tv3.lv

Rēzeknieši nakts melnumā debesīs pamana ko neparastu

2021. gada 14. maijā 19:10

Ap plkst. 23.00 Rēzeknes pusē dzīvojošā Elīna izgāja no mājas un palūkojās augšup. Elīna iesteigusies mājā pēc dzīvesbiedra, un tad jau divatā brīnījušies par debesīs redzamo. Ģimenei lidojošos objektus izdevies iemūžināt arī vairākās fotogrāfijās.

Vīrs redzamo centies arī nofilmēt, taču vēlāk pārskatos materiālu atklājies, ka fotogrāfijās lidaparāti redzami krietni labāk.

Elīna
Rēzeknes puses iedzīvotāja

Ap 23.00 izgāju ārā, zvaigžņotajās debesīs ieraudzīju kaut ko neparastu. Viens aiz otra, izskatījās, ka lidmašīnas lidotu. Videomateriālā izskatās, ka tie punktiņi mirgo, bet dzīvē nemirgoja. Izskatījās kā zvaigznes, kas virzās uz priekšu. Atnākot mājās, sāku skatīties internetā, meklēt, kas tas varētu būt. Paskatījos vairākās lapās, nekas tāds nebija teikts.

Aplūkojot Elīnas fotoattēlus, Latvijas astronomam Ilgonim Vilkam uzreiz ir skaidrs, ko pāris novēroja. Tie bijuši “Starlink” pavadoņi. Sākotnēji pavadoņi lido tuvāk zemei, taču ar laiku tie paceļas aizvien augstāk. Iedzīvotājiem gan nav jāuztraucas par pavadoņu nokrišanu, jo, pazeminoties lidojuma augstumam, tie sadegs.

Ilgonis Vilks
astronoms

Viņi redzējuši “Starlink” pavadoņus. Šobrīd kosmosā palaistā vairāk nekā 1000 “Starlink” pavadoņi, viņi redzējuši tos, kas palaisti 29. aprīlī. Tie vēl ir samērā tuvu zemei, salīdzinoši spožāki. Plānots, ka kosmosā tiks palaisti vairāk nekā 10 000. To mērķis ir nodrošināt internetu visā pasaulē. Šobrīd paziņots, ka maksa būs 99 ASV dolāru mēnesī. Jebkurā vietā, kur internets līdz šim nebija pieejams.

“Starlink” pavadoņi gaismu neizstaro, taču atstaro to no Saules, tādēļ vislabāk tie redzami vēlā vakarā un agrā rītā. Pirmie “Starlink” pavadoņi orbītā tika nogādāti pirms gada. Miljardieris Īlons Masks atzīts par pasaules bagātāko cilvēku, kurš nu īsteno kārtējo projektu. Ar orbītā palaistiem pavadoņiem paredzēts nodrošināt interneta piekļuvi ikvienā planētas nostūrī.

Internetā izveidotas vairākas mājaslapas, kurās var sekot līdzi gan “Starlink”, gan citiem pavadoņiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm