tv3.lv

“Latgali pa druskai cērt nost! Varakļāniem jābūt Latgalē!” Latgales “narkobaronesei” Varakļānu jezga “uzsit asinis”

2021. gada 11. jūnijā 19:10

Par Latgales “narkobaronesi” dēvētā Dzidras kundze, kuras dārzu aizdomās par narkotiskās marihuānas audzēšanu pirms dažiem gadiem brutāli uzraka un no tā izņēma stādus policija, izcīnījusi taisnību tiesā – pierādījusi, ka policisti rīkojušies neapdomīgi, kā rezultātā izcīnījusi arī “sāpju naudu” par likumsargu pāridarījumu. Nu Dzidra ar skaļu viedokli iesaistās cīņā par Varakļānu atstāšanu Latgalē, lai gan daudzi varakļānieši, pat Satversmes tiesa šo pilsētu grib redzēt Madonas novadā, Vidzemē.

Pirms dažiem gadiem “Bez Tabu” viesojās pie Dzidras Bruzgules, kur viņa ziņoja par policijas brutālo rīcību, izrokot viņas daudzos kaņepes stādus. Kādam bija radušās aizdomas, ka pensionāre dārzā audzē narkotisko marihuānu, un uz šo aizdomu pamata uzraka visu dārzu. Dzidra, kura no kaņepēm darina gardas ēdamas lietas, tolaik pauda sašutumu par likumsargu rīcību, uzskatot, ka uz ekspertīzēm varēja savākt pa paraugam no dažādām dārza vietām, nevis izpostīt visu. Kā bija sagaidāms, ekspertīzes neapstiprināja aizdomas par apreibinošo kaņepju audzēšanu (vairāk lasi šeit). Likumsargi atvainojās, bet Dzidrai ar to nebija gana – viņa tiesā izcīnīja “sāpju naudu”, kompensāciju 1500 eiro apmērā. Tagad gan Prokuratūra, nevēloties atzīt, ka likumsargi rīkojušies neapdomīgi, pārsūdz tiesas spriedumu par kompensācijas izmaksu.

Latgales patriote par Varakļāniem Vidzemē: “Kā var nodot tēvu zemi, atdot citam?!”

Nu pensionāre Dzidra, kura līdz kaulam ir Latgales patriote, ar savu skaļo viedokli iesaistās cīņā par Varakļānu atstāšanu Latgalē. Atbildīgie par administratīvi teritoriālo reformu Varakļānus atstāja Latgalē, pievienojot Rēzeknes novadam, bet daudzi iedzīvotāji aptaujā un līdzšinējā Varakļānu novada pašvaldība uzstāja, ka vēlas pievienoties Madonas novadam Vidzemē. Tāpēc Satversmes tiesā apstrīdēja reformas virzītāju lēmumu par pievienošanu Rēzeknes novadam. Tiesa lēma, ka Varakļāni jāpievieno Madonas novadam. Tomēr pagaidām Saeima nesteidzas ar Satversmes tiesas nolemtā izpildi. Tāpēc Varakļānos un Rēzeknes novadā pašvaldību vēlēšanas pārcēla uz rudeni.

Jezga ap Varakļāniem Dzidrai “uzsitusi asinis”. Pretēji Satversmes tiesas lemtajam un daudzu līdzcilvēku viedoklim, ka dzīve, pievienojoties Madonas novadam būs vieglāka, viņa skaļi pauž, ka Varakļāni ir neatņemama Latgales daļa, kurai tādai arī jāpaliek.

Dzidras lauku mājas atrodas Viļānu novada teritorijā, par ko strīdu nav – tā, pievienota Rēzeknes novadam, paliek Latgalē. Vien pārsimt metru attālumā sākas Varakļānu novada teritorija, kurai Dzidra pat jūtas piederīgāka. Varakļānu dzīvoklī  viņa ir deklarējusies, ikdienas gaitās arī dodas uz Varakļāniem. Dzidra ir arī šīs puses līnijdeju kolektīva “Bokonu Bryuklenes” vadītāja. Uzsver, ka tas ir latgaliešu kolektīvs. Dzidra ir Varakļānu enciklopēdija. “Bez Tabu” komandai viņa uzrāda grāmatas par Varakļānu kā Latgales sastāvdaļas vēsturi, ievērojamiem varakļāniešiem. Tāpat viņai ir vairākas mapes ar izrakstiem no laikrakstiem, kuros gadu gaitā apspriesti Varakļāni. Mapēs arī viņas pašas rakstītas vēstules tautas kalpiem iepriekšējo teritoriālo reformu sakarā, kā arī atbildes uz tām. Varakļānu piederības tēma cilāta jau sen, stāsta Dzidra.

Dzidra
iestājas par Varakļāniem Latgalē

Te aprakstīta Varakļānu vēsture, kultūra, sportistu sasniegumi, daudzi ievērojami cilvēki. Sanāk, ka tagad šos sasniegumus, dižgarus pieskaitīs Vidzemei? Bez variantiem! Varakļāni ir Latgalē! Tā tam arī jābūt! Vai tad Varakļānu puses senči cīnījās, lēja sviedrus un asinis, lai tagad kāds iztirgotu, atdotu Vidzemei daļu Latgales? Tas nav apspriežams! Kā var nodot tēvu zemi, atdot citam? Vai Vidzeme dotu mums savu zemi? Tā ir senču svētīta zeme, kur cīnījās un karoja, aizstāvēja Latviju! Latvija dibināta pateicoties Latgalei! Mēs esam apvienojuši visu Latviju, bet tagad Latgali pa druskai cērt nost!

Foto: Bez Tabu

Ar aktīvo dalību kultūras dzīvē Dzidra palīdz saglabāt latgaliešu tradīcijas. Viņa bažījas, ka, Varakļāniem pievienojoties Madonas novadam, vide, iedzīvotāji, viņu pēcteči attālinātos no visa latgaliskā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Dzidra
iestājas par Varakļāniem Latgalē

Nenodod tēvu zemi! Te ir vienīgā vieta, kur vari runāt latgaliski! Latgalei ir sava kultūra! Te tu esi saimnieks, nevis kaut kur citur! Paši sevi taču pazemo, savu piederību! Jaunieši jau tagad zaudē latgalisko, cenšas latviskoties, nerunā latgaliski. Es pat esmu runājusi ar skolotājiem, lai viņi kaut starpbrīžos parunā latgaliski ar bērniem. Bērns vairs nerunā latgaliski! Mājās vecas mammas tikai runā. Domā, ka viņas vairs nesaprot neko. Viņiem skolās stāsta, ka jārunā “pareizā” valodā, latviski! Tomēr latgaliešu valoda ir jālieto un jāciena, jo tajā runājuši tavi senči! Saka taču “Vorokļoni pīci, pīci!”! Vai tad var teikt “Varakļāni piecie, pieci!”? Skolās nav jārunā latgaliski visos mācību priekšmetos, bet jābūt latgaliešu valodas stundai. Ja pievienos Vidzemei, par to vispār kāds domās? Tomēr esmu redzējusi, ka Rīgā studējošie varakļānieši, braucot mājās no studijām, “Instagram” liek ierakstus, kuros saka: “Braucam uz Latgali!” Tātad jaunatne Varakļānus uzskata par Latgali!

Jaunos vidzemniekus aicina doties uz luterāņu baznīcu, pati, paliekot uzticīga Latgalei, turpinās apmeklēt Katoļu svētnamu

Paužot viedokli par Varakļāniem kā neatņemamu Latgales daļu, līdzcilvēki nav palikuši atbildi parādā un raisījušās pat visai spraigas diskusijas, stāsta Dzidra.

Dzidra
iestājas par Varakļāniem Latgalē

Mani kā aktīvistu pat nicina! Baznīcas sievas grib nelaist katoļu draudzes baznīcā. Es viņām atbildēju, lai šīs iet uz Vidzemes luterāņu baznīcu, bet mani Latgales baznīcā nedrīkst nelaist! Ja viņas nodod Latgali, lai iet uz Vidzemes baznīcu! Es iešu uz katoļu baznīcu!

Dzidrai nav saprotams daudzu varakļāniešu viedoklis par gaišāku nākotni Madonas novadā.

Dzidra
iestājas par Varakļāniem Latgalē

Arī Latgalē ir ekonomiskā zona. Viļānus taču pievienoja Rēzeknei. Kāpēc Varakļānus nepievieno?

Latgales patriote nepārdzīvo, ka vēlēšanas Varakļānos pārcēla uz vēlāku laiku. Viņa cer, ka laiks līdz rudenim ļaus atbildīgajiem sakārtot Latgales karti vispareizāk. Dzidra allaž piedalījusies vēlēšanās, tāpēc kritizē daudzos tautiešus, kuri aizvadītajā sestdienā neizpildīja pilsoņa pienākumu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm