Profesore: Latviešiem pietrūkst pašapziņas, mums jālepojas plašāk par savu valodu un kultūru

2022. gada 28. novembrī 23:29

Ar ko Latvija var lepoties? Tieši tik elementāru jautājumu “Bez Tabu” uzdeva Brīvības pieminekļa apkaimē sastaptajiem iedzīvotājiem un arī sociālās tīklošanās vietnes “Facebook” lietotājiem.

Raidījuma sekotāji “feisbukā” akcentē skaistās sievietes, zaļo dabu, gudros, čaklos un radošos ļaudis, sporta sasniegumus un unikālos svētkus, piemēram, dziesmu un deju svētkus. Līdzīgās domās ir arī kameras objektīvā nokļuvušie latvieši.

Latvija var arī lepoties ar patiešām daiļu pieminekli, leģendām apvītu sarkanbaltsarkano karogu un spēcīgu himnu. Tomēr līdzīgi simboli ir arī citām valstīm. Ar ko gan vēl Latvija atšķiras un ir unikāla, raugoties uz pasaules fona.

Profesore un zinātniece Janīna Kursīte-Pakule uzskata, ka Latvijas atpazīstamības zīme ir arī latviešu valoda, ko pasaulē novērtē augsta līmeņa vērtību apzinātāji. Latvijas unikalitāte ir arī ornamenti, ko vēl joprojām – kopš Bronzas laikmeta – cildinām un pielietojam visdažādākajos veidos, sākot ar apģērbu un beidzot ar sarežģītām kombinācijām deju svētkos.

Latvija arī ilgstoši tiek uzskatīta par vienu no viszaļākajām valstīm pasaulē. Latvieši arī parādījuši pasaulei, kā svinēt. Ko vien vērti ir dziesmu un deju svētki, kas gaidāmi jau nākamgad. Vēl zīmīgi, ka 31. decembris mūsu valstī ir oficiāla brīvdiena. Eiropas Savienībā vēl tikai Zviedrijā tas ir “sarkanais datums”, tiesa gan – tikai banku sektoram. Latvijas ģimenes var uzgavilēt ar teju garāko bērnu kopšanas atvaļinājumu pasaulē un vēl, un vēl, un vēl… Šīs ir tikai dažas lietas, ar ko varam lepoties. Un tas esot jādara, apliecina “Bez Tabu” uzrunātie medicīnas jomas eksperti.

“Protams, ir ārkārtīgi svarīgi cilvēkam lepoties, tas sniedz veselīgu baudas sajūtu un motivāciju turpmākiem sasniegumiem,” saka ārsts-psihiatrs Jevgenijs Iznovs.

Tikmēr Latvijas Psihologu biedrības valdes priekšsēdētājs Jānis Ekmanis uzsver, ka katram ir jāatrod lepošanās robeža, proti, izteikta lepošanās var ietekmēt citus sadzīves procesus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Cilvēki piedzīvo emocionālo saviļņojumu, ka viņi ir liela sociālā grupa, ka viņi ir kopā,” Valsts svētku svinēšanu komentē vēsturniece Vita Zelče, uzsverot arī galvenās vērtības – valsts, demokrātija, sava pagātne, tradīcijas un sasniegumi.

Žurnālists
Medijos pavadīti vairāk nekā 14 gadi. Uzskata, ka katrs stāsts un problēma ir iespēja sabiedrībai atgādināt par dažādām dzīves situācijām, kas var skart jebkuru no mums. Strādājot, rod iespēju ne tikai risināt problēmas, bet arī pamācīt citus labākai ikdienai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm