“Ko dosim nākamajām paaudzēm?” Latvijā cenšas nosargāt bioloģisko pļavu daudzveidību

2021. gada 24. maijā 10:39

Pārsla no Cēsu novada Rīdzenes ciema atminas padomju laikus, kad izpļaut lika pat grāvjmalas. Tik ļoti lopiem bija nepieciešama zaļbarība. Meklējot Eiropas Savienības projektā iekļauto pļavu Rīdzenes pusē, sastopam arī Vilni un sievu Tamāru, kuri tandēmā rūcina zāles pļāvējus.

Pāris zina par pašvaldībai piederošajām teritorijām, kur, iespējams, arī īstenots “zaļais” projekts.

Pavasara pilnbriedā uz zaļā fona īpaši izceļas dzeltenās pienenes, kas rīta agrumā gan ne līdz galam ir atplaukušas. Līdzās aug arī āboliņš, bet pašreiz vēl bez ziediņiem. Protams, atrodam arī klasisko zaļo zāli. Daļa noteikti sacītu, ka šādu vietu Latvijā ir atliku likām… Šodien jā, bet rītdien – varbūt vairs jau ne. Un tieši tāpēc konkrētā pļava Cēsu novada Vaives pagastā ir iekļauta īpašā projektā, lai saglabātu Latvijas zaļās rotas daudzveidību.

Atis Egliņš-Eglītis
Cēsu novada pašvaldības administrācijas vadītājs

Šī bija viena no pilotteritorijām starptautiskam projektam, kā ietvaros tika apskatītas gan bioloģisko pļavu jautājums, gan to, kā to daudzveidību saglabāt, kāpēc tā daudzveidība ir svarīga un ko tas var dot nākamajām paaudzēm.

Projektā iekļauti 30 hektāru Cēsu novada pašvaldībai piederošo pļavu. Lai arī projekts jau noslēdzies 2019. gadā, vietvara negrasās mainīt pļavu lietojumu. Tās tiek iznomātas lauksaimniekiem, jo pašvaldība ar lauksaimniecību nenodarbojas un tas arī neesot pašvaldības uzdevums. Šādas sadarbības ietvaros, par simbolisku samaksu iznomājot pļavas, tiekot revitalizēta teritorija.

Atis Egliņš-Eglītis
Cēsu novada pašvaldības administrācijas vadītājs

Tas ir tikai viens no ieguvumiem kopumā no tādām daudzgadīgām pļavām. Vēl ir ieguvums – ainaviskā vērtība, lietus ūdens absorbēšana un tamlīdzīgi.

Baltijas Vides foruma nacionālā koordinatore Kristīna Veidemane norāda, ka projekta galvenais mērķis bija atrast risinājumus, kā atbalstīt zālāja apsaimniekošanu videi draudzīgā veidā, īpaši saglabājot bioloģisko daudzveidību.

Starptautiskajā projektā “Integrēta plānošanas pieeja zālāju dzīvotspējā” lielu artavu sniedza biedrība Baltijas Vides forums, palīdzot izveidot īpašu integrētu plānošanas rīku, kas publiski un brīvi pieejams interneta vietnē “vivalifegrass.eu”. Digitālo rīku var izmantot gan informatīvam, gan arī profesionālam nolūkam. Taču galvenais mērķis ir pļavu daudzveidības saglabāšana.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm