tv3.lv

Rentgens reizi nedēļā! Pierobežas iedzīvotāji sūdzas par jaudīgo muitas skeneri Vientuļos!

Latvijas – Krievijas robežpunkts “Vientuļi” šobrīd tiek dēvēts par modernāko robežkontroles punktu Latvijā. 2016. gada pavasarī noslēdzās tā rekonstrukcija, jaunā robežpunkta būvniecība un aprīkošana izmaksāja 17 miljonus eiro.

2017. gada 4. janvārī 19:38

Uzcelta arī atsevišķa ēka, kas aprīkota ar stacionāro kravu un transportlīdzekļu rentgena iekārtu. Ja skeneris atklāj ko aizdomīgu, spēkratu iedzen īpašā angārā papildus pārbaudēm.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tuvākā pilsēta, vien pāris kilometru attālumā no robežkontroles punkta “Vientuļi” ir Viļaka. Tās iedzīvotāji robežu šķērso diezgan regulāri, galvenokārt, lai Krievijā iegādātos pārtikas produktus un degvielu, kas kaimiņvalstī maksājot lētāk.

Jo biežāk nākas šķērsot robežu, jo vairāk iedzīvotāji sāk uztraukties par automašīnu skenera ietekmi uz veselību. Apkārt iekārtai uzstādītas brīdinājuma zīmes – “Jonizējošs starojums” un “Gājēju kustība aizliegta.”

Rodas vairāki jautājumi – cik bieži skeneris var apstarot vienu automašīnu? Cik ilgi starojums saglabājas? Vai drīkst ēst produktus, kas palikuši mašīnā? Vai pēc tam tajā drīkst sēdēt bērni?

Bez Tabu skatītāji stāsta, ka ne vienmēr muitnieki liek cilvēkiem izkāpt no automašīnas, kamēr rentgena iekārta darbojas.

Iekārtu licencēšana un uzraudzība

Rentgena iekārtas licencē Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centrs. Pirms tās nonāk muitnieku rīcībā, tiek veiktas visas nepieciešamās drošības pārbaudes, un sagatavots personāls, kas ar tām strādā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Maruta Bukleviča, Valsts Vides Dienesta pārstāve

Būtībā jonizējošs starojums ir iedarbība, bet mēs regulāri saņemam arī fona radiāciju, un šis starojums, kas ir šīm iekārtām ir ļoti saudzējošs. Kontroles brīdis ir tik īss, ka nekāda paliekoša radiācija neveidojas.

Iekārtu lietošanas instrukcija

Kontroles laikā automašīnā neviens nedrīkst atrasties – ne pasažieris, ne automašīnas vadītājs. Tas paredzēts lietošanas instrukcijā, un to kontrolē muitnieki. Pat ja gadās situācija, ka automašīnā palicis kāds pasažieris, un muitas amatpersona to nav ievērojusi, tad tur pat atrodas avārijas virve, kuru izvelkot, ierīces darbība nekavējoties tiek pārtraukta.

Igors Gorenko, Muitas pārvaldes Latgales MKP daļas pārstāvis

Ja cilvēks vēlas, mēs neaizliedzam izņemt pārtikas produktus. Saistībā ar Āfrikas cūku mēri, ir aizliegts pāri robežai vest gaļas un piena produktus, bet, ja cilvēki vēlas, no automašīnas var izņemt arī konfektes.

Katrā muitas kontroles punkta teritorijas vietā ir cits, atšķirīgs starojums, kas ir atkarīgs no tā, cik tālu ir stacionārā transporta līdzekļu kontroles sistēma. Jo tālāk atrodamies no tās, jo tas ir mazāks.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lai pierādītu, ka paliekošā radioaktivitāte nerodas, tika veikts eksperiments, ņemot talkā radiācijas līmeņa mērierīci. Identiskie mērījumi pirms un pēc skenēšanas apstiprināja – ja spriegums tiek izslēgts, jonizējošā starojuma vairs nav.

Pirms un pēc iekārtas ieslēgšanas mērierīce uzrādīja vienādus skaitļus – vidēji 0,07 mikrozīvertus stundā. (Tāds ir Vientuļu dabiskais radiācijas fons.)

Radiācijas līmenis dažādās Latvijas vietās atšķiras. Vidēji tas ir mazāks par 0,1 mikrozīvertu stundā (jeb zem 876 mikrozīvertiem gadā) Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centrs veic uzraudzību ar monitoringa staciju palīdzību.

Pieļaujamās starojumu dozas

Normatīvajos aktos paredzētās pieļaujamās starojuma dozas attiecas uz starojumu, kas saņemts papildus dabiskajam starojumam. Tās ir noteiktas atšķirīgas:

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

  •  iedzīvotājiem (1 milizīverti gadā = 1000 mikrozīverti gadā),
  •  darbiniekiem, kas iesaistīti darbību veikšanā ar jonizējošā starojuma avotiem (6 milizīverti gadā B kategorijas darbiniekiem, 20 milizīverti gadā A kategorijas darbiniekiem). Bez tam darbinieku saņemtā doza tiek kontrolēta ar individuālā dozimetra palīdzību. Netiek pieļauta iespēja, ka darbinieku vai iedzīvotāju gada dozas varētu pārsniegt tiesību aktos noteiktos limitus.

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm