tv3.lv

Situācija Rīgas bērnudārzos ir kritiska. Norāda uz iespējamiem likumpārkāpumiem

2020. gada 14. janvārī 18:40

Rīgas domes mājaslapā šobrīd publicētas 77 vakances pirmsskolas izglītības skolotājiem. Daļa no tiem attiecas uz Pierīgas pašvaldībām, taču viskritiskākais pedagogu trūkums bērnudārzos ir tieši galvaspilsētā.

Raidījuma “Bez Tabu” filmēšanas komanda ar bērnudārznieku vecākiem tiekas vienā no Rīgas pirmsskolas iestādēm. Vecāki norāda, ka situācija Rīgas dārziņos nu jau kļuvusi kritiska.

Pedagogu trūkums ir tik liels, ka grupiņas tiek sadalītas. Bērni tiek sadalīti mazākās grupiņās un pievienoti pie citām grupām. Kā norāda vecāki, iestādes vadība un pedagogi dara visu iespējamo, taču darba roku trūkums kļuvis akūts un nu vairs nav iespējams bērniem nodrošināt pilnvērtīgu izglītības procesu.

Antra
Trīs bērnu mamma

Kad mazam bērnam ir jāmācās mācīties laikā, kad veidojas visa viņa dzīves un mācīšanās uztvere, viņam visu laiku ir raustīšanas sajūta. Ir skaidri redzams, ka nav pedagogu, nav skolotāju. Izglītības iestādēm nepienāk neviens zvans uz vakanču sludinājumiem. Padomāsim arī par pedagogiem, kuri deg un izdegs, jo viņiem jādomā gan par savas grupas izglītības procesu, gan tiem bērniem, kas ir pielikti klāt. Tas vairs nav tas grupas mikroklimats.

Mamma piebilst, ka bērni ir satraukušies, nevēlas iet uz bērnudārzu, līdz ar to var sākt slimot un vecāki būs spiesti izmantot darba nespējas lapas. “Bērns saprot, ka viņam nav vienas grupiņas, viņš tiek mainīts uz dažādām grupiņām, nav kopā ar saviem draugiem. Tas ir tikai tāpēc, ka viņam šobrīd nav audzinātājas,” raidījumam norāda divu bērnu tētis Sandis.

Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes telpās izvietoti desmitiem sludinājumi, kuros aicina darbā fakultātē studējošos topošos pedagogus. Kā norāda fakultātes docente Inga Stangaine, šobrīd Rīgā un universitātes filiālēs visā Latvijā studē 2000 topošie pirmsskolas izglītības pedagogi. Katru gadu Rīgā studijas beidz aptuveni 300 jaunie speciālisti, kuri salīdzinoši neilgu laiku strādā bērnudārzos. Nereti priekšroka tiek dota darbam sākumskolā, vai arī tiek izlemts kļūt par auklīti vienam bērnam, saņemot nedaudz mazāku atalgojumu. Sliktākajā gadījumā speciālists maina savu profesiju un šajā jomā vairs nestrādā.

Inga Stangaine
LU Pirmsskolas un sākumizglītības nodaļas docente

Šobrīd no 2000 studentiem visā Latvijā tikai 86 studē par valsts līdzekļiem. Tā ir valstiska problēma, kas jārisina valstiski. Kāpēc šie jaunie speciālisti neturpina strādāt, bet izvēlas kādus citus darbus?

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pirmsskolas izglītības iestādes pedagogam par vienu slodzi Rīgā maksā 760 eiro, kas ir tikai par 10 eiro vairāk nekā noteiktā minimālā samaksa. Saviem pedagogiem vairāk maksā gan Priekuļos (765 eiro), gan Gulbenē (768 eiro), gan Ikšķilē (820 eiro), gan daudzās citās pašvaldībās. Vislielākais atalgojums ir Carnikavā, kur par vienu slodzi pirmsskolas pedagogs saņem 1006 eiro.

Izglītības darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga norāda, ka galvaspilsētā šobrīd tiek eksperimentēts ar bērnu drošību. Modelis, kurā ir divi pedagogi un viena auklīte, pakāpeniski tiek aizvietots ar tādu, kurā palīgi mainās dienas vidū un ir viens pedagogs, kurš strādā astoņas stundas. Līdz ar to ir vairākas stundas dienā, kad bērnus pieskata tikai viens cilvēks.

Inga Vanaga
Latvijas izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja

Tas ir saistīts ar normatīvo aktu pārkāpumu. Lielā mērā tas saistās arī ar atbildību par bērnu drošību. Ikdienišķs piemērs. Ja kādam no mazuļiem jānomaina autiņbiksītes, kas notiek ar pārējiem bērniem? Kurš viņus pieskata? Kā vienam darbiniekam ar 24 bērniem iziet ārā tā, lai varētu visus saģērbt un viņi nebūtu pārkarsuši? Kurš atbildēs, ja kaut kas notiks ar bērniem? Normatīvie akti paredz, ka pie bērniem visu dienu jābūt ar pedagogu, ne pedagoga palīgu! Mēs atradām, kādu normatīvo aktu izmanto Rīgas dome, lai izlīstu caur adatas aci.

Rīgas domē norāda, ka šobrīd aptuveni trešdaļa no pirmsskolas izglītības iestādēm strādā jau pēc jaunā modeļa. Tas esot saistīts ar to, ka pedagogi strādā vairākās darbavietās. Pedagogiem, kuri piekrituši strādāt jaunajā modelī, atalgojums ir par 204 eiro lielāks. “Šāds modelis noder tiem pedagogiem, kuri pirms tam strādāja divās darbavietās. Rīta un pēcpusdienas cēlienā ir īslaicīgs bērnu uzraudzības pakalpojums, kad notiek individuālais darbs ar bērniem. Tāpat arī no rītiem, kamēr bērni atnāk, un vakaros, kamēr vecāki atnāk pakaļ. Mācību procesu nodrošina pedagogs. Tāda kārtība ir pilnībā leģitīma,” radījumam stāsta Rīgas domes Pirmsskolu nodaļas vadītāja Iveta Nagla.

Šobrīd iecerēts, ka galvaspilsētas pirmsskolas pedagogu atalgojums tiks palielināts par 100 eiro. Vai tas īstenosies, pašreiz nav zināms. Visas uzrunātās personas atzīst, ka zemais atalgojums ir tikai viens no faktoriem, kādēļ pedagogi pamet darbu pirmsskolas izglītības iestādēs. Akmens esot jāmet arī vecāku dārziņā, kuri pret skolotājiem nereti izturas ar necieņu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm