tv3.lv

Labāk ēst, nevis dzēst! Šefpavārs Rūmītis svētkos pabaro ugunsdzēsējus‑glābējus, aicina svinētājus lustēt apdomīgi

2021. gada 23. jūnijā 19:00

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD) strādā 171 Jānis un 6 Līgas. Daudziem VUGD pārstāvjiem, tai skaitā Jāņiem un Līgām, jāstrādā arī lustīgajos svētkos, kad diemžēl nereti notiek nelaimes. Cerot, ka svinētāji uzvedīsies prātīgi un ugunsdzēsējiem-glābējiem darba nebūs, tā vietā atradīsies laiks, lai gardi paēstu, “Bez Tabu” komanda kopā ar restorāna “Hercogs” namatēvu Andri Rūmīti sagādā darba rūķiem svētku prieku – gardu maltīti. Labāk ēst, nevis dzēst – ar šādu devīzi, pat vēlējumu “Bez Tabu” ar sarūpēto cienastu ierodas vienā no VUGD Rīgas depo, kur noskaidro, kā no trauksmainā darba brīvajos brīžos ugunsdzēsēji-glābēji “izkrāso” svētku dienas.

Dažāda veida gaļa, forele, zupas, dārzeņi, saldais ēdiens – šo un daudz ko citu restorāna “Hercogs” namatēvs Andris Rūmītis sarūpējis “Hercoga” brīvdienu kastē. Brīvdienu kastes ideja dzima pandēmijas laikā, kad restorāna durvis bija slēgtas, bet vēlme apmierināt gardēžus nebija zudusi. Vairumu kastes satura, piemēram, gaļu klientiem izsniedz nepagatavotā veidā, bet, apzinoties, ka ugunsdzēsējiem-glābējiem var nebūt laika šmorēšanai, Rūmītis visu sagatavo, liekot gardumus uz grila restēm. Izēšanās solās būt kārtīga, jo ēdiena pietiek līdz 10 personām.

Andris Rūmītis
restorāna “Hercogs” namatēvs

Visu pamatu pamats ir labs ēdiens! Tas derētu arī ugunsdzēsējiem, jo, kā es saku, labāk ēst, nevis dzēst! Domāju, ka jebkurš ugunsdzēsējs man piekritīs. Turklāt, nedod Dievs, ka būs izsaukums, kad būs izsalkums. Paēdis cilvēks vienmēr ir laimīgs cilvēks. Tāpat vienmēr jāskaita atmiņas, nevis kalorijas. Esmu par to pārliecināts uz 100 procentiem!”

Foto: Bez Tabu

Līdzīgi kā daudziem ugunsdzēsējiem-glābējiem, arī pavārs Rūmītis svētkos strādās, iesaistot arī ģimeni, cilvēkiem sagatavojot pasūtītās Brīvdienu kastes. Līdz ar to lustīga svinēšana izpaliks. Rūmītis stāsta, ka, patiesībā, reta tā reize, kad Jāņus svin, sanākot draugiem un radiem ļoti kuplā skaitā. Iepriekšējos gados Rūmīša ģimene labprātāk devusies atpūtā ārpus Latvijas, ja svētki izpletušies vairākās dienās.

Andris Rūmītis
restorāna “Hercogs” namatēvs

Mana ģimene strādās, arī bērni. Viņi pelnīs naudu un sapratīs, kā var nopelnīt naudu. Kādas sešas dienas no rīta līdz vēlam vakaram veidosim brīvdienu kastes. Sieva teica, ka šogad grib paskatīties televizoru, piemēram, Skroderdienas Silmačos. Baigās svinēšanas ar draugiem un radiem nerīkojam. Tiesa, Jāņos man ļoti patīk taisīt kebabus. Tie ļoti garšo maniem bērniem, kuri atzinuši manus kebabus par labākajiem pasaulē. Saulgriežu galds tādā austrumnieciskā garā. Vispār jau es nāku no Austrumu ielas Dobelē, tāpēc manī ir tas austrumnieciskais.

No grila restēm vēl čurkstošos gardumus Rūmītis iepako un ievieto brīvdienu kastē, ko uztic nogādāt VUGD 5. daļā. Tur “Bez Tabu” komandu sagaida daļas komandieris Andrejs Kotovs, kurš, saņemot gardumus, atzīst, ka Rūmīša un “Bez Tabu” radītais sauklis “labāk ēst, nevis dzēst!” ir ideāls vēlējums ne vien ugunsdzēsējiem, bet arī visai sabiedrībai.

Labāk ēst, nevis dzēst! Svini droši!

VUGD pārstāvis Kotovs uzsver, ka ugundzēsēji-glābēji, tāpat kā citu operatīvo dienestu pārstāvji, strādā 24 stundas diennaktī, septiņas dienas nedēļā, tai skaitā svētkos, lai veiktu savu pienākumu – palīdzētu nelaimēs nonākušajiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kotovs gan atzina, ka no spraigā darba brīvajos brīžos, VUGD 5. daļas darba rūķi laiku izmanto lietderīgi, piemēram, sportojot vai uzcepot ko gardu uz grila, kas novietots depo pagalma zaļajā stūrītī līdzās lapenei.

Andrejs Kotovs
VUGD 5. daļas komandieris

Protams, pasēžam, ja ir iespēja. Mūsu daļā strādā arī Jānis, kuram parati Jāņos ir vainags. Protams, katru gadu Jāņos ceram, ka būs mazāk izsaukumu, tad arī varam ar kolēģiem pasēdēt un sagaidīt Jāņu rītu, pacepot gaļiņu, uzēdot augļus, dārzeņus. Ja atļauj laiks, pasvinam veidā, kā jūs to darītu vispieticīgāk. Protams, skumstam pēc ģimenēm, ka nevaram būt kopā svētkos, bet ir pienākums. Un apziņa, ka mēs palīdzam, dod sparu!

Foto: Bez Tabu

VUGD pārstāvis Kotovs uzser, ka Jāņu brīvdienas, atšķirībā no citiem svētkiem, izceļas ar neapdomību, baudot ūdens priekus. Viņš atgādina, ka no priekiem lielās bēdās var attapties nemanot. Kotovs ar nožēlu pauž, ka daudzi aizvien ir pārgalvīgi, dodoties peldēt. Ir pārgalvīgi, vēlas izrādīties. Un nereti pārgalvības dzinulis ir alkohola reibums. Tāpēc aicina cilvēkus domāt par savu drošību un pieskatīt līdzcilvēkus.

Andrejs Kotovs
VUGD 5. daļas komandieris

2020. gads šajos svētkos bija diezgan traģisks. Šo svētku brīvdienās bija viens cietušais ugunsgrēkā, no ūdens tika izvilkti 6 noslīkušie. Savukārt 2019. gadā arī bija viens ugunsgrēkā cietušais un četri noslīkušie. Cilvēki mēdz būt ļoti pašpārliecināti. Esot alkohola reibumā, pieļauj daudz kļūdu, kas noved pie ļoti bēdīgām sekām. Nelaime piezogas nemanot! Ja notiek kas traģisks, tā būs traģēdija arī tuviniekiem! Tāpēc lūdzam aizdomāties par savu rīcību un pieskatām arī citus svinētājus!

Kotovs arī brīdina par prātīgu apiešanos ar uguni, kas ir klātesoša daudzās svinību vietās. VUGD pārstāvis atgādina elementāras lietas: iekārtojot ugunskura vietu, jāapliek apkārt akmeņus vai kurināmais jānorobežo, aprokot tam apkārt nelielu smilšu valni; tāpat atgādina nekurināt mājas, citu ēku un ugunsnedrošu priekšmetu tuvumā. Pa rokai jābūt ūdens spainim vai ugunsdzēšamajam aparātam.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tāpat VUGD pārstāvis Kotovs aicina pieskatīt mazos svinētājus, bērnus, kuri arī, svētku prieka aizrauti, var iekulties nepatikšanās.

Tiem, kuri dodas pārgājienos vai svin nezināmās vietās, jāiegaumē apkaime, piemēram, jāatceras tās nosaukums vai tuvumā esošās pieturas nosaukums un citas detaļas, lai, ja notiks nelaime, sazinoties ar operatīvajiem dienestiem, varētu nosaukt pēc iespējas precīzāku lokāciju dienestu darba atvieglošanai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm