tv3.lv

Mārupes dome rūpēsies par "Pieminekli Berlīnes bombardētājiem!"

2021. gada 5. maijā 22:10

Mārupes novada Skultes ciemata centrā jau desmitiem gadu uzstādīts piemineklis, kur uz podesta novietota lidmašīna. Pievienotajā plāksnītē lasāma informācija, ka piemineklis veltīts padomju armijas pilotiem, kuri 1941. gadā bombardēja Berlīni.

Apdzīvota vieta Skulte atrodas tieši blakus lidostai Rīga. Savulaik ciemats izveidots armijas vajadzībām, tajā lielākoties dzīvoja virsnieki. Tāpat Skultē notika pilotu mācības.

“Bez Tabu” izdodas noskaidrot, ka ar piemineklī redzamo lidmašīnu nemaz nebija iespējams piedalīties Berlīnes bombardēšanā, jo kara laikā šāds lidmašīnu modelis vēl nemaz netika ražots. Tāpat padomju armijas piloti uz Berlīni nedevās ne no Rīgas, ne piegulošā teritorijā esošās Skultes.

Ilggadējais Skultes pamatskolas bibliotekārs un skolotājs Valdis Čeičs pētījis ciemata vēsturi. 1941. gada Berlīnes bombardēšanai saiknes ar Latviju nav. Ja padomju lidaparāti tiešām aizlidoja līdz Berlīnei, tad tie pacēlušies no lidlauka Sāremā. Pēc kara aviācijas pulks no Igaunijas pārcelts uz Skulti. Piemineklis varētu būt izveidots 1971. gadā, 30. bombardēšanas gadadienā. Pašreizējais lidaparāts postamentā uzstādīts vairākus gadus pēc tam.

Valdis Čeičs
novadpētnieks

1941. gadā Skultes lidlauka vēl nebija, “IL-28” arī nebija. Pirmais torpēdu aviācijas pulks bija, viņi lidoja ar lidmašīnām “DB-3”. Līdz piektajam septembrim vairākos uzlidojumos bombardēja Berlīni. Ar piemineklī redzamo “IL-28” nevarēja piedalīties Berlīnes bombardēšanā, jo tos vēl neražoja. Militārais tūrisms pasaulē ir ļoti attīstīts. Cilvēki brauc ne tik daudz pēc skata, bet viņiem vajag leģendu.

Līdz šim par pieminekļa izskatu rūpējušies iedzīvotāji, kuri katru gadu pirms 9. maija veikuši vizuālus uzlabojumus. Mārupes novada dome pieminekli no iedzīvotājiem pirms diviem gadiem pārņēmusi savā paspārnē. Līdz šim būtiski resursi pieminekļa atjaunošanā nav ieguldīti. Pēc “Bez Tabu” jautājumiem par aprakstā lasāmo, pašvaldībā pat veikta neliela izmeklēšana.

Ilze Žunde
Mārupes novada domes pārstāve

Pagājušajā gadā bija viens brīdis, kad plāksnīte no objekta bija pazudusi. Pēc dažām dienām parādījās jauna. Neviens nepievērsa uzmanību tekstam. Mēs saprotam, ka šī lidmašīna nevarēja piedalīties Berlīnes bombardēšanā. Katrā gadījumā šī informācija tiks nomainīta. Šobrīd jau ir dots uzdevums mūsu tūrisma koordinatoram, lai apkopotu korektu informāciju par šo objektu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Uz rietumiem pavērstais piemineklis atrodas uz dzīvokļu īpašniekiem piederošās zemes. Lai teritoriju varētu labiekārtot, pašvaldība vēlas arī zemi iegūt savā īpašumā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm