“Putinisti brauks ziedus nolikt!” Lauku angārā uzglabā saglabātās okupekļu daļas

11. novembrī 19:52

Liepājā nesen nojaukto padomju režīmu slavinošo pieminekli iedzīvotāji uziet kādā angārā tālu prom no vēju pilsētas. Atradējs vaicā – vai kāds vairākas tonnas smago “okupekli” nav dabūjis “pa draugam” un negrasās piepelnīties, nododot to metāllūžņos?

Pieminekli “1941.gada Liepājas aizstāvjiem” vēju pilsētā demontēja oktobra beigās. Drīz pēc demontāžas iedzīvotājs to ieraudzīja aptuveni 200 kilometru attālumā no Liepājas, lauku apkaimē, novietotu guļus, blakus angāram. Iedzīvotājs, kurš atrada monumentu, bet vēlējās saglabāt anonimitāti, pauda izbrīnu, kāpēc monuments tur atrodas. Viņš bažījas, vai kāds, kā pats saka, “neuzvārīsies”, nododot vairākas tonnas smago bronzas pieminekli metāllūžņos.

“Bez Tabu” komanda apsekoja iedzīvotāja norādīto vietu un konstatēja, ka piemineklis jau novietots zem jumta, angārā.

Žurnālisti uzklausīja apkaimes iedzīvotāju, kurš informēja, ka konkrētais angārs daudzus gadus nav lietots. Tā saimnieks ilgstoši un nesekmīgi centies atrast nomnieku angāram. Viņš ne acu galā nevēlas redzēt okupāciju slavinošo pieminekli sev kaimiņos.

apkaimes iedzīvotājs

Uzzinot, ka tas šeit atrodas, visi tie putinieši brauks te ziedus nolikt. Nē, tas neiet krastā! Viņiem šī vieta būs kā modžahediem Meka. Brauks, miera nebūs! Elksniņš būs klāt kā nagla! Mēs arī redzējām, kā atveda. Nav nekāds liels notikums. Kad Putinu pakārs, tad būs liels notikums, bet šis tikai metāla gabals, bet vīri zina, cik maksā. Vai tas tur ilgi gulēs? To es nezinu. Bronza. 7000 eiro tonnā var dabūt!

“Bez Tabu” noskaidroja, ka konkrēto angāru nomā Latvijas Okupācijas muzejs, kam uzticēts glabāt tos okupāciju slavinošos pieminekļus, to daļas, ko eksperti atzinuši par saglabājamām mākslinieciskās vērtības un citu apsvērumu dēļ.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Solvita Vība
Latvijas Okupācijas muzeja direktore

“Rīgā mums ir pamatkrātuve, bet šie demontētie objekti, fragmenti nevar tajā tikt izvietoti lielā apjoma dēļ, tāpēc ir atsevišķa krātuve, šis angārs, kur šos objektus varam izvietot. Tur ir vairāki objekti, ne tikai šis viens. Konkrētajā angārā jau ir vairāk nekā 10 objektu.”

“Bez Tabu” uzklausīja vairākus iedzīvotājus, kuri pauda viedokli, ka demontētos pieminekļus, to daļas, kas tiek glabātas angārā, varētu izvietot vienuviet publiskai apskatei, izveidojot pieminekļu parku. Okupācijas muzejā norādīja, ka okupācijas laika atliekas nav plānots eksponēt, vismaz tuvāko gadu laikā ne.

Solvita Vība
Latvijas Okupācijas muzeja direktore

Negrasāmies objektus eksponēt, lai šo eksponēšanu neizmantotu režīma godināšanai, padomju okupācijas varas atbalstam. Kara Ukrainā kontekstā tas tiek uztverts arī kā atbalsts Krievijas militārajai agresijai. Mums nav ieceres eksponēt, tas ir izslēgts, tas vispār nav apspriežams. Man bieži saka, ka Lietuvā ir šāds parks, tur cilvēki apskata šādus objektus. Tomēr es neuzskatu, ka jābūt šādam izklaides parkam, kas piesaistītu tūristus un radītu interesi par padomju okupāciju, šos laikus romantizējot. Tā nevar būt vieta, kur uzņemt “selfijus” un jautri pavadīt laiku. Ja veidotu ekspozīciju, tai jābūt nopietnai, ar nopietnu saturu, informatīvai. Jautājums: vai cilvēkiem to vajag? Pieņemu, ka kādreiz varēs veidot šādu ekspozīciju, ja to darīs ar akadēmisku pieeju un nopietnu informāciju.

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm