tv3.lv

Raimonds Pauls: “Žoržiks var lepoties, ka ticis Holivudā!” Latviešu zelta šlāgeris spīdzina amerikāņus

2019. gada 13. februārī 8:59

Latviešu dziesmas sadzirdējusi varenā Holivuda – tās iekļautas filmā. Tiesa, mūsu visu iemīlētie skaņdarbi filmā tiek izmantoti cilvēku spīdzināšanai. Šis fakts nemulsina, gluži otrādi – sajūsmina – latviešu estrādes zvaigzni Žoržu Siksnu, kura dziedātā ”Pasaulīte” filmā ir viens no spīdzināšanas ”rīkiem”. Siksna vēlētos, lai piemēru no Holivudas ņem arī tautieši un ar šo dziesmu spīdzina atbildīgos par Rīgas ielu slikto stāvokli un korumpētas amatpersonas.

Pirms dažām dienām pašmāju interneta vietnes satricināja ziņa par pērn tapušu Holivudas filmu ”Prospect”, kurā kā spīdzināšanas ”rīki” tiek izmantotas divas Latvijā mīlētas dziesmas: Raimonda Paula komponētā un Žorža Siksnas izpildītā ”Pasaulīte”, kā arī komponista Imanta Kalniņa garadarbs ”Dūdieviņš”.

Rīgas ielās uzklausīto iedzīvotāju viedoklis par latviešu nācijai nozīmīgu dziesmu šādu izmantošanu nav viennozīmīgs, savukārt ”Pasaulītes” izpildītājs un latviešu estrādē nozīmīga personība Žoržs Siksna ir sajūsmā par iespēju skanēt Holivudā.

Žoržs Siksna

Žoržs Siksna
tautā mīlēts dziedātājs

Kad uzzināju, ka ar šo dziesmu [”Pasaulīti”] filmā tiek spīdzināti cilvēki, tas izraisīja patīkamas emocijas. Varbūt šo dziesmu varētu izmantot arī mūsu dienesti savā darbā, piemēram, pratinot ”Rīgas satiksmes” večus. Tāpat varētu paspīdzināt arī Rīgas domniekus, jo redzam, kādi tagad ir Rīgas ceļi. Šī dziesma ir ar skaistiem vārdiem. Skatoties uz Rīgas ceļiem, tiešām gribas dziedāt: ”Kā lai tiekam līdzi tai pasaulītei?”

Raimonds Pauls: Žoržiks tagad var lepoties

Arī ”Pasaulītes” komponists maestro Raimonds Pauls uztver šādu dziesmas izmantošanu ar smaidu.

Raimonds Pauls

Raimonds Pauls
komponists

Žoržiks varēs teikt, ka tagad ticis Holivudā. Koncertos šo varēs apspēlēt. Viņu aizvien mīl publika, uzņem ”uz urrā”! Savā laikā, kad daudz tika spēlētas manas dziesmas, tās izmantoja daudzās filmās. Tur tās dziedāja gan skaidrā, gan pillā, visādās kombinācijās. Neredzu tur neko sliktu.

Tāpat Raimonds Pauls atminas, ka agrāk, kad daudzviet viņa hitu atskaņošana un izpildīšana bija ikdiena, no autortiesībām esot varējis labi nopelnīt. Tagad lielās peļņas laiki esot beigušies, tomēr izceļ dziesmu-grāvēju ”Miljons rožu”, kurā pēc Allas Pugačovas izpildījuma iemīlējās Āzija. Tur tā tiek pārdziedāta aizvien, tāpēc no Āzijas turpina saņemt honorārus.

Filmas budžets. Cik no tā “atlēks” par dziesmu izmantošanu?

Filmas ”Prospect” budžets ir Holivudai salīdzinoši niecīgs – 3,9 miljoni dolāru. Tomēr kritiķi filmu novērtējuši gana atzinīgi. Galvenās lomas atveidotājs ir Pedro Paskāls, kurš filmējies tādos slavenos seriālos kā ”Game of Thrones” un ”Narcos”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

”Pasaulītes”, ”Dūdieviņa” un citu latviešu dziesmu autori pārvaldīt autortiesības uzticējuši kompānijai ”Mikrofona ieraksti”. ”Sadalot honorāru, katrs nopelna vairākus simtus, teiksim tā,” teic ”Mikrofona ierakstu” līdzīpašnieks Guntars Račs.

Guntars Račs

Guntars Račs
“Mikrona ierakstu” līdzdibinātājs

Katram ir sapnis, lai viņa mūzika nonāk filmā. Ja mūzika ir kā filmas tēma, tad tās summas ir nopietnas, bet šajā gadījumā dziesmas izmantotas mazos fragmentos. Filmas budžets arī nav liels. Mums ir vairāki kolēģi, aģentūras, kas nodarbojas ar dziesmu ievietošanu filmās. Ir bijuši jau vairāki darījumi ne sevišķi lielās filmās, bet laiku pa laikam tas notiek. Pirms kāda gada viņi lūdza atļauju izmantot dziesmas. Iemeslu parasti nepaskaidro, atsūta īsu filmas aprakstu, nepaskaidrojot, kādā vietā dziesmas tiks izmantotas. Es domāju, visi priecājas, ka vispār izvēlas kādai filmai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm