tv3.lv

Minimālās algas palielinājums: finanšu speciālisti tomēr neiesaka ieslīgt eiforijā

2021. gada 21. janvārī 17:59

Gadumija jau sagaidīta. Un 1. janvāris arī šogad ir atspēriena punkts vairākām izmaiņām, kas skar mūsu ikdienu. Nereti izmaiņas redzamas arī veikalu plauktos, atsevišķām pārtikas produktu cenām kļūstot augstākām vai gluži pretēji – preces pat kļūst lētākas.

Bez Tabu salīdzināja piena, sviesta un cukura cenas, piefiksējot tās 2020.gada nogalē un jaunā gada sākumā. Atšķirības fiksējām konkrēta sviesta ražotāja produkta cenām, pēc Jaunā gada tai samazinoties.

Henriks Danusēvičs
Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents

Nu, šobrīd nav nekādu tādu krīzes pazīmju, viss palēnām tiek iekļauts izmaksās. Protams, ka šī te attālinātā darbošanās prasa papildus tēriņus. Un preces kļūst dārgākas, un arī pārvadājumi kļūst nedaudz apgrūtinātāki, kas arī sadārdzina preces. Mēs jau esam dzirdējuši dažādas prognozes, ka pārtikas produkti samazināsies pasaulē uz vienu iedzīvotāju. Bet mēs dzīvojam lauksaimnieciskā un zaļā zemē, un es ceru, ka mūs šī krīze neskaras. Vienīgi tie produkti, kas pasaulē tiek aktīvi pārdoti, ka tie kļūs dārgāki, jo neviens jau nav ieinteresēts pārdot kaut ko lētāk, ja to var pārdot dārgāk.

Valstiskā līmenī esot nolemts vēl vairāk atbalstīt vietējos ražotājus un pašu sarūpēto produkciju, tādējādi arī apgrozot naudu tepat Latvijā. Tomēr dažas no preču grupām patiešām kļūst dārgākas.

Aleksis Jarockis
Finanšu ministrijas pārstāvis

Ja mēs skatāmies uz patēriņa nodokļiem, tad pakāpeniski pieaugs akcīzes nodoklis tabakas izstrādājumiem, kā arī Saeima pieņēma lēmumu, ka arī tabakas aizstājējprodukti kļūs par akcīzes preci. Vēl arī tāds nozīmīgs lēmums, ka pievienotās vērtības nodoklis Latvijai raksturīgajiem augļiem un dārzeņiem saglabāsies 5% likmē.

Izmaiņas skar arī atalgojumu. Proti, no 1. janvāra palielināta minimālā alga – 430 eiro vietā noteikti 500 eiro. Tomēr finanšu speciālisti neiesaka ieslīgt eiforijā, jo arī šis gads aizritēs Covid-19 un to ierobežošanas ēnā.

Līva Zorgenfreija
”Swedbank” galvenā ekonomiste

Šī krīze vispār mums ir mācījusi to, ka tādi riski, ko mēs uzskatām par tādiem, kas ir ar ļoti zemu iestāšanās iespējamību, tie tomēr kaut kādā brīdī var iestāties. Neviens šādu pandēmiju negaidīja, bet tā ir atnākusi. Un tā ir ļoti, ļoti būtiski ietekmējusi visu cilvēku dzīvi. Kopumā – ikkatrai mājsaimniecībai – tas nozīmē, ka ir vērts padomāt par kaut kādu uzkrājumu veidošanu, kaut kāda spilvena veidošanu nebaltām dienām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Danusēvičs vēl piebilst, ka tirgotājiem 2021. gadā būs jāturpina digitalizācija un automatizācija. Un mazajiem, vidējiem uzņēmumiem ļoti būtisks būs finansējums no atbalsta mehānismiem, lai varētu turēt līdzi lieluzņēmumiem.

Arī 2021. gads būs izaicinājumu pilns gan tirgotājiem un pakalpojumu sniedzējiem, gan arī pašiem pircējiem un patērētājiem.

Izmaiņas šogad skārušas vēl arī citas jomas. Piemēram, ieviests jaunu vieglo automobiļu reģistrācijas nodoklis. Pensijā tagad var doties, sasniedzot 64 gadu slieksni. Elektrība kļuvusi lētāka, bet dabasgāze – dārgāka.

Informāciju par iedzīvotājiem būtiskākajām izmaiņām likumos un noteikumos var atrast valdības mājaslapā internetā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm