tv3.lv

“Tas bija jūsu pirkstiņš, jūs to iesākāt!” “Bez Tabu” palīdzējis atvieglot dzīvi cilvēkiem ar invaliditāti

15. augustā 20:25

Rubrikā “Toreiz un tagad” “Bez Tabu” atkārtoti ciemojās pie rēzeknietes Anitas, kuru smaga slimība piekalusi ratiņkrēslam. Pirmajā tikšanās reizē 2020. gada rudenī viņa bija ļoti izmisusi, jo kaimiņi daudzdzīvokļu namā nedeva piekrišanu lifta vai uzbrauktuves ierīkošanai, kas ļoti atvieglotu viņas ikdienu. Tolaik absurda likumdošana pieprasīja izlūgties 3/4 dzīvokļu īpašnieku piekrišanu, lai izbūvētu tik nepieciešamo infrastruktūru.

Rēzekniete Anita gadiem ilgi bijusi teju ieslodzīta četrās sienās dzīvoklī augstu virs zemes, trešajā stāvā. Pirms vairākiem gadiem pavērās iespēja iegādāties dzīvokli pirmajā stāvā daudzdzīvokļu  namā Rēzeknē, Dārzu ielā 37a. Sociālais dienests izstrādāja pacēlāja uz pirmā stāva mitekli projektu. Risinājumu, ko varētu izbūvēt pie nama fasādes, par drošu un derīgu atzina būvvalde un apsaimniekotājs. Projekts paredz dažu ķieģeļu rindu nelielā platībā izņemšanu, durvju līdz dzīvoklim ierīkošanu loga vietā.

Lai izbūvētu uzbrauktuvi, nepieciešama 3/4 dzīvokļu īpašnieku piekrišana. Lai gan Rēzeknē daudzviet ir šāda veida uzbrauktuves, ierīkotas gan līdz dzīvokļiem, gan veikaliem, piemēram, daudzdzīvokļu namu pirmajā stāvā, turklāt arī Anitai nepieciešamo uzbrauktuvi būvvalde atzinusi par derīgu un nekaitīgu mājai, vairums dzīvokļu īpašnieku nobalsojuši pret. Iedzīvotāja nostāja bija tumsonīga, argumentācija – absurda. Vieni uzskatīja, ka pacēlāja izbūve sabrucinās namu, citus satrauca zaļās zonas pleķīša nomaļā mājas galā atņemšana. Īpaši sparīgs Anitai nepieciešamās infrastruktūras izbūves pretinieks bija kāds kaimiņš, vīrietis gados, kurš, kā saprata Anita, esot pierunājis balsot pret arī citus, pārsvarā gados vecus iedzīvotājus.

Pēc “Bez Tabu” sižeta 2020. gadā “ledus sakustējās”: pēc “Bez Tabu” iesaistīšanās situācijas risināšanā Saeimas deputāti nobalsoja par likuma grozījumiem, kas nu nosaka citu, atvieglotu kārtību specifiskās infrastruktūras izveidei. Vairs nav nepieciešams vākt parakstus no iedzīvotājiem. Ja pašvaldību kompetentās būvniecības iestādes atzīst projektu par drošu, infrastruktūru vides pieejamībai drīkst izveidot, nelūdzoties pārējiem dzīvokļu īpašniekiem.

Grozījumi likumā ātri vien ļāva izbūvēt Anitai tik nepieciešamo pacēlāju, ko darbībā šā gada augustā iemūžināja “Bez Tabu”.

Anita
pēc vairāku gadu cīņas beidzot patstāvīgi izkļūst svaigā gaisā

Tas bija jūsu [“Bez Tabu”] pirkstiņš, jūs iesākāt to visu. Prezidents apstiprināja likumu. Mājas iedzīvotāju paraksti vairs nav vajadzīgi. Ļoti priecājos un ļoti gribu cerēt, ka tas atrisinās problēmas daudziem. Vairs nevajadzēs sēdēt istabā, kā es sēdēju. Novēlu, lai tiešām tas [birokrātija] nenotiek tik ilgi, kā man tas bija. Lai notiek ātrāk, lai tiek cilvēki svaigā gaisā, neatkarīgi ne no viena. Lai bauda dzīvi. Lai bauda, lai vai kādi esam. Arī mēs esam cilvēki.

Video iespējams noskatīties 2020. gada sižetu, kurā Anita lūdza palīdzību, un šā gada stāstu, kurā iemūžināts izbūvēts pacēlājs un rēzeknietes pārdomas pēc vairāku gadu ilgās cīņas par nepieciešamo infrastruktūru.

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm