tv3.lv

Trauksmes cēlēji var palīdzēt laikus novērst vides piesārņošanu

2021. gada 13. janvārī 19:23

Raidījumā “Bez Tabu” šķetinām arī situācijas, kas saistītas ar vidi un tai nodarīto postažu. Visbiežāk tieši cilvēka radītus kaitējumus. Informāciju, protams, saņemam no skatītājiem, kuri ceļ trauksmi un ziņo par iespējamajām nelikumībām. Tomēr no tā varētu izvairīties, ja informāciju vēl pirms kritiskās situācijas sniegtu trauksmes cēlēji.

“Trauksmes cēlējs ir persona, kura laikus, drosmīgi informē par kādu netaisnību savā darbavietā, kas savukārt var apdraudēt plašāku sabiedrību,” skaidro Valsts kancelejas pārstāve Inese Kušķe.

2019. gadā iedzīvotāji Rēzeknes pusē “Bez Tabu” ziņoja par piesārņojumu Rēzeknes upē. Vainīgā statusā nokļuva SIA ”Vlakon” dolomīta karjers. Šķetinot šo gadījumu, atklājās, ka uzņēmums centās noklusēt avāriju, neziņojot par to Valsts vides dienestam. Arī pēc iedzīvotāju sniegtās informācijas “Bez Tabu” redzeslokā pērn nokļuva Straupes pienotava. No uzņēmuma kompleksa vietējā Braslas upē tiek novadīts it kā attīrīts ūdens no ražošanas procesiem. Apkārtnē periodiski valda nepatīkama smaka, ietekmēta arī vide. Pašreiz pienotava labojas, jau vairākus mēnešus rit darbs kaitējuma samazināšanai.

Gan Valsts kanceleja, gan arī Valsts vides dienests akcentē, ka šādās un līdzīgās situācijās ir ļoti būtiski saņemt arī trauksmes signālus no uzņēmumu iekšienes, proti, no darbiniekiem.

Kristīne Kļaveniece
Valsts vides dienesta pārstāve

Ja mēs runājam par trauksmes celšanu, tad šis instruments vairāk, mūsu skatījumā, būtu izmantojams tajos gadījumos, kad uzņēmums apzināti, regulāri veic kādas darbības, nevis neievēro prasības, bet apzināti pārkāpj. Līdz ar to šajā gadījumā, ja darbinieks strādā šajā uzņēmumā un redz, novēro vai uzņēmuma vadītājs liek veikt kādas darbības, kas ir skaidri identificējamas, ka tās radīs kādu vides piesārņojumu, apdraudējumu, sliktākajā gadījumā var ietekmēt apkārtējo cilvēku veselību, tad trauksmes celšana būs tas instruments, caur kuru mēs aicinām iedzīvotājus – tieši darbiniekus savā uzņēmumā – ziņot par šiem pārkāpumiem.

Visi trauksmes cēlēji tiek pseidonimizēti, proti, identitāti zina tikai šaurs atbildīgo darbinieku loks. Visiem trauksmes cēlējiem arī tiek nodrošinātas garantijas pret darba devēja iespējamajām atbildes reakcijām.

Visa informācija par trauksmes celšanu, kā arī elektroniskā iesnieguma veidlapa atrodama Valsts kancelejas īpašajā mājas lapā trauksmescelejs.lv.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm