tv3.lv

Piparkūkas izvietojam gan telpiskā eglītē, gan uzkarinām uz krūzes malas! Ieteikumi piparkūku gatavošanā

2018. gada 9. decembrī 17:40

Piparkūku laiks ir sācies! Lai prieku sagādātu ne tikai to gatavošanas process, bet arī pats rezultāts, smaržīgā našķa gatavošanas lietpratēja pavāre Inese Vedeice gatava steigties palīgā ar padomiem un ieteikumiem. Oriģināla svētku galdā izskatīsies piparkūka eglīte. Lai to izgatavotu, vispirms izcep dažāda lieluma piparkūku zvaigznītes, tad katru atsevišķi izdekorē un salīmē, liekot vienu uz otras. Līmē ar glazūru, ko izmanto dekorēšanai. 

Glazūrai nepieciešams viens olas baltums, ko sakuļ putās un pakāpeniski pievieno 400 gramu pūdercukura, tad pievieno citrona sulu, masu ievieto konditorejas maisiņā, kam nogriež galu, un veido zīmējumus. Piparkūku eglīti dekorē ar dažādas krāsas rotām un virtenēm, ja vēlas tikai dabīgas krāsas, olbaltuma glazūrai pievieno dažus pilienus burkānu vai biešu sulas.

Ar jaunas, īpašas veidnes palīdzību var izveidot pavisam oriģinālas piparkūkas, ar tām var dekorēt jebkāda lieluma un lietojuma krūzes, iespraudiet krūzes maliņā.

Lai piparkūku raksts izdotos viendabīgs, svarīgi pabeigt līniju, neatraujot roku no zīmējuma.

Piparkūku mājiņa arī veido savdabīgu telpas dekoru, tās sienas un jumtu iegriež ar šablona palīdzību, salīmē kopā ar izkausētu cukuru.

Lai mājiņa iegūtu sniegotu rakstu, dekorē ar to pašu olbaltuma glazūru, ko izmanto piparkūku dekorēšanai. Jau gatavu mājiņu var papildināt ar eglīšu mežu un rotāt galdu. Piparkūku mājiņas radās Eiropā jau 19. gadsimtā, precīzāk, Vācijā, iedvesmojoties no brāļu Grimmu pasakas “Ansītis un Grietiņa”.

Eiropā piparkūkas ir pazīstamas vairāk nekā tūkstoš gadus. To aizsākumi meklējami Francijā, kur īpaši mācīti mūki čakli cepa medus kūkas un tās pārdeva klosteru aptiekās, jo medum tika piedēvētas dziedinošas īpašības. Tādas kā šodien tās Eiropā izplatījās tikai 15. gadsimtā.

Vissenākās šodien pazīstamo piparkūku cepšanas tradīcijas saglabājušās Vācijā, un tieši no turienes piparkūku mode atceļojusi uz Latviju.

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm