tv3.lv

"Šis spiež uz acīm un kājām!" Dzeramo odekolonu "eksperti" atklāti stāsta savu pieredzi

Rīgas centrā odekolonu ar augstu spirta saturu var iegādāties bez īpašas piepūles. 180 mililitru iepakojums maksā 90 centus. Kaut teorētiski tas tiek tirgots kā losjons pēc skūšanās, tā sastāvā ir 60% spirts, un tas tiek lietots, lai apreibinātos.

2019. gada 8. oktobrī 19:35

Rīgas centrāltirgū bez īpašas piepūles var atrast vairākus kioskus, kuros grādīgais odekolons tiek tirgots. Pārdevējas par nelielo pudelīti pieprasa samaksu vienu eiro. Žurnālistiem atklāj, ka tas pie viņām nav pārāk pieprasīts, jo citviet tirgū tas pieejams nedaudz lētāks.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sētniece, kuras uzdevums ir uzkopt skvēru starp Centrālo staciju un Satiksmes ministriju, raidījumam atklāj, ka katru dienu nākas savākt vairākas nelielās grādīgo odekolonu pudelītes. “Neesmu skaitījusi. Desmit, varbūt vairāk. Es jau no rīta vācu, tagad otru reizi būs jāvāc,” žurnālistiem atklāj sētniece.

Arī “Bez Tabu” pārliecinās, ka Satiksmes ministrijas pakājē dienas vidū mētājas vairāki tukši odekolonu iepakojumi. Turpat blakus uz soliņa ir aizmidzis kāds vīrietis, kuram pie kājām mētājas viens no odekolonu iepakojumiem.

“Bez Tabu” skatītājs iemūžinājis odekolona piegādi vienam no veikaliem Čaka ielā. Attēlā redzams, ka tie tiek piegādāti lielā vairumā.

Rihards
Redzējis odekolonu piegādi

Šā veikala/bāra un blakus esošā “Degvielas” bāra dēļ Čaka ielas posmā no Matīsa līdz Artilērijas ielām ir jūtama alkohola un urīna smaka un redzamas piepampušas sejas. Arī turpat blakus Ziedoņdārzā pie bērnu laukumiem “tusējas” zombiji (kā es viņus saucu). Pašvaldības policija mēdz izgaiņāt viņus, bet tas ir tāpat kā bites dzīt no medus poda, tūlīt būs atpakaļ.

Foto: RIHARDA FOTO

Skatītāja norādītajā veikalā grādīgie odekoloni stāv pie kases, pieejami trīs dažādi iepakojumi. Pārdevēja atklāj, ka vienā dienā tiek pārdotas pat vairākas kastes odekolonu. “Ņem pa vienai, pa divām pudelītēm. Dienā nopērk kādas trīs kastes,” vaļsirdīgi stāsta pārdevēja.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziedoņdārzā sastaptie bezpajumtnieki norāda, ka, lai vakars būtu izdevies, nepieciešams tikt pie trīs odekolona pudelītēm. Kungi ir labi informēti par ieceri ierobežot grādīgā odekolona tirdzniecību. Viņi žurnālistus brīdina par vienu no odekoloniem, kas atstājot negatīvas sekas uz veselību.

Šis ir skarbs. Baigi “spiež” uz acīm. Citiem “dod” pa kājām, citiem pa acīm. Šo labāk nedzert. Šos divus labāk. No rīta gan būs kaltētājs. Cienītais, par to jau sen runā. Jau pirms gadiem diviem. It kā jaunieši dzerot šos. Tikai tādēļ. Arī sievietes dzer.

Arī Ziedoņdārza sētniekam katru dienu jāvāc tukšās pudelītes, dienā tiek savākti pat divdesmit iepakojumi.

Roberts Stašinskis
Toksikoloģijas un sepses klīnikas anesteziologs

Šie cilvēki nokļūst atkārtoti pie mums, arī tā ir taisnība. Ar katru reizi, kad viņi nonāk pie mums, viņiem ir pievienojušās kādas jaunas komplikācijas. Tas ir fakts. Sekas paliek ne tikai uz centrālo nervu sistēmu, bet arī perifēro. Cilvēkiem kļūst vājas kājas, galu galā pat nav spējīgi piecelties no gultas.

Teorētiski uz odekolonu iepakojumiem norādīts, ka tie ir losjoni pēc skūšanās  vai, piemēram, “līdzeklis jutīgas un taukainas sejas ādas kopšanai”. Kosmētiķu asociācijas valdes locekle Renāte Reinsone stāsta, ka spirts arī mūsdienās tiek pievienots kosmētiskajiem līdzekļiem, taču daudzas reizes mazākā koncentrācijā nekā tas ir veikalos nopērkamajos odekolonos.

Gan Finanšu ministrija, gan Latvijas Alkohola nozares asociācija, gan Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija Veselības ministrijai norādījušas uz problemātisko situāciju, kad spirtu saturošie kosmētiskie līdzekļi tiek izmantoti apreibināšanās nolūkā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Oskars Šneiders
Veselības ministrijas pārstāvis

Ņemot vērā, ka tas nav pārtikas produkts, tas ir kosmētiskais līdzeklis, uz šo produkciju neattiecas nekas no tiem ierobežojumiem, kas saistīti ar alkoholiskiem dzērieniem. Nav ne vecuma cenza, ne tirdzniecības laika ierobežojumu, līdz ar to tas ir brīvi pieejams.

Šobrīd gan pastāv pavisam niecīga iespēja, ka valsts iestādes tiešām spēs apkarot grādīgo odekolonu tirdzniecību.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm