvars starp politiķa godaprātu un bezkaunību. Ir tādi, kuri šo iespēju izmanto ļaunprātīgi, lai iedzīvotos un gūtu papildus ienākumus, un ir tādi, kuri izmanto kompensācijas pilnā apmērā, bet tās patiesi ir nepieciešamas, jo ir tādi dzīves apstākļi, jāpārstāv savu vēlētāju intereses. Tieši tāpat kā mēs, sabiedrības locekļi, atšķiramies, tāpat arī deputāti atšķiras: viens paņems visu, ko vien var pagrābt [līdz kompensāciju griestiem], cits pateiks “nē, man nevajag” un paņems tik, cik viņam vajag. Vēl kāds pateiks, ka vispār neko nevajag.

Saeimas pārstāve Signe Apsīte stāsta, ka, lai saņemtu kompensācijas, deputātiem jāatskaitās, iesniedzot čekus par degvielu, dzīvojamo telpu īres līgumus. Iesniegtos dokumentus pārbaudot grāmatvedība. Tomēr Apsīte atzīst, ka, lai gan ir kontrole, to, vai deputāti tiešām godprātīgi un pēc būtības izmanto kompensācijas, nevar pārbaudīt pilnībā.

Signe Apsīte
Saeimas Sabiedrisko attiecību biroja Preses dienesta vadītāja

Kompensācijas paredzētas, lai segtu deputātu izdevumus, kas radušies, pildot darba pienākumus, bet, tā kā deputāts ir neatkarīgs savā darbībā, nevar būt kāds kontroles dienests. Tas ir deputāta godaprāta jautājums. To var uzraudzīt arī tiesībsargājošās iestādes, arī plašsaziņas līdzekļi seko deputātu darbībai, to vērtējot publiski.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm