tv3.lv

“Par apkuri 25 eiro, blakus mājai visi 50!” Ko dod mājas siltināšana?

Attīstības finanšu institūcija Altum aicina parūpēties par apkures sezonas tēriņiem, vienoties ar kaimiņiem, un pieteikties daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanas programmai.

2018. gada 4. martā 8:51

Līdz pat 50% no izmaksām, kas tiks tērētas mājas siltināšanas darbiem, iedzīvotāju vietā apmaksās valsts no Eiropas Savienības līdzekļiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tas gan negarantē grandiozas pārmaiņas visām mājām Latvijā. Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums ir 166 miljoni eiro, kas pietiks aptuveni 1000 mājām. Šobrīd pieteikumu skaits sasniedz 300.

Vai tas tiešām dod rezultātus? 

Māja Kurzemes prospektā 14 celta 1972. gadā, Valentīna Jermaka ir viena no pirmajām nama iedzīvotājām, un ilgajā laika periodā piedzīvotas īpaši bargas ziemas.

Kundze stāsta, ka istabas temperatūra noslīdējusi pat līdz +13 grādu atzīmei: “Varbūt tāpēc man bija tāda enerģija, jo aukstumā dzīvoju.”

Vispirms dzīvokļu īpašnieki lēmuši ņemt vadības grožus savās rokās, atteikušies no namu pārvaldnieka, un nodibinājuši dzīvokļu īpašnieku kooperatīvo sabiedrību (DZĪKS).

Par uzkrātajiem līdzekļiem īstenojuši ievērojamus ēkas remontdarbus, līdz radās iespēja veikt mājas siltināšanas darbus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kredītsaistības uzņēmies DZĪKS, un šogad jau būs apmaksātas. Valentīna atzīst, ka grūtākais šajā procesā ir pārmaiņām pierunāt dzīvokļu īpašniekus, no sākuma daudzi būšot pret.

“Tagad mēs dzīvojam siltumā, jo varam regulēt paši siltumu. Man pagājušajā mēnesī apkures rēķins (trīs istabu dzīvoklis) bija 25 eiro, blakus mājai, kas nav siltināta, visi 50 eiro!”

Bez Tabu sadarbībā ar Altum veica eksperimentu, ar termokameru pārbaudot divas vienādas mājas, no kurām viena ir siltināta, bet otra nē. Jo aukstāka ārējā siena, jo mazāk siltuma zūd no mājas.

Siltinātas mājas sienas temperatūra bija -12,5 grādi, savukārt nesiltinātas -9 grādi. Trīs grādu starpība vēl nenozīmē, ka siltinātas mājas istabā būs par trīs grādiem siltāks, taču to varēs pamanīt komunālo pakalpojumu rēķinā.

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm