tv3.lv

Kur atdusas Mārtiņš Freimanis, un kāda nozīme ir viņam veltītajam piemineklim – laukakmenim?

“Bija jautri ar jums, bet ir taču jāpaskatās, ko piedāvā debesjums!” šāda trīsrinde rotā pāragri aizsaulē aizgājušā mūziķa Mārtiņa Freimaņa piemiņas vietu Misiņkalna kapos Aizputē, kur tautā iemīļotais mākslinieks radis atdusas vietu. Kamēr Freimis aizsaulē notiekošo tur noslēpumā, daudzi pašmāju mūziķi ar viņu runā caur dziesmām, tikko izdotajā veltījumu albumā. Savukārt “Bez Tabu” viesojas Misiņkalna kapos, lai nodotu sveicienus Mārtiņam.

2018. gada 2. jūnijā 9:00

Jau kopš pērnā gada rudens notika intensīvs darbs pie veltījumu albuma mūziķim un dzejniekam Mārtiņam Freimanim, kurš 33 gadu vecumā pameta šo pasauli, atstājot aiz sevis daudz lielisku dziesmu, dzejoļu un nepabeigtu ideju. Mārtiņš bija iedvesmojis daudzus, tāpēc albuma veidotājiem nebija liels pārsteigums, ka atsaucās tik daudz pazīstamu latviešu mūziķu, kuri vēlējās piedalīties veltījumu albuma tapšanā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Nupat izdotajā albumā Freimja dziesmas iedziedājuši daudzi populāri pašmāju mūziķi. Šonedēļ albums pieejams gan CD versijā, gan mūzikas lejupielādes un straumēšanas platformās. Visas līdz šim publicētās dziesmas ir pieejamas “micrecmusic” YouTube kanāla īpašajā dziesmu sarakstā: https://goo.gl/ ymNtws.

Kamēr mūziķi dzied Mārtiņa dziesmas, “Bez Tabu” viesojas viņa atdusas vietā Aizputē, Misiņkalna kapos. Kapa kopiņu rotā nesen novietoti ziedi, tai apkārt rūpīgi appļauta zāle. Turpat uz podesta slejas piemineklis, kura autors ir Mārtiņa Freimaņa draugs – pieredzējis tēlnieks Uldis Zariņš.

Pieminekļa podestā iegrebta paša Freimja radīta trīsrinde “Bija jautri ar jums, bet ir taču jāpaskatās, ko piedāvā debesjums!” Sirds formā izkārtotās svecītes ilustrē draugu un daiļrades cienītāju piemiņu un mīlestību.

“Viņš no modes neiziet, labs nekad no modes neiziet!” par Mārtiņa dzīvo mantojumu saka Elita Mīlgrāve, mūzikas izdevniecības “Mikrofona ieraksti” vadītāja.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Uz podesta divi metāla balsti tur aptuveni divus metrus augstu, uz pusēm pāršķeltu laukakmeni. Viena daļa pulēta, otra – ar dabīgu akmens reljefu. Veidojums atgādina pāršķeltu sirdi.

“Mārtiņam bija pulētā puse, ko redzēja uz skatuves, kā arī vienkāršā, sirsnīgā puse, īsts lauku akmens, gluži kā vienkāršais cilvēks. Piemineklis attēlo dilemmu starp publisko un vienkāršo tēlu jeb Mārtiņu tādu, kāds viņš bija,” pieminekļa nozīmi skaidro Elita Mīlgrāve.

Mīlgrāve stāsta, ka Mārtiņa atdusas vietu vienmēr rotā ziedi. Pati Misiņkalna kapos pie Freimja viesojas vismaz reizi gadā, arī Mārtiņos novembrī, kad Mārtiņam tuvie cilvēki, pilsētnieki un daiļrades cienītāji piedalās piemiņas brīdī un uzdzied mūziķa dziesmas. Draugi no Liepājas apciemojot biežāk, labprāt kāds piestāj, vienkārši garāmbraucot.

“Mārtiņš un piemineklis nav aizmirsts. Tur šefību uzņēmušies vietējie Aizputes jaunieši no skolas. Aizputē piemiņa ļoti tiek uzturēta. Šogad Aizputē plānojam koncertu saistībā ar veltījumu albuma un grāmatas izdošanu,” stāsta Mīlgrāve.

Ar lielu aizrautību Mārtiņu Freimani piemin, viņa dziesmas dzied un gādā gan par Mārtiņa, gan viņa omītes atdusas vietu sakopšanu jaunieši no Aizputes novada skolēnu jaunrades centra. Pirms vairākiem gadiem par godu Mārtiņam Freimanim tur dibināts klubiņš “Tu esi mans draugs”. Klubiņa vadītāja ir Mārtiņa Freimaņa bijusī audzinātāja Ināra Zālīte.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Klubiņš savās telpās apkopo Freimja personīgās lietas, kuras sagādājuši paši apvienības domubiedri, tāpat lietas uztic arī Mārtiņam tuvi cilvēki. “Tu esi mans draugs” vadītāja Ināra Zālīte un mūzikas jomas profesionāle Elita Mīlgrāve aicina uzticēt mūziķa lietas klubiņam, solot tās glabāt cieņā.

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm