Mirušie kapos met kūleņus! Ziepniekkalnā starp divām kapsētām būvē dzīvokļu namus; iedzīvotāji pikti

15. novembrī 19:09

Ziepniekkalna iedzīvotāji sparīgi pretojas vairāku daudzīvokļu namu būvniecībai starp divām kapsētām. Tāpat iedzīvotāji bažījas, ka arī mājas var tikt uzbūvētas uz pīšļiem.

“Bez Tabu” redakcijā vērsās rīdzinieki no Ziepniekkalna privātmāju apkaimes. Viņus satrauc vairāku daudzīvokļu namu celtniecība starp divām kapsētām: turpat netālu no būvlaukuma otrpus ielai ir Ziepniekkalna kapi, savukārt būvlaukumam otrā pusē – brāļu kapi, kuros apbedīti Otrajā pasaules karā bojāgājušie padomju armijas karavīri.

Ārija
apkaimes iedzīvotāja

Ir runa par ētiskumu. Starp šiem kapiem būvē un šausmīgi tricina. Cilvēki te [daudzdzīvokļu mājās] dzīvos dziedādami, būs urbānie dārzi ar skatu uz kapiem! Briesmas!

Ziepniekkalna iedzīvotāja Natālija vietas izvēli sauc par amorālu. “Tas ir nonsenss! Mēs vairākkārt norādījām, ka tas ir amorāli. Tuvākie kapi ir dažu desmitu metru attālumā.”

Aizstāvot daudzdzīvokļu namu projektu, Rīgas pašvaldībā norādīja, ka konkrētajā teritorijā atļauta šāda apbūve.

Kaspars Līcītis
Rīgas pašvaldības pārstāvis

Runājot par ētisko aspektu, jāņem vērā, ka viss Rīgas centrs uzbūvēts tur, kur vēsturiski bijuši kapi. Ziepniekkalna kapi atrodas pietiekami tālu no objekta, savukārt piemiņas vieta [brāļu kapi] atrodas aptuveni 70 metrus no objekta. Jāsaprot, ka pilsētā, plānojot apbūvi, ir salīdzinoši sarežģīti izvairīties no vietām, kas atrodas tuvu apbedījumiem.

Iedzīvotājiem daudz iebilžu

Apkaimes iedzīvotāji bažījas, ka arī daudzdzīvokļu namu būvlaukumā var slēpties apbedījumi. “Šajā vietā bija masu apbedījumi. Daļu izraka un pārapbedīja brāļu kapos. Ir iedzīvotāji, kuri uzskata, ka šeit [būvdarbu teritorijā] varētu vēl būt apbedījumi,” – tā iedzīvotāja Natālija.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pašvaldības un daudzdzīvokļu namu projekta attīstītāja “Bonava Latvija” pārstāvji raidījumam norādīja, ka izpēte notikusi vairākkārt: aizvadītā gadsimta 80. gados, kad gribēja, bet tā arī neapbūvēja teritoriju, un pirms dažiem gadiem, plānojot konkrētā projekta realizāciju. Pagaidām apbedījumi neesot atrasti. Ņemot vērā, ka pastāv iespēja, ka būvdarbu zonā varētu slēpties apbedījumi, pašvaldība likusi strādāt ar īpašu vērību un uzmanību. Attīstītājs “Bonava Latvia” sola cieņpilnu attieksmi pret pīšļiem, ja tādi tiks atrasti.

Kaspars Ekša
“Bonava Latvija” pārstāvis

“Esam nolīguši cilvēku, kurš stāv klāt rakšanas darbiem. Arheologs pēta, vai netiek izrakts kāds apbedījums, kauls. Ja tas notiks, būvdarbi tiks pārtraukti un veiks pārapbedīšanu.”

Iedzīvotāji uzskata, ka daudzstāvu nami neiederēsies apkaimes ainavā, kurā šobrīd ir tikai zemā apbūve.

Normunds
apkaimes iedzīvotājs

Protams, pilsēta izplešas, bet jautājums – kā izplešas, vai respektē zaļo zonu? Es dzīvoju ne tikai Latvijā, bet arī Berlīnē. Es ļoti labi varu salīdzināt, kā tur kopa zaļās zonas un saudzēja. Tur arī noteikti būvju augstumi. Celiet šīs daudzstāvu mājas tur, kur tās jau ir, nevis šeit! Līdz 20. gadsimta 60. gadiem šeit bija Ēbeļmuižas teritorija. Te bija tikai vienstāva, divstāvu ēkas. Ja šeit turpina padomju laikā iesākto būvaugstuma pacelšanas taktiku, tad mēs šodien arī dzīvojam padomju Latvijā!

“Bonava Latvija” pārstāvis Kaspars Ekša norādīja, ka konkrētajā zemesgabalā ļauts būvēt daudzstāvu mājas. Attīstītāja pārstāvis pauda, ka pēc sabiedriskās apspriedes, kurā uzklausītas bažas, “Bonava Latvija” nākusi pretī apkaimes iedzīvotājiem: privātnamiem tuvākās mājas stāvu skaits samazināts no sešiem uz četriem stāviem. Vēl divas ēkas ar sešiem stāviem būšot teritorijas dziļumā. Ar šādu namu izvietojumu apkaimes ainava netiks gandēta, uzskata “Bonava Latvija” pārstāvis Ekša. Tāpat projekta attīstītājs sola uzlabot apkaimes infrastruktūru, piemēram, salabot ielu, no kā ieguvēji būšot visi.

Ņemot vērā, ka apkaimē ir arī seni nami, iedzīvotāji bažījas par iespējamo kaitējumu īpašumiem, ko varētu radīt būvdarbu vibrācijas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kaspars Ekša
“Bonava Latvija” pārstāvis

Darbi, kas varētu satricināt grunti, notiks tikai nākamgad, bet jau šogad esam uzsākuši tuvāko ēku plaisu monitorēšanu.

“Bonava Latvija” pārstāvis aicina iedzīvotājus vērsties pie būvniekiem un attīstītāja, ja rodas kādi bojājumi īpašumam.

Iedzīvotāji tiesā apstrīd izsniegto būvatļauju. Pašvaldībā raidījumam norādīja, ka būvdarbus var turpināt, kamēr tiesa izskata iedzīvotāju sūdzību.

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm