tv3.lv

“Lejupielādējot lietotnes, kļūstam par produktu.” Eksperti par viedierīču ēras tumšo pusi

Aplūkojot “Google Play” izvietoto lietotņu sarakstu, redzams, ka ir lērums joku programmiņu. Sākot no vienkāršām bezmaksas anekdotēm līdz pat maksas izjokošanas telefonzvaniem. Tomēr, vai tiešām viss ir tik nevainīgi un bezrūpīgi, un plānotā izjokošana pašam nebeigsies ar asarām un lielām problēmām.

2021. gada 13. aprīlī 14:52

Tehnoloģiju eksperta Kristapa Skuteļa telefonā joku lietotnes neatrast. Arī Kristaps apzinās, kādas var būt sekas, ja viedierīcē uzstāda potenciāli apšaubāmas programmas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kristaps Skutelis
tehnoloģiju eksperts

Pasaulē šobrīd ir ļoti daudz un dažādu lietotņu servisu, kas ir gan noderīgas, gan izklaidējošas, gan arī 1.aprīļa kontekstā daudz joku lietotņu. Es domāju, ka lielu daļu var izmantot, bet es vienmēr iesaku papētīt, vai nebūs jāmaksā par lietotni. Pat, ja par lietotni nebūs jāmaksā, uzreiz lejupielādējot, nereti lietotņu izstrādātāji mēdz sataisīt, ka tas būs kā abonēšanas maksa. Un tad esiet patiešām prātīgi, jo pirmais mēnesis var būt viens eiro, bet nākamais jau pēkšņi 50 eiro. Lielajām platformām – “Android” un “iPhone ierīcēs – tas viss ir uzskatāmi redzams, atliek tikai paskatīties pirms pirkšanas vai lietotnes izmantošanas.

Nākamais rādītājs ir lietotāju novērtējums, proti, cik zvaigznīšu izpelnījusies katra no lietotnēm. Ja ir daudz vienas zvaigznītes, tad lietotnes izmantošana visdrīzāk varētu sarūpēt problēmas.

Uzstādot lietotnes viedtelefonā, visticamāk, būs nepieciešams apstiprināt programmas piekļuvi vairākām ierīces funkcijām. Tostarp arī kamerai, fotogalerijai un telefongrāmatai. Drošāka interneta centra vadītāja uzsver, ka šis ir izšķirošs brīdis, kad cilvēkiem ir jābūt ļoti piesardzīgiem.

Maija Katkovsa
Drošāka interneta centra vadītāja

Vai tas ir samērīgi ar to pakalpojumu, ko saņemšu? Piemēram, cilvēkiem ļoti patīk testi, lai pārbaudītu, kā izskatīsies pēc 30 gadiem vai kurai slavenībai līdzinās. Tie, kuri izstrādā šādus testus, viņi neizstrādā tos ar mērķi izklaidēt, bet gan ievākt informāciju no ierīcēm.

Ja programma īpaši aktīvi tiek reklamēta kā bezmaksas, tad tās izstrādātāji, visticamāk, gūst peļņu, tirgojot iegūtos datus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lejupielādējot un lietojot dažādas programmas, paši lietotāji kļūstot par produktiem, uzsver Katkovska. Drošāka interneta centra vadītāja gan mierina, ka lielākā daļa viedtelefona lietotāju informācija programmu izstrādātājiem tomēr neesot saistoša. “Ja vien mēs neesam pasaules mēroga zvaigznes, ietekmīgas personas, tad, visticamāk, mēs nevienam tā īsti neinteresējam, lai būtu interese uzlauzt, piekļūt datiem un kaut kādā veidā tieši šo informāciju izmantot, lai mums kaitētu.”

Lai arī vēlamies kādu reizēm gluži vienkārši izjokot, der likt aiz auss, ka joks var pamatīgi atspēlēties uz paša ādas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm