tv3.lv

"Naudas nav!" Norāda uz VID lēmumiem neizmaksāt dīkstāves pabalstus

2021. gada 9. jūnijā 17:49

Grāmatnīcas “Valters un Rapa” valdes locekle Iveta Ozola darba dienas vidū raidījumu “Bez Tabu” sagaida tukšā veikalā. Vecrīgā esošajā trīsstāvīgajā grāmatnīcā pamanām vien divus pircējus. Pirms pandēmijas telpās čumēja un mudžēja no tūristiem un grāmatu draugiem, bet šā gada sākumā situācija pasliktinājusies tik ļoti, ka uzņēmēja lūgusi valsts atbalstu.

Šā gada pirmajos mēnešos uzņēmēja atbalstu arī saņēmusi. Līdz šim saņemtie dīkstāves pabalsti sešiem darbiniekiem un atalgojuma subsīdijas trīs darbiniekiem ļāvis, tā teikt, savilkt galus. Maija sākumā Ozola iesniegusi nepieciešamos dokumentus, lai saņemtu atbalstu arī par aizvadīto aprīli. Taču maija beigās Ozola uzzinājusi, ka VID lēmis uzņēmumam vairs nepalīdzēt.

Atbildes vēstulē VID norādījis, ka grāmatnīcai ir atļauts strādāt: “VID, izvērtējot darba devēja iesniegumu, konstatē, ka ieņēmumu samazinājums nav saistīts ar saimnieciskās darbības ierobežojumiem.”

Tam gan kategoriski nepiekrīt grāmatnīcas valdes locekle, kura norāda, ka ieņēmumu samazinājums ir tiešā mērā saistīts ar saimnieciskās darbības ierobežojumiem.

Iveta Ozola
“Valters un Rapa” valdes locekle

Kā nav saistīti? Aprīlī mēs visi centāmies nekur neiet. Vecrīga vispār ir mirusi. Ciet visas viesnīcas, ēdināšanas uzņēmumi. Nav runa par maiju, nav runa par jūniju. Mēs esam visus cilvēkus atsaukuši, cenšamies strādāt, lai būtu. VID atbildējis, ka naudas nav. Mīļie, naudas nav par aprīli, nerunājot par maiju, kam tas ir vajadzīgs.

Ozola lēmumu pārsūdzējusi un pirms “Bez Tabu” ierašanās saņēmusi atbildi, ka VID lēmumu nemainīs. Raidījums “Bez Tabu” saņēmis daudzu iedzīvotāju sūdzības par VID vilcināšanos vai atteikumu izmaksāt dīkstāves pabalstus. Arī Latvijas Tirgotāju asociācijā saņemti signāli no uzņēmējiem.

Veikalnieki gana ilgi neesot varējuši pilnvērtīgi strādāt, un, Danusēviča ieskatā, arī šobrīd cilvēkiem tiekot dots nepareizs signāls.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Henriks Danusēvičs
Latvijas Tirgotāju asociācijas vadītājs

Atsevišķiem uzņēmumiem prasa, kāpēc dīkstāvē nevarētu pārprofilēties un darīt kaut ko citu. Piemēram, augstas klases restorānam VID prasa, kādēļ nekonkurē ar piegādi mājās. Šobrīd tiek organizētas kampaņas, lai cilvēkiem stāstītu, ka nedrīkst iet uz veikalu. Šī zombēšana nav pamatota, tas ir kaitīgi arī valsts budžetam.

Ieņēmumu dienestā norāda, ka katrs iesniegums tiek rūpīgi izvērtēts. Šajā gadījumā grāmatu tirgotājiem neviens neesot liedzis grāmata piegādāt ar, piemēram, pakomātu starpniecību, tādēļ atbalsts nepienākas.

Ina Reinšmite
VID Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes direktore

Ja nav saimnieciskās darbības ierobežojumi, maksātājs cenšas veikt savu saimniecisko darbību. Šobrīd ir tāda situācija, kad nekas vairs nebūs tā, kā bija līdz šim. Jācenšas darīt biznesu, jāmeklē jaunas metodes, modeļi, jaunas idejas. Jācenšas atgriezties un darīt darbu, nevis tikai gaidīt pabalstus.

No 1. decembra VID dīkstāves pabalstos un algu subsīdijās izmaksājis 145 ar pusi miljonus eiro. Ar katru mēnesi atbalstu saņēmēju skaits samazinās. Ekonomikas ministrijā norāda, ka saņēmuši sūdzības par darba spēka nepieejamību, līdz ar to darba ņēmējus jāstimulē atgriezties apritē. ”

Mēs saredzam, ka, sākot ar jūliju, vairs nav turpināms atbalsts par dīkstāvi, jo tas iet roku rokā ar Covid-19 ierobežojošiem pasākumiem. Bet ir turpināms pasākums algu subsīdijām, apgrozāmiem līdzekļiem,” stāsta Ekonomikas ministrijas Uzņēmējdarbības konkurētspējas departamenta vadītāja.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ministrijā gan norāda, ka uzņēmējiem arī turpmāk būs pieejami dažādi atbalsti, piemēram, mājaslapu attīstīšanai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm