Saturs turpinās pēc reklāmas

“Man ir liela ģimene, un katram taču vajag pa eglei!” Grobiņas eglīšu zagļi attaisno savu noziegumu

Ziemassvētki jau klauvē pie duravām, un ir skaidrs, ka pavisam drīz pļaujas laiks sāksies eglīšu tirgotājiem, jo daudzi dosies iegādāties skujkokus, kurus mājās izgreznot. Bet – kur ir garantija, ka eglīte, kuru nopirkāt, nav zagta? Vai to kāds kontrolē?

2017. gada 15. decembrī 8:54

Šā gada pirmais un publiski atzītais eglīšu zādzības gadījums notiek Grobiņā. Nakts melnumā divi vīrieši tiek pieķerti zāģējam sev nepiederošas eglītes. Zaļsvārces tie noskatījuši nevis mežā, bet gan rūpīgi iekoptā privātā īpašumā. Kad vēju galvaspilsētas likumsargi aiztur zagļus, tie paspējuši nozāģēt 15 egles.

Saturs turpinās pēc reklāmas

”Viens no vīriešiem skaidroja, ka viņam ir liela ģimene. Piecpadsmit cilvēku un katram uz Ziemassvētkiem ir vajadzīga egle.”

Šai versijai līdz galam ticēt negribas. Iespējams, ka zagļu nolūks ir cits. Nozagt egles un tās pārdot. Kāda ir garantija, ka starp godīgajiem egļu tirgotājiem nav kāds, kurš nesmādē šādu kociņu pārdošanu? Izrādās, ka tirgotājiem pietiek, ja līdzi ir dokuments, kurš apliecina, ka tirgotāja īpašumā ir zeme, uz kuras eglītes aug.

Kā skaidro Valsts mežu dienesta mežsaimniecības daļas vecākā referente Daiga Breijere, viņi parasti pārbauda tikai dokumentus. Uz īpašumu neviens nebrauc un neskata, vai kociņi nozāģēti tieši tur. Policija reaģē, ja ir pamatotas aizdomas, ka kāds andelē zagtu preci. Un šādi gadījumi, visticamāk, ir. To netieši pierāda dzirdētais sarunā ar kādu eglīšu tirgotāju.

  • Tirgotājs: Man viņas nāk no zināmām vietām. Man te nekas tāds kā, piemēram, piebrauc busiņš un ievedīs te kaut kādas eglītes. Piemēram, Tu. Esi kaut kur dabūjis egles un piedāvāsi tās man. Es tās neņemšu.
  • Žurnālists: Tādi gadījumi ir bijuši?
  • Tirgotājs: Jā. Pagājušo gadu bija vienu reizi, kad piebrauc busiņš. Tas pilns ar eglītēm. Viņš man sāk skaitīt, ka egle viņam izmaksā tik un tik, man viņš to pārdos par tādu un tādu cenu un kāda būs mana peļņa. Man tas absolūti nav vajadzīgs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Pietiekami labs piemērs tam, ka viss atkarīgs no tirgotāja godaprāta, jo nekad nevar zināt, vai kāds ļaunprātīgi neizmantos ikgadējo Latvijas Valsts mežu atļauju, ka katrs valsts mežā var nocirst vienu zaļsvārci.

Uzņēmuma pārstāvis Tomass Kotovičs Bez Tabu stāsta, ka šādi gadījumi bijuši gan laikos, kad šādas atļaujas netika dotas, gan tagad.

”Šajā laikā mūsu drošības dienests pastiprināti uzrauga vietas, kuras potenciāli var kļūt par zagļu apciemošanas punktu. Sodi ir pietiekami bargi.

Gan naudas sods, gan iespējama automašīnas, ar kuru ved zagtos kokus konfiskācija, gan zāģēšanas rīku atņemšana.”

Atliek atgādināt, ka, ja esat nolēmis pats braukt uz mežu pēc Ziemassvētku egles, jāatceras, ka tās Valsts mežā drīkst cirst grāvju malās vai stigās zem elektrolīnijām un tikai vienu. Vēl jāatgādina, ka ap Rīgu 50 km rādiusā eglītes cirst ir aizliegts “Rīgas mežu” īpašumā. Ir jālūko, kur redzama Latvijas Valsts mežu dzeltenā zīme.

Alberts Dinters
Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas